28.říjen (B)

27. října 2010 v 17:08 | Jana |  svátky
Ve čtvrtek je státní svátek - slavíme Den vzniku samostatného Československa. Někteří lidé myslí, že je absurdní slavit vznik něčeho, co neexistuje. Já si myslím, že slavit můžeme, i když Československo už neexistuje. Můžeme totiž slavit vznik 1. republiky!

Asi si dobu první republiky (1918 - 1938) trochu idealizuju, určitě měla hodně problémů, ale vždycky když se dívám na nějaký starý černobílý film z té doby, říkám si, že muselo být hezké zažít tuhle dobu.
Dobu, kdy žil Tomáš G. Masaryk, Tomáš Baťa, Karel Čapek a další významné osobnosti. Dobu, kdy se stavěla brněnská vila Tugendhat nebo pražská Millerova (Loosova) vila. Ale nejsem sama, kdo si myslí, že tato doba byla "Zlatá éra demokracie a prosperity".

Co se stalo 28. 10. 1918?
Rakouský ministr zahraničí zveřejnil kapitulaci Rakouska-Uherska. Když se o tom lidé dozvěděli, začali slavit. Centrum Prahy bylo plné lidí, jenom na Václavské náměstí přišly desítky tisíc lidí.
Odpoledne byl vyhlášen samostatný stát a večer vznikl v Obecním domě (na náměstí Republiky) první zákon - Zákon o vzniku Československého státu.
Prezidentem nového státu se stal Tomáš Garrigue Masaryk a premiérem Karel Kramář.


Extra:
Čechy a Morava nebyly od roku 1526 samostatný stát, ale byly součást Rakouska-Uherska. To se lidem nelíbilo, protože například oficiální jazyk nebyla čeština, ale němčina.
Někteří lidé chtěli zůstat v RU monarchii, ale chtěli mít více autonomie. Jiní, jako Tomáš Garrigue Masaryk, chtěli samostatný stát.

Když v roce 1914 začala 1. světová válka, TGM odjel do zahraničí (na Západ) a tam pracoval na vzniku samostatného Československa. Setkával se s politiky a diskutoval s nimi o samostatném Československu.
V říjnu 1918 dal deklaraci o nezávislosti československého národa prezidentu USA Wilsonovi. USA a RU se potom domluvily, že válka skončí a z RU se stanou samostatné státy a že vzniknou také dva nové státy - Československo a Jugoslávie. To se stalo 27. 10. 1918. Druhý den ráno RU kapitulovalo.

NOVÁ SLOVA
(:o)slavit něco 4A - to celebrate
vznik (obchod) - creation
vznikat / :vzniknout - to be created
samostatný,-á,-é - independant
i když - even though

už neexistuje - doesnt exist any more
doba (žena) - period / time
významná osobnost (ta - místnost) - a significant person
stavět / :postavit něco 4A - to build
zahraničí (nádraží) - abroad

Rakousko-Uhersko - Austria-Hungary
zveřejňovat /:zveřejnit něco 4A - to publish / to announce st.
dozvídat se / :dozvědět se o nečem 6L - to learn / to hear about st.
:vyhlásit, být vyhlášen - to proclaime, to be proclaimed
zákon (les)- law
stávat se / :stát se, stane se, stal se někým 7I - to become sb.

Jak se slaví 28. říjen dnes?
Minule jsem psala, proč máme 28. 10. státní svátek a co se stalo v říjnu 1918. Ale, co se děje teď? Jak slavíme státní svátek dnes?

Hlavně mladí lidé státní svátek nijak neslaví. Někteří lidé pověsí českou vlajku na dům nebo na okno.
Na státní svátek můžou navštívit a prohlédnout si místa, která normálně nejsou během roku otevřená pro veřejnost. Tradičně to jsou paláce Parlamentu na Malé Straně nebo Kramářova vila na Letné.
Naopak některá místa na Pražském hradě jsou ten den zavřena kvůli oslavám.

Oficiální oslavy - to jsou různé ceremoniály, kdy významné osobnosti pokládají věnce u pomníků těch, kteří zemřeli ve válce.
V Praze začínají ráno, kdy prezident republiky položí věnce u Národního památníku na Vítkově, odpoledne pokládá věnce u památníku T. G. Masaryka na Hradčanském náměstí. Večer se pak ve Vladislavském paláci na Pražském hradě koná oslava, kdy prezident předává vybraným lidem ocenění.
Ceremoniál začíná tradičně ve dvacet hodin a vysílá ho televize. Nejdříve má projev prezident republiky, který pak předá ocenění.

Existujou tři ocenění: Řád bílého lva, Řád T.G. Masaryka a Medaile za zásluhy.
Nejdříve se předává Řád Bílého lva, protože je to nejvyšší ocenění. Dostávají ho většinou váleční veteráni, například účastníci letecké bitvy o Anglii.
Nakonec se předává Medaile za zásluhy, kterou dostávají například úspěšní herci, zpěváci, sportovci, vědci. Letos dostal tuhle medaili například hokejista Jaromír Jágr (olympijský vítěz) a také filmová teoretička Eva Zaoralová (která vybírá filmy pro filmový festival v Karlových Varech). V minulosti tuto medaili dostal zpěvák Karel Gott a lyžařka Kateřina Neumannová (olympijská vítězka).

NOVÁ SLOVA
hlavně - mainly
vlajka
(žena)- a flag
věšet / :pověsit něco 4A někam - to hang
veřejnost (ta - místnost)- public
naopak - on the contrary
oslava (žena) - a celebration
významná osobnost (ta - místnost) - a significant person

pokládat / :položit věnec - to put a wreath
pomník (obchod) - a monument / a memorial
řád (obchod) - order
lev (pán)- a lion
ocenění (nádraží) - an award

Víte, kde je v Praze náměstí Republiky, Obecní dům, ulice 28. října, Kramářova vila, Masarykovo nábřeží a Masarykovo nádraží?
Jak a kdy vznikl váš stát / vaše země?
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Děkuju za vaši návštěvu a přijďte na tenhle blog zase! Jana