Dýně (A)

1. listopadu 2010 v 18:04 | Jana |  co jíme
Dýně patří k podzimu. Poslední dobou je na podzim dýní všude dost. Můžete si koupit malé dýničky jen jako dekoraci, nebo větší a velké dýně na vaření a pečení. Poslední dobou čím dál víc lidí dělá z dýní lucerny - dává je na zahradu a dává do nich svíčku, kterou večer zapalují.

Když jsem byla malá, dýně jsme doma nejedli. Asi lidi v té době nevěděli, jak dýni uvařit. Jediné, co uměli, bylo dýně zavařit jako kompot s příchutí ananasu. Tenhle dýňový kompot, který chutnal jako ananasový kompot, lidi používali na různé dezerty. Mně docela chutnal.
Ještě před několika roky bylo docela těžké koupit někde dýni, která by se dala jíst. Poslední dobou se situace ale změnila, a dnes můžeme dýně normálně koupit na trhu nebo v supermarketu.
Já mám dýni moc ráda - mohla bych ji jíst každý den. Nejraději mám pečenou dýni nebo polévku z dýně (dýňový krém). To vařím doma. Jedno jídlo, které nevařím doma, ale taky ho mám moc ráda, jsou dýňové ravioly. Vaří je v Kolosseu. Dříve je dělali se smetanovou omáčkou a to bylo něco! Poslední dobou je, nevím proč, dělají s rajčatovou omáčkou. Tak je vždycky musím poprosit, jestli bych mohla dostat ty ravioly se smetanovou omáčkou. Zatím mi je vždycky udělali.

Máte rádi dýni? Je nějaké tradiční jídlo ve vaší zemi, které se připravuje z dýně?Dýně, kterou pro mě vypěstovali moji rodiče. (Je tak hezká, že ji nemůžu sníst. Musím jít na trh a koupit jinou.)


dýně - pumpkin
poslední dobou - lately / recently
čím dál víc lidí - more and more people
lucerna - a lantern
svíčka - a candle
zapalovat / :zapálit - to light
když jsem byla malá - when I was young / child
ananas - pineapple
zatím - so far
pěstovat / :vypěstovat - to grow
jíst / :sníst - to eat
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Děkuju za vaši návštěvu a přijďte na tenhle blog zase! Jana