Sněhová kalamita (A)

1. prosince 2010 v 20:10 | Jana |  příroda, počasí
Tak máme opravdovou zimu. Podle mě přišla trochu brzo, většinou máme takové počasí až v lednu nebo v únoru. Ale po víkendu se má zase oteplit, takže sníh v Praze a okolí asi roztaje. To je docela škoda.

Mně se tohle počasí docela líbí - všechno vypadá čisté (kromě ulic v centru Prahy), všechno je bílé, vypadá to jako v pohádce - zasněžené stromy, domy, ulice... A hlavně večer to vypadá velmi romanticky. Taky je ticho a klid, protože se špatně cestuje a lidi radši zůstávají doma a když nemusí, nikam nejezdí a nechodí. Autobusy a vlaky mají stejně zpoždění, někdy dokonce vůbec nejedou. Taky letadla mají zpožděni a některé lety byly úplně zrušeny. Taky se špatně chodí - lidi musí chodit pomalu, protože chodníky jsou zasněžené a kluzké. To je asi jediná věc, která mi na tomhle počasí vadí, že nemůžu chodit rychle, ale musím chodit pomalu, protože se bojím, že uklouznu a upadnu.
Vlastně je tu ještě jedna věc, která lidem vadí - a to je, že musí uklízet chodníky, tedy musí uklízet sníh z chodníků. Nejhorší je, když padá mokrý těžký sníh jako v neděli a v pondělí. To jsou problémy na silnicích a na kolejích, protože na ně padají větve a stromy (těžký sníh je zlomí). Uklízet takový těžký sníh je těžké. V pondělí ráno ho uklidil Sean, než šel do práce, ale protože sníh padal celý den, musela jsem uklidit chodník taky já, když jsem přišla odpoledne z práce domů. Sníh byl opravdu mokrý a těžký, tak mi to šlo pomalu, byla jsem pak hrozně unavená a ještě dnes mě z toho bolí záda.
V novinách píšou, že je to "sněhová kalamita", ale někteří lidé říkají, že je to prostě normální zima. Když jsem byla malá, tak byly všechny zimy takové - bylo hodně sněhu i v Praze a okolí, mohli jsme lyžovat a sáňkovat celou zimu doma a nemuseli jsme jezdit na hory.

opravdová zima - a real winter / cold
podle mě - in my opinion
takový,-á - this sort of
oteplovat se / :oteplit se - to get warmer
tát / :roztát, taje - to melt
vypadat čistě - to look clean
pohádka - a fairy tale
zasněžený,-á - cover with snow
stejně - anyway
mít zpoždění - to be late / delayed
:zrušit - to cancel
chodník - pavement
kluzký,-á - slippery
:uklouznout - to slip
:upadnout - to fall
lyžovat - to ski
sáňkovat - to sledge
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Děkuju za vaši návštěvu a přijďte na tenhle blog zase! Jana