Malé výročí (A)

15. listopadu 2010 v 16:14 | Jana |  o blogu
Dnes slavíme malé výročí - můj český blog už existuje jeden měsíc. Doufám, že se vám líbí a že vám pomáhá s češtinou. Doufám, že texty nejsou moc těžké a že nová slova jsou pro vás zajímavá a užitečná. Budu moc ráda, když mi napíšete, jak se vám blog líbí a jaká témata vás zajímají, o čem chcete číst.

Proč píšu tenhle blog?
Myslím, že je důležité číst, když se učíte cizí jazyk. Čtení hodně pomáhá, ale autentické texty v novinách nebo v knihách jsou moc těžké. A jednoduché české texty skoro neexistují. Proto píšu tenhle blog.

O čem píšu?
Jak jsem napsala před měsícem, píšu trochu o sobě a o svých zkušenostech (co se mi stalo, co mám ráda, co si o něčem myslím), ale hlavně chci psát texty o životě v České republice.
Když se učíte cizí jazyk, nestačí se učit jenom gramatiku a slovíčka. Já mluvím anglicky docela dobře, ale někdy stejně nevím, o čem lidi mluví, i když rozumím všemu. Jsem Češka a tak neznám jisté věci, které zná každý Angličan, protože žil celý život v Anglii. Proto chci na tomto blogu psát o věcech, které zná každý Čech, a když je budete znát i vy, určitě vám to pomůže rozumět českým lidem (a jejich humoru). Taky bych chtěla, abyste věděli, co se děje kolem vás, i když nemluvíte super česky a nemůžete číst české noviny a poslouchat české rádio. Doufám, že když budete pravidelně číst blog, tak za pár měsíců budete moct číst i ty těžké autentické texty v novinách.
A jestli tady nezůstanete a vrátíte se zpátky domů, můžete číst tenhle blog, abyste "neztratili" češtinu (to by byla škoda, ne?) a abyste byli v kontaktu s českou kulturou a věděli, co se tady děje.

Jak píšu blog?
Píšu tak, jak mluvím, nebo spíš, jak mluví děti - jednoduše, žádná sofistikovaná slova nebo věty. Když potřebuju použít nějaké těžší slovo, dám ho do česko-anglického slovníčku, který je dole pod každým textem.
Některé věci, o kterých píšu,  znám z vlastní zkušenosti, protože jsem Češka a žila jsem skoro celý život v České republice. Co nevím nebo co si nepamatuju, musím hledat (většinou na internetu nebo doma v nějaké knize nebo na wikipedii). Píšu o tom, co vidím, slyším nebo čtu každý den. Hodně poslouchám Český rozhlas - Radiožurnál, dívám se na Českou televizi, čtu časopis Reflex nebo časopisy zdarma (E15, Metro, Sedmička) a noviny MF Dnes nebo Hospodářské noviny. Také se dívám na jejich webové stránky. Takže odtud mám informace, které dávám do mých textů.
Pod textem je často odkaz buď na webovou stránku, nebo na youtube, kde je nějaké video. Některá videa jsou docela jednoduchá a určitě jim budete rozumět.


slavit - to celebrate
výročí - anniversary
užitečný,-á - useful
zkušenost (jedna) - experience
(ne)stačí - it is (not) enough
slovíčka (mn.č.) - vocabulary
stejně - anyway
i když - even though
věc - a thing / a matter
co se děje kolem vás - what is happening around you
pravidelně  - regularly
za pár měsíců - in a few months
to by byla škoda, ne? - that would be a shame, wouldn't it?
nebo spíš - or rather
odtud - from here
hledat - to search
webová stránka - website
odkaz (na) - a link (to)
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Georgina | 17. listopadu 2010 v 20:34 | Reagovat

Neuveritelni Jano! Tenhle blog ze uplne ¨great¨To moc pomahat. Ty jses nejlepsi Ceska ucitelka!!!! Gracias por compartirlo !!! Gratuluju.

2 czech-extra | 18. listopadu 2010 v 9:37 | Reagovat

[1]:To jsem moc ráda, že se ti líbí a že ti pomáhá. J.

3 Eduardo | E-mail | 23. března 2018 v 11:39 | Reagovat

Hodne pomahá. Dekují!

Pozdrav z Portugalska.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Děkuju za vaši návštěvu a přijďte na tenhle blog zase! Jana