Japonsko (B)

28. prosince 2010 v 6:00 | Jana |  Češi a svět
Divíte se, proč píšu na Vánoce na českém blogu o Japonsku? Protože jsem minulý týden dostala zprávu, že tenhle blog čtou studenti češtiny až v Japonsku. Moc mě těší, že se jim líbí. Shodou okolností jsem šla minulý týden na oběd s bratrem a on mi celou dobu vyprávěl o Japonsku.

Právě se totiž vrátil ze služební cesty do Japonska. Byl asi týden na univerzitě ve městě Fukuoka. Vyprávěl mi, co všechno v Japonsku viděl a hlavně, jak cestoval do Japonska.
Měl letět z Prahy do Frankfurtu a tam měl dvě hodiny čas na přestup na letadlo do Tokya, ale letadlo v Praze mělo problémy, tak odletěli z Prahy s dvouhodinovým zpožděním. Ve Frankfurtu přistáli asi deset minut před odletem jejich letadla do Japonska. Můj bratr a jeho kolegové si říkali, že to letadlo stejně už nestihnou a že tedy poletí dalším letadlem.
Problém byl, že v Tokyu měli ještě přestupovat na jiné letadlo - do Fukuoky - a to létá jen jednou za den, takže se trochu báli, že jestli jim to letadlo uletí, budou muset čekat jeden den na další let, takže by místo v neděli mohli do Fukuoky přijet až v úterý (a v pátek měli zase letět zpátky).
To by se asi normálně stalo, ale protože letěli s japonskými aeroliniemi, čekal na ně hned u letadla někdo z Japan Airlines a běžel s nimi rychle k jejich letadlu do Tokya, které na ně čekalo a nakonec odletělo jen s malým zpožděním, asi 10 minut.
V Tokyu zase na ně hned u letadla čekal jiný zaměstnanec, odvedl je k letadlu do Fukuoky a omluvil se, že nestihli ve Frankfurtu naložit jejich zavazadla a že jim je dovezou za dva dny - v úterý v deset hodin dopoledne do jejich hotelu. V úterý přesně v deset zvoní telefon a na druhém konci byl někdo z JA a říkal, že zavazadla už by měla být na recepci hotelu a ptal se, jestli je všechno v pořádku.
To je pro nás (východní) Evropany neuvěřitelné. Neumím si představit, že by se některá evropská letecká společnost takhle zajímala o své klienty. Z vlastní zkušenosti vím, že většinou pasažérům moc nepomáhají. Pasažéři si musí poradit sami.
Zdravím Japonsko!

divit se - to wonder
zpráva - a message
shodou okolností - coinsidently / by coinsidence
celou dobu - all the time
vyprávět něco někomu - to tell st. (a story) to sb
měl letět - he was supposed to fly
přestup - a transfer
přestupovat / :přestoupit na něco - to change for st. / to transfer
přistávat / :přistát, přistane - to land
odlet - departure (by plane)
říkat si - to say to oneself / to think to oneself
stíhat / :stihnout, stihne, stihl - to make st. / to arrive on time
jestli jim letadlo uletí - if they miss the plane
místo - instead
odvádět / :odvést, odvede, odvedl někoho někam - to take sb. somewhere
nakládat / :naložit zavazadla - to load luggage
dovážet / :dovézt, doveze, dovezl něco někam - to deliver / to transport st. somewhere
neuvěřitelný,-á - unbelievable
neumím si představit - I cannot imagine
z vlastní zkušenosti - from my own / personal experience
:poradit si sám - to sort st. out oneself
 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Děkuju za vaši návštěvu a přijďte na tenhle blog zase! Jana