Tycho de Brahe (B)

25. listopadu 2010 v 6:00 | Jana |  kultura
Dánský astronom (nejlepší astronom 16. století), který žil dva roky v Praze a taky tam v roce 1601 zemřel. Dánové si myslí, že byl zavražděn, proto přijeli do Prahy, aby zjistili, jestli je to pravda.

Tycho de Brahe je pohřben v Týnském chrámu v Praze na Staroměstském náměstí. Minulý týden přijeli do Prahy dánští archeologové, otevřeli jeho hrob a rakev odvezli do laboratoří Národního muzea, kde několik dnů zkoumali a dokumentovali jeho mrtvé tělo. V pátek rakev zase vrátili do hrobu, ale Dánové, Češi a Švédové budou ve výzkumu pokračovat. Budou používat nejmodernější metody, aby zjistili, jak přesně zemřel. Tentokrát budou analyzovat jeho kosti a taky oblečení.
Hrob Tychona de Brahe byl předtím otevřen jen jednou - v roce 1901. Dánové dostali jeho vlasy a vousy, ve kterých našli vysoké koncentrace rtuti, proto si myslí, že Tycho de Brahe byl zavražděn - přesněji řečeno byl otráven.
Začátkem listopadu vyšla kniha Čtvrtá kostka, je to detektivka z 16. století a je o tom, jak TdB zemřel. Autor knihy napsal také článek pro časopis Reflex, který jsem nedávno četla. Článek je zajímavý a vtipný. Píše v něm, že TdB začal mít zdravotní problémy po recepci u Petra Voka, kde hodně pil alkohol. Když se vrátil domů, nemohl močit a měl velké bolesti. Za dva týdny (24.10.1601) zemřel. Vědci zjistili, že zemřel, protože mu přestaly pracovat ledviny. Dánové a Švédové ale zjistili, že měl v těle rtuť, a proto mu nepracovaly ledviny. Jak se do jeho těla rtuť dostala? Jsou dvě základní možnosti:
A) někdo TdB opravdu otrávil (a je hodně lidí, kteří to mohli udělat, například jeho kolega německý astronom Johannes Kepler, nebo sám císař Rudolf II, nebo manželka Keplera, jeho vlastní manželka a další), rtuť byla v té době velmi oblíbená, když chtěl někdo někoho otrávit.
B) TdB se chtěl sám léčit a léčil se tak nešťastně, že se otrávil sám, existuje totiž recept jednoho "léku", ve kterém je mimo jiné také rtuť.
Někteří lidé jsou skeptičtí. Nemyslí si, že dnes, čtyři sta let po jeho smrti, bude možné zjistit, která varianta je pravdivá.


Extra
Tycho de Brahe žil na dvoře císaře Rudolfa II. a byl jeho dvorní astronom a astrolog. Všichni Češi znají legendu, jak TdB zemřel. Prý byl na recepci u císaře Rudolfa II a potřeboval jít na WC (potřeboval močit), ale nemohl odejít od stolu, protože etiketa říkala, že první musí od stolu odejít císař. Tycho tedy čekal a čekal, protože nechtěl císaře urazit, až mu praskl močový měchýř a proto zemřel. Doktoři ale říkají, že není fyziologicky možné, aby někomu praskl močový měchýř. Člověk se prostě dříve pomočí.
A pozor! Někteří studenti říkají moč místo moc (hodně), ale moč znamená něco jiného...

:zemřít, zemře, zemřel - to die
:zavraždit někoho - to kill / to murder sb.
:zjistit - to find out
:pohřbít někoho - to bury sb.
hrob - a grave
rakev (jedna) - a coffin
:zkoumat něco - to explore
pokračovat v něčem - to continue in st.
vlasy - hair
vousy - hairs
kost (jedna), (dvě) kosti - a bone
tělo - a body
rtuť (jedna) - mercury
ledviny - a kidney
léčit někoho - to cure sb.
lék - a cure / a medicine
nešťastně - unluckily
:otrávit někoho - to poison sb.
močit - to urinate
:urazit někoho - to offend sb.
praskl mu močový měchýř - his bladder burst / broke
:pomočit se - to wet oneself
moč (ta) - urine
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Rene Rene | E-mail | 5. února 2017 v 22:55 | Reagovat

Ahoj,
v Praze jsem viděl sochu Keplera a Brache. Ta socha se nachází v Pohořelec, vedle tramvajové zastávky.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Děkuju za vaši návštěvu a přijďte na tenhle blog zase! Jana