Pyšná princezna (B)

22. prosince 2010 v 11:34 | Jana |  české filmy
Na Vánoce je v televizi hodně pohádek. Některé můžete vidět jen na Vánoce, tedy jen jednou za rok. Pyšná princezna je asi nejznámější a podle mě i nejkrásnější česká pohádka. Tak jestli budete mít čas ve čtvrtek večer nebo na Štědrý den ráno, určitě se na ni podívejte. Letos ji bude dávat Prima.

Pohádka byla natočená v roce 1952 a je černobílá. Film byl natočený podle pohádky Boženy Němcové. Hlavní hrdina je král Miroslav, který je dobrý vládce a lidi v jeho zemi jsou šťastní a spokojení. 
Na začátku král Miroslav vidí obraz krásné princezny Krasomily a zamiluje se do ní. Krasomila byla velmi milá a hodná, když byla dítě. Teď je ale pyšná - je zlá a myslí jen na sebe. Její maminka umřela a její otec je starý a slabý, nemá žádnou autoritu, a tak v zemi vládnou tři zlí rádcové, kteří princeznu zkazili. Taky lidi v téhle zemi (jmenuje se Půlnoční království) jsou nešťastní, například nemůžou zpívat, protože je to zakázané.
Král Miroslav požádá oficiálně princeznu Krasomilu o ruku, ale ona ho odmítne. Král se tedy rozhodne, že ji navštíví osobně. Nenavštíví ji jako král Miroslav, ale dělá, že je zahradník.

Tady je scéna z filmu, kdy se král jako zahradník a princezna vidí poprvé.
Ve filmu je také krásná hudba a velmi známá je tahle písnička. Král Miroslav / zahradník učí květinu zpívat.
Král princeznu změní, takže na konci filmu je zase milá, hodná a sympatická. Princezna se do krále / zahradníka zamiluje, ale neví, že on není zahradník, ale král Miroslav.
Uteče s ním a její otec ji hledá. Tady je další známá scéna, kdy se král ptá rádců, jestli našli princeznu, nebo nenašli.

Extra
Film se natáčel na zámku Hluboká a Telč. Herečka, která hrála princeznu (Alena Vránová), a herec, který hrál krále Miroslava (Vladimír Ráž), se do sebe během natáčení pohádky opravdu zamilovali. Alena se potom rozvedla a vzala si Vladimíra a myslím, že spolu žili, než Vladimír zemřel.
Více zajímavostí zde.

pohádka - fairy-tale
dávat něco v televizi - to show st. on tv
natočený,-á - filmed
natáčet / :natočit (film) - to make (a film) / to film
hlavní hrdina - the main character / hero
král - king
vládce - a ruler
vládnout, vládne - to rule
rádce, rádcové - a counsellor / adviser
kazit / :zkazit někoho - to spoil sb.
:zamilovat se do někoho 2g - to fall in love with sb.
pyšný,-á - proud
žádat / :požádat někoho o ruku - to propose
odmítat / :odmítnout, odmítne  - to refuse
zahradník - a garderer
dělat, že  - to pretend
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Děkuju za vaši návštěvu a přijďte na tenhle blog zase! Jana