Světlo pro Světlušku (B)

10. listopadu 2010 v 16:02 | Jana |  kultura
Možná jste si všimli plakátů, které zvou na benefiční koncert Světlo pro Světlušku, který se koná dnes večer v Praze. Světluška je brouk, který létá a ve tmě svítí. Světluška je ale taky dlouhodobý projekt Českého rozhlasu, který pomáhá nevidomým lidem.

Tento projekt vznikl v roce 2003. Patronkou tohoto projektu je zpěvačka Aneta Langerová. Během roku se koná několik charitativních akcí, kde lidé můžou dát peníze na pomoc nevidomým.
Každé léto v červnu je v Praze na Ovocném trhu (za Stavovským divadlem) na dva týdny otevřena Kavárna POTMĚ. Je to velký černý stan, kde je úplná tma a není tam nic vidět. Servírky a číšníci, kteří tam pracují, jsou nevidomí. Kavárnu vždy slavnostně otvírá Aneta a nějaká známá osobnost (v minulosti například Václav Havel, legendární šansonierka Hana Hegerová, nebo herec Viktor Preiss). Aneta taky první den v kavárně pracuje a taky hraje a zpívá (potmě samozřejmě).
Začátkem září se každý rok koná sbírkový "Den, kdy svítí Světlušky". Ten den můžete ve větších městech ČR potkat děti a studenty, kteří mají na sobě kostým a vypadají jako Světlušky a vybírají od lidí na ulici peníze. Za 30, 50, nebo 70 korun si od nich můžete "koupit" nějakou maličkost, na které je obrázek Světlušky.
Lidi ale, pokud chtějí, můžou posílat peníze celý rok - buď na speciální Konto Světlušky, nebo můžou poslat dárcovskou sms za 30 korun ve tvaru DMS SVETLUSKA na číslo 87777. Za sedm let, co Světluška existuje, vybrala 60 milionů korun, které pak dala nevidomým lidem, kteří je potřebovali. Světluška dává peníze nevidomým dětem i dospělým, na rekvalifikační kurzy, na různé speciální pomůcky (například "mluvící počítač"), na vodící psy, osobní asistenty a tak dále.
Každý rok na podzim se také koná benefiční koncert, kde vystupuje Aneta a její hosté (letos např. zpěvačka Marta Kubišová) a nevidomé děti. Koncert vysílá Česká televize i Český rozhlas. Na koncertě lidé můžou vidět  dva až tři krátké dokumentární filmy o tom, jak známé osobnosti zkoušeli žít jako nevidomí - tedy s černou páskou přes oči.  Letos to zkoušela herečka Hana Maciuchová, která jela vlakem do Pardubic se slepeckou holí, a její kolega Viktor Preiss, který zůstal doma a dělal normální věci "poslepu" (jako uvařit si kávu, nasnídat se...).
Abych řekla pravdu, v kavárně jsem ještě nebyla, taky proto, že tam bylo hodně lidí a nechtěla jsem čekat. Taky si nejsem jistá, jestli se dnes budu dívat na ten benefiční koncert. Ale když jsem o Světlušce napsala tak dlouhý článek, měla bych jí poslat aspoň tu dms. Tak to jdu udělat.

Extra
Aneta Langerová byla první vítěz soutěže Česko hledá Superstar. Byla velmi populární, zpívala s kytarou, hodně lidí  v té době dalo své dceři jméno Aneta.  Aneta má zajímavý hlas, je to výborná zpěvačka, dostala hodně ocenění. Její nejznámější písničky jsou Voda živá a Motýlí křídla.

všímat si / :všimnout si něčeho 2G - to notice st.
plakát - a poster
zvát / :pozvat - pozve - to invite
brouk - a beetle
světlo - a light
tma - a dark / darkness
svítit - to light / to shine
dlouhodobý,-á - long-term
rozhlas - radio
nevidomý,-á - blind
vznikat / :vzniknout - to be created
potmě - in the dark
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Děkuju za vaši návštěvu a přijďte na tenhle blog zase! Jana