Miroslav Plzák (A)

13. listopadu 2010 v 15:06 | Jana |  kultura
Dnes zemřel asi nejznámější český psychiatr a sexuolog (také gynekolog a spisovatel) Miroslav Plzák. Bylo mu 85 let. Napsal mnoho knih o partnerských vztazích a o manželství.

Kromě toho taky psal televizní a divadelní hry na stejné téma. Celý život studoval a zajímal se o partnerské vztahy a manželství. Radil lidem, jak být šťastni a jak mít hezké manželství. Podle něj je důležité  mít čas na práci, rodinu a hobby. Říkal taky, že hádky nejsou pro vztah dobré. Založil dokonce nový vědní obor - matrimoniologii. To je moderní věda, která studuje manželství a partnerské vztahy. Byl první člověk na světě, který napsal učebnici pro tenhle obor. 
Byl velmi sympatický a charismatický. Byl populární také proto, že jeho rady nebyly suchá teorie, ale byly vtipné. I jeho knihy byly plné humoru a staly se bestsellery. Asi skoro každý Čech četl nebo má doma jeho knihu.
Miroslav Plzák kromě toho také studoval a zajímal se o deprese. V roce 1964 založil Linku bezpečí, která funguje dodnes. Inspirovali ho britští samaritáni.

Extra
Všichni Češi znají jeho slova "Zatloukat, zatloukat, zatloukat" jako odpověď na otázku: "Co mám dělat, když jsem byl nevěrný?" Miroslav Plzák ale poslední dobou říkal, že tahle slova nikdy neřekl. Ale někteří lidé zase říkají, že si pamatují, že je řekl...

:zemřít (zemře, zemřel) - to die
vztah - a relationship
manželství - a marriage
kromě toho - apart from
radit / :poradit někomu něco - to advice st. to sb.
rada - advise
hádka - an argument
:založit - to create
obor - branch
věda - science
vtipný,-á - witty
:stát se - to become
zatloukat slang - to deny
nevěrný,-á - unfaithful / cheating
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Děkuju za vaši návštěvu a přijďte na tenhle blog zase! Jana