Stávka (B)

7. prosince 2010 v 6:00 | Jana |  politika
Ve středu 8. prosince se má konat celodenní celorepubliková stávka odborových svazů. Proč budou stávkovat? Jak to bude vypadat? A dostaneme se vůbec do práce?

Odboráři připravujou stávku, protože se jim nelíbí vládní reformy, snížení výdajů do veřejného sektoru, snížení platů státních zaměstnanců a také se jim nelíbí změny v zákoníku práce.
V rádiu říkali, že protest podporuje 60% veřejnosti. Premiér a ministr práce a sociálních věcí řekli, že nic měnit nebudou, že výdaje se snižovat musí.
Ve středu budou zavřené některé školy, muzea, knihovny, úřady a státní instituce. Některé úřady budou mít otevřeno například jen jedno okénko pro všechno. Nemocnice nebudou dělat plánované operace, budou dělat jen ty akutní operace. 
Někteří lidé nebudou vůbec pracovat. Někteří lidé pracovat budou a stávku podpoří symbolicky - například pověsí někde plakát. Policisté a  hasiči nemůžou ze zákona stávkovat, tak budou stávku podporovat jen symbolicky - budou mít žlutou pásku na rukávu.
Metro, tramvaje a autobusy v Praze prý budou jezdit normálně, (tedy jestli nenapadne sníh...).
Stávkující se sejdou v Praze na Palackého náměstí symbolicky  ve 12:05. Palackého náměstí vybrali proto, že u něj je ministerstvo zdravotnictví a ministerstvo práce a sociálních věcí, a taky proto, že tohle náměstí je něco jako londýnský Hyde park a demonstrace, které se konají tady, se nemusí mít povolení od úřadů.
Protestovat a stávkovat se bude nejen v Praze, ale také v krajských a okresních městech, kde taky budou demonstrace.
Dnes budeme přesně vědět, kdo, kde, kdy a jak bude stávkovat. Poslední demonstrace byla 21. září a přišlo mnohem více lidí, než organizátoři čekali. Tak uvidíme, co se stane zítra.

Extra
Když řekneme, že jsme něco udělali za pět minut dvanáct (11:55), znamená to, že jsme to udělali na poslední chvíli, skoro pozdě. Udělat něco pět minut po dvanácté (12:05) znamená, že je už pozdě.
Kraj je velký region - Česká republika má 14 krajů (například Středočeský kraj, Karlovarský kraj, Pardubický kraj). Krajské město je hlavní město kraje (například Karlovy Vary nebo Pardubice).
Okres je menší region a každý kraj má několik okresů (například Středočeský kraj má okres Kladno, okres Praha-východ, okres Praha-západ). Okresní město je hlavní město okresu (například Kladno)

stávka - a strike
stávkovat - to (be / go on) strike
stávkující - strikers
odborové svazy - trade unions
odborář - a trade-unionist
výdaj - expense / expenditure
vláda - a government
snižovat / :snížit něco - to reduce
okénko - a counter
zákon - a law
zákoník - a code
práce - work / labour
veřejný,-á - public
veřejnost (ta) - the public
podporovat / :podpořit někoho 4A - to support
páska na rukávu - a band on the sleeve
sejít se, sejde se, sešel se - to meet (up) / to gather
mnohem více - many more / much more
co se stane - what will happen
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Děkuju za vaši návštěvu a přijďte na tenhle blog zase! Jana