Brno - kde jsme bydleli (A)

15. listopadu 2010 v 12:37 | Jana |  cestování po ČR
penzion

Bydleli jsme v penzionu Na Starém Brně. Penzion je na Mendlově náměstí, kousek od centra, přímo pod hradem Špilberk. Mendlovo náměstí je rušné, jsou tu zastávky tramvají a trolejbusů, ale náš penzion byl velmi tichý a klidný, protože byl schovaný za krásným kostelem, v jedné budově kláštera.

Penzion se nám moc líbil. Všechno bylo čisté. Bylo vidět a cítit, že majitelé penzionu mysleli na hosty a udělali všechno pro to, aby jejich hosté měli pohodlí a byli spokojení.
Na chodbě byla malá kuchyňka, kde byla lednička, rychlovarná konvice, malý vařič a také stolek a notebook s internetem, takže jsme si mohli večer uvařit čaj nebo najít něco na internetu.
Pokoje byly čisté a bylo tam ticho a teplo. Na pokoji byla velká skříň, televize, stolek a židle a pohodlné postele. U každého pokoje byla koupelna se sprchou a WC.
Mohli jsme si objednat snídani, kterou nám přinesli přímo do pokoje. Mohli jsme si vybrat čaj nebo kávu a k jídlu párky, vajíčka, studený talíř (různé sýry a salámy) nebo sladké pečivo. 
Majitelé byli moc sympatičtí. Mimo jiné nám půjčili průvodce Brnem.

přímo - directly / just
rušný,-á - busy
tichý,-á - silent
schovaný,-á (za něčím) - hidden (behind st.)
kostel - a church
klášter - a monastery
bylo vidět a cítit - you could see and feel
majitel - an owner
host - a guest
pohodlí - comfort
pohodlný,-á - comfortable
spokojený,-á - satisfied / happy
chodba - a corridor / a hall
rychlovarná konvice - a (electric) kettle
vařič - a cooker
:půjčit něco někomu - to lend st. to sb.

Extra
Mendlovo náměstí má jméno po Johannu Gregoru Mendelovi. Mendel byl biolog, zakladatel genetiky. Narodil se na Moravě, studoval v Brně a ve Vídni. Žil v devatenáctém století.
Žil a pracoval v klášteře na Starém Brně. Tady objevil tři genetické zákony, které se dnes jmenujou Mendelovy zákony. Pamatuju si, že jsme se je učili ve škole na biologii (když má otec modré oči a matka hnědé oči, jaké oči budou mít jejich děti?)
V areálu kláštera je krásný gotický kostel Nanebevzetí Panny Marie, který je z cihel. Uvnitř je stříbrný oltář, který byl nedávno renovovaný. O tomto oltáři nám řekl jeden starší pán, když jsme čekali na tramvaj a já jsem fotila ten kostel. Ten pán se nás zeptal, jestli už jsme byli uvnitř kostela a že tam mají restaurovaný stříbrný oltář. Tak jsme se tam hned druhý den šli podívat. Kostel je uvnitř hezký, na oltáři je obraz Černé Madony, který prý dával sílu Brňanům, když bránili Brno během třicetileté války.
Na náměstí, hned vedle kláštera, je pivovar, kde se vaří pivo Starobrno. Kousek odsud je Výstaviště - světoznámý výstavní areál.

:objevit - to discover
zákon -a law
cihla - a brick
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Děkuju za vaši návštěvu a přijďte na tenhle blog zase! Jana