Vánoční stromeček (B)

20. prosince 2010 v 6:00 | Jana |  svátky
Už máte vánoční stromeček? Tenhle týden je nejvyšší čas si ho koupit. Určitě jste viděli aspoň jedno místo, kde se vánoční stromky prodávají. Můžete tam také koupit větvičky na ozdobu a taky jmelí (přírodní zelené, zlaté nebo stříbrné). Ale to už určitě doma máte.

Vánoční stromeček je vždycky jehličnan - může to být smrk, jedle nebo borovice (lidi ale říkají smrček, jedlička a borovička).
Kdo má stromek na zahradě, dává na něj světýlka už na první adventní neděli, tedy koncem listopadu nebo začátkem prosince. Stromeček, který máme doma v pokoji a dáváme pod něj dárky, zdobíme až na Štědrý den (24.12) ráno nebo dopoledne. Většinou ho zdobí děti a muži / tatínkové. Muž / tatínek ho taky nejdříve musí dát do stojanu s vodou a uřezat některé větve. Pak na něj dá elektrická světýlka a na špičku stromečku dá špičku - to je speciální ozdoba na špičku stromu. Děti pak na něj věší různé vánoční ozdoby. Úplně nakonec se na stromeček dávají řetězy.
Stromeček se poprvé rozsvítí na Štědrý večer, když jsou pod ním dárky. A pak svítí každý večer až do 6. ledna (svátek Tří králů), v některých rodinách až do 2. února (svátek Hromnice). To hlavně záleží na tom, jak rychle ze stromečku opadá jehličí. A to záleží na tom, jaký stromek máte a kde ho máte (smrček opadává nejrychleji a taky stromeček v teplém pokoji opadá rychleji).
Když jsem byla malá, měli jsme doma vždycky smrček, babička zase musela mít vždycky borovičku. Hrozně jsem se těšila na zdobení stromečku, protože se mi hrozně líbily ozdoby, které jsme měli, a taky světýlka. Naše světýlka byly velké barevné koule. Škoda, že jsou rozbité, teď už se všude prodávají jen malá světýlka, která blikají. Na stromeček jsme taky věšeli čokoládové bonbóny a někdy perníčky.
Taky si pamatuju, že když jsme jeli na Vánoce navštívit jednu babičku a druhý den druhou babičku a večer jsme se vraceli domů, všude za okny svítily vánoční stromečky. Máma, brácha a já jsme je počítali a soutěžili jsme, kdo uvidí nejvíc rozsvěcených stromečků. Táta nepočítal, protože musel řídit.

Extra
Na Staroměstském náměstí je vánoční strom, který je vysoký 20 metrů. Je to smrk. Tradičně byly vánoční stromy na Staroměstském náměstí z Krkonoš, ale tenhle je z Berounska.
Vánoční strom má nové ozdoby. Ozdoby jsou bílé a zlaté a jejich autoři se inspirovali obrazy českých malířů Mikoláše Alše a Alfonse Muchy, kteří žili na přelomu 19. a 20. století, v období secese. Ozdoby na stromě vypadají jako ornamenty na obrazech Alše a Muchy. Autoři ozdob si myslí, že secesní ozdoby na stromě budou hezky vypadat vedle secesních domů blízko Staroměstského náměstí.
Vánoční strom na Staroměstském náměstí je prý letos bezpečný a nespadl by, i kdyby byl orkán. V roce 2003 byl totiž na Vánoce velmi silný vítr a vánoční strom spadl a zranil několik lidí.


strom, stromek, stromeček - a tree (a little tree)
je nejvyšší čas (něco udělat) - it is high time (to do st.)
větvička - a little branch / a twig
jmelí - mistletoe
přírodní,-í - natural
jehličnan -a needle leaved tree / conifer
jehličí - needles (leaves)
opadávat / :opadat - to fall off / to drop / to lose leaves
smrk / jedle / borovice - spruce / fir / pine
světýlko - a (little) light
zdobit / :ozdobit - to decorate
ozdoba - a decoration
řezat / :uřezat - to cutt (off)
věšet / :pověsit něco na něco - to hang st. on st.
řetez - a chain
svítit - to light
rozsvěcet / :rozsvítit (stromeček) - to light up (a Christmas tree)
počítat - to count
soutěžit - to compete
hrozně (M-) - very much (terribly)
orkán - a very strong wind
secese - art nouveau
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Děkuju za vaši návštěvu a přijďte na tenhle blog zase! Jana