Expo 2010 (B)

5. listopadu 2010 v 10:13 | Jana |  Češi a svět
V neděli skončila Světová výstava Expo 2010, která se konala v čínské Šanghaji. Výstavy se zúčastnila i Česká republika a zdá se, že česká expozice byla docela úspěšná.

Český pavilon totiž během šesti měsíců navštívilo 8,5 milionu návštěvníků (to je asi 10% všech návštěvníků výstavy). To je více než na Expu v Bruselu v roce 1958, kdy český pavilon navštívilo rekordních 6 milionů lidí.
Další úspěch je, že Česká expozice byla oceněna jako druhá nejoriginálnější expozice v kategorii do 2.000 m2 (metrů čtverečních). Naposledy získala česká, respective československá expozice ocenění v roce 1967 na Expu v Montrealu.

Jak Český pavilon v Šanghaji vypadal?
Česká republika chtěla změnit image historické země, kde se zastavil čas, a chtěla se prezentovat jako moderní země. Proto českou expozici vytvořili hlavně mladí umělci.
Pavilon měl bílé stěny a na nich byl obrázek pražského Starého Města, který byl vytvořený ze 40.000 černých hokejových puků. Uvnitř bylo fiktivní město Plody civilizace, které bylo vytvořené tak, aby se tam jeho návštěvníci cítili příjemně a bezpečně (například na zemi byla tráva). Nad hlavami návštěvníků visely exponáty. V pavilonu byl také obchod a VIP restaurace.
Před pavilonem byla spirála dlouhá 29 metrů, ve které čekali návštěvníci na vstup a mohli se přitom dívat na dokumenty o České republice, protože ve stěnách spirály byly čtyři obrazovky. Taky na návštěvníky při čekání nepršelo a nesvítilo slunce, když stáli ve spirále.
Exponát, o který byl největší zájem, se jmenoval Lacrim Au a byla to velká (80 cm vysoká), zlatá kapka / slza . Tedy - měla být zlatá, ale protože česká vláda nechtěla půjčit autorovi jednu tunu zlata České národní banky, vytvořil ji nakonec z hliníku. Takže kapka / slza není celá zlatá, ale má jen zlatý plášť. Kapka byla ve skleněné kostce. Každý pětistý návštěvník české expozice mohl vstoupit do skleněné kostky. Tam seděl v křesle a speciální přístroj měřil jeho emoce a podle toho potom vytvořil parfém přesně pro toho návštěvníka. Ten si odnesl 1ml parfému, který mu bude připomínat, jak se cítil v křesle vedle zlaté kapky / slzy.

účastnit se / :zúčastnit se něčeho 2G - to take part in st.
zdát se - to seem
úspěšný,-á - sucessful
návštěvník - a visitor
úspěch - a sucess
být oceněn,-a - to be awarded
naposledy - the last time
vytvářet / :vytvořit něco 4A - to create st.
umělec - an artist
hlavně - mainly
příjemný,-á - pleasant
bezpečný,-á - safe
tráva - grass
na zemi - on the ground
vstup - entrance
stěna - a wall
obrazovka - a screen
při čekání - while waiting / when waiting
byl o něj největší zájem - it was the most popular
tedy - actually
měla být zlatá - it was supposed to be gold
hliník - alluminium
plášť - a coat
kapka - a drop
slza - a tear
kostka - a cube
skleněný,-á - (made of) glass
přístroj - a machine
měřit / :změřit - to measure
připomínat / :připomenout něco někomu - to remind sb. of st.


Autoři celé české expozice chtěli, aby exponáty vyvolávaly u lidí emoce. Autorovi kapky / slzy F. Díazovi se to určitě podařilo.
Další zajímavý exponát bylo malé letadlo Sting, ve kterém návštěvníci mohli letět nad Českou republikou (virtuálně, samozřejmě). Na výstavě Expo byly také originální bronzové reliéfy od sochy Jana Nepomuckého z Karlova mostu (na mostě v Praze byly mezitím jejich kopie).
Zdá se, že přinesly české expozici štěstí, protože získala dvě ocenění, ale hlavně českou expozici chtělo koupit několik firem. Nakonec ji český stát prodal za 30 milionů korun společnosti Farma československo-čínského přátelství, takže pavilon a expozice zůstanou v Číně a ČR taky nebude muset platit za dopravu zpět domů. Dobrá zpráva také je, že český pavilon bude existovat i po skončení Expa 2010 a bude propagovat Českou republiku.
Expa 2010 se zúčastnilo i hodně českých umělců, například zpěvák Dan Bárta, houslista Pavel Šporcl, klavírista Emil Viklický, balet Národního divadla, módní návrhářky Liběna Rochová a Klára Nademlýnská a jiní.

zdá se - it seems
získávat / :získat - to win
ocenění - an award
přátelství - a friendship
zůstávat / :zůstat - to stay

Možná vás budou zajímat i tyhle články tady na blogu:
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 czech-extra czech-extra | 1. května 2013 v 22:00 | Reagovat

Zúčastnila se vaše země Expa 2010? Jak se prezentovala? Jakou expozici měla?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Děkuju za vaši návštěvu a přijďte na tenhle blog zase! Jana