17. listopad a já (B)

17. listopadu 2010 v 18:42 | Jana |  příhody
Pamatuju si, že ve škole jsme se učili, že 17. listopad je Mezinárodní den studentů. V roce 1989 jsem studovala na gymnáziu a na podzim jsem začala chodit do tanečních. Abych řekla pravdu, moc si nepamatuju, co se dělo a jaká byla politická situace. Moc mě to nezajímalo. Taneční byly důležitější a úplně nejdůležitější bylo, s kým budu tancovat a jaké šaty si vezmu na sebe.

Pamatuju si, že jsme poslouchali rádio Svobodná Evropa, kde říkali, že policisté zabili v Praze během demonstrace na Národní třídě jednoho studenta. Jmenoval se Martin Šmíd. Bála jsem se, že bude velká revoluce nebo válka a nebudu moct jít do tanečních.
Ale tak horké to zase nebylo. Ze začátku se věci děly jen v Praze a ostatní části republiky žily klidně dál. Lidé asi nevěřili, že tentokrát se něco změní, protože podobné demonstrace byly už předtím. Takže v sobotu jsem šla normálně do tanečních.
A v pondělí jsem šla normálně do školy, ale ve škole byl trochu chaos a moc jsme se neučili. Přes víkend totiž v Praze začali stávkovat studenti vysokých škol na protest proti tomu, co se stalo v pátek večer na Národní třídě. K nim se přidali herci. Studenti a herci pak jezdili po České republice a diskutovali s lidmi, říkali jim, co se stalo a aby se k nim přidali a začali stávkovat. Tak se pomalu začala přidávat další města. Lidé začali stávkovat a šli do ulic, většinou na náměstí, kde byla improvizovaná pódia a mikrofony. Různí lidé odtud mluvili k davu lidí na náměstí. Říkali, co si myslí, že musí skončit totalita a musíme mít novou vládu a demokracii.
My jsme šli taky do centra na náměstí ve Slaném, měli jsme na kabátech trikolóru a poslouchali jsme projevy herců, studentů, disidentů atd. Taky jsme zpívali písně, hlavně ty, které byly zakázané - od Karla Kryla, Jaroslava Hutky nebo od Marty Kubišové. Myslím, že její píseň Modlitba pro Martu se stala symbolem sametové revoluce. Taky jsme "zvonili" klíči. Zvonění klíčů znamenalo, že je čas, aby stará komunistická vláda odešla.
V Praze i v jiných městech byly demonstrace každý den a chodilo na ně čím dál tím víc lidí. My jsme se na to dívali v televizi a byly jsme zvědaví, jak to dopadne. Taky jsme se trochu báli, že zasáhne armáda. Nakonec se tak nestalo asi proto, že demonstrovala skoro celá země. Na jedné demontraci v Praze na Letné bylo víc jak 800.000 lidí. Další týden se konala generální stávka, které se zúčastnilo asi 75% lidí v celé zemi. Lidé chtěli demisi vlády a demokratické volby. To se nakonec stalo.


taneční - dancing lessons
abych řekla pravdu - to tell the truth
šaty - a dress
:vzít si na sebe - to put on
:zabít (zabije, zabil) - to kill
bát se (bojí se, bál se) - to be afraid
zase tak horké to nebylo - it wasn't as bad as we thought (it wasn't as hot as it seemed)
věci se děly - things were happening
žít klidně dál - to keep on living peacefully
věřit - to believe
tentokrát - this time
stávkovat - to go on strike
přidávat se / přidat se k někomu - to join sb.
pódium (jedno) - a stage
dav lidí - a crowd of people
vláda - a government
projev - a speach
zakázaný,-á - banned
modlitba - a prayer
samet - velvet
zvědavý,-á - curious
jak to dopadne - how it will turn out

Minulý rok jsme slavili 20. výročí sametové revoluce. Původně jsem nic nechtěla slavit, ale kolem oběda jsem zapnula televizi, kde byl speciální program k výročí revoluce. Jmenoval se Albertov. Ve studiu byl můj oblíbený moderátor Michal Prokop a měl tam různé hosty, například Václava Havla, nebo jiné osobnosti, které si všichni pamatujeme z roku 1989. Také tam dávali různé dokumenty o sametové revoluci. Bylo to hrozně zajímavé. A hlavně - Michal Prokop je velmi charismatický, inteligentní a pohodový a celý program měl díky němu velmi sváteční atmosféru. A ta sváteční atmosféra se dostala i do našeho obýváku. Navíc jsem právě upekla nějaký koláč, takže jsem seděla u televize, jedla ten koláč a pila čaj a cítila jsem se velmi svátečně. Bylo to zvláštní, protože předtím jsem nikdy takový pocit neměla, když byl nějaký státní svátek. Michal Prokop je prostě úžasný.

slavit - to celebrate
výročí - anniversary
původně - originally
:zapnout televizi - to switch on TV
můj oblíbený moderátor - my favourite TV presenter
dávali dokumenty - they were showing documentaries
hrozně zajímavé (M-) - very (terribly) interesting
hlavně - mainly
pohodový,-á - cool
díky němu - thanks to him
sváteční,-í - festive
právě - just
péct / :upéct koláč - to bake a cake
cítit se - to feel
pocit - a feeling
úžasný,-á - amazing

Možná vás budou zajímat i tyhle články tady na blogu:
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Sean Sean | 17. listopadu 2010 v 19:04 | Reagovat

Hodná prace.. ale jěstě moc by mě to zajímalo vědět, s kým jsi konečně tancovala:)

2 czech-extra czech-extra | 17. listopadu 2010 v 19:06 | Reagovat

[1]: Ano, je to hodně práce a už si nepamatuju, s kým jsem nakonec tancovala. Je to už 21 let :-)

3 Georgina Georgina | 17. listopadu 2010 v 20:03 | Reagovat

A ktery barvou byl tvoje saty? :o)

4 czech-extra czech-extra | 17. listopadu 2010 v 20:13 | Reagovat

To už si taky nepamatuju, ale asi byly růžové.

5 Dodatek Dodatek | 17. října 2013 v 1:27 | Reagovat

Jen ještě malý dodatek: Martin Šmíd byla smyšlená osoba, která nikdy neexistovala a podle účastníků demonstrace ji nikdo neznal. Později pak vyšlo najevo, že to byl provokatér tehdejšího režimu.

6 czech-extra czech-extra | 27. října 2013 v 12:17 | Reagovat

[5]: dodatek = extra informace
smyšlený,-á = něco, co neexistuje
vyjít najevo = ukázat se

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Děkuju za vaši návštěvu a přijďte na tenhle blog zase! Jana