Francouzský listopad v Praze (A)

24. listopadu 2010 v 6:00 | Jana |  kultura
Mladé francouzské víno Beaujolais už přijelo (est arrivé) minulý čtvrtek. Teď už jenom čekám, až dorazí také festival francouzského filmu (už zítra, hurá), který se každý rok koncem listopadu koná v České republice. Letos už potřinácté

V Praze můžete jít tradičně na tenhle festival do kina Lucerna nebo na Francouzský Institut ve Štěpánské ulici nebo do kina Světozor naproti Lucerně. Všechna tahle kina jsou od sebe vzdálená jen asi 5 minut chůze.
Ještě nevím, na co půjdu, ale vím, že určitě půjdu na tenhle festival. Loni jsem sice nebyla, ale jinak chodím každý rok s bratrem, protože se učí francouzsky a oba dva máme rádi film.
Před dvěma roky jsme si vybrali (přesněji řečeno já jsem vybrala a jemu to bylo celkem jedno) tři filmy - na jeden jsme šli v pátek  a další dva dávali v sobotu odpoledne v Lucerně. Když skončil první film (mimochodem libanonský film Karamel o životě čtyř mladých libanonských žen), měli jsme půl hodiny čas. Nechtěli jsme sedět v kině, tak jsme šli do jednoho baru v pasáži Lucerna na skleničku Beaujolais. Přišlo nám to stylové. 
Nejdříve jsme asi deset minut čekali, než si nás číšník všiml, a dalších deset minut, než se přišel zeptat, co chceme (mimochodem bar byl prázdný, nebyl tam nikdo kromě nás dvou). Za dalších deset minut přinesl naše Beaujolais. My jsme ale museli hned odejít, abychom nepřišli pozdě na ten další film, takže jsme museli to Beaujolais vypít na ex (!) a rychle běžet.
Naštěstí ten další film byla komedie, výborná komedie (odehrávala se v Londýně a bylo to o dvou mužích, Francouzích,  jak se starají o děti, a hrál tam můj oblíbený herec - Vincent Lindon), tak vůbec nevadilo, že jsme se s  bratrem asi půlhodinu v jednom kuse smáli, protože jsme byli opilí. Naštestí nikdo nic nepoznal.

:dorazit - to turn up
od sebe vzdálená 5 minut chůze - 5 minutes walking distance from each other
jít na něco - to go and see something (a film)
jinak - otherwise
mimochodem - by the way
přesněji řečeno - to be more precise
vybírat / :vybrat, vybere něco - to choose
jemu to bylo celkem jedno - he didn't really care
dávali film - the film was on / they were showing the film (in the cinema)
přišlo nám  - we found  / we thought
všímat si / :všimnout si někoho - to notice sb.
vypít něco na ex - to drink st. up in one go / to down a drink in one
vůbec nevadilo - it didn't matter at all
smát se v jednom kuse - to laugh non-stop
být opilý,-á - to be drunk
naštěstí - luckily
:poznat něco - to be able to tell st. / to recognize / to notice
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Děkuju za vaši návštěvu a přijďte na tenhle blog zase! Jana