Zlatý Slavík (B)

3. prosince 2010 v 11:06 | Jana |  hudba
Minulý víkend se vyhlašovali vítězové ankety o nejpopulárnějšího českého zpěváka, zpěvačku a hudební skupinu. Vyhrál tradičně Karel Gott, Lucie Bílá a skupina Kabát. Ceny se předávaly v sobotu večer na slavnostním ceremoniálu ve Státní opeře v Praze.

Tahle anketa vznikla v roce 1962. Tehdy v časopisu Mladý svět vymysleli anketu o nejoblíbenější písničku a zpěváka roku. Jméno ankety Zlatý slavík prý vymyslel Ladislav Smoljak, který tehdy pracoval v časopisu Mladý svět.
Anketa se rychle stala populární a vyhlašovala se každý rok až do roku 1991 - po revoluci měli lidí jiné zájmy a tak anketa na pár let skončila. V roce 1996 se anketa obnovila, ale dostala nové jméno - Český slavík (od roku 1999 má anketa sponzora firmu Mattoni a tak se anketa od té doby oficiálně jmenuje Český slavík Mattoni).
Úplně na začátku v šedesátých letech byly jen dvě kategorie - zpěvák (nebo zpěvačka) roku a písnička roku, později se přidala nová kategorie jenom pro ženy - zpěvačka roku. Dlouho byly jen tyhle tři kategorie. Dnes je několik hlavních ale také několik vedlejších kategorií. Hlavní kategorie jsou zpěvák roku, zpěvačka roku, skupina roku. Vedlejší kategorie jsou Objev roku (nový, neznámý zpěvák nebo zpěvačka, v roce 2004 to byla Aneta Langerová), Skokan roku (zpěvák nebo zpěvačka, který letos dostal o hodně víc hlasů než loni, tedy skočil). Také se vyhlašuje Absolutní slavík - toho dostane ten, kdo dostal úplně nejvíc hlasů ze všech.
Dříve, když jste chtěli hlasovat, museli jste koupit Mladý svět, kde byl malý anketní lístek, kam jste napsali jméno vašeho oblíbeného zpěváka, zpěvačky a hudební skupiny, a poslali jste to poštou do Mladého světa. Dnes se hlasuje esemeskami z mobilního telefonu nebo na internetu. Hlasuje se většinou několik týdnů na podzim (v říjnu a v listopadu). Na začátku v šedesátých letech hlasovalo asi 30 tisíc lidí, letos hlasovalo 138 tisíc lidí.
Takhle vypadají ceny pro vítěze a tady je duet vítězů Lucie Bílé a Karla Gotta. Karel vyhrál Slavíka 36 krát a Lucie 13 krát. Tady je skupina Kabát, která vyhrála Slavíka 6 krát.
P.S. Teď, když jsem psala tenhle článek, jsem si uvědomila, že anketa už se nejmenuje Zlatý slavík, ale Český slavík. Ale nebudu měnit titulek článku, protože se mi jméno Zlatý slavík líbí víc :-)

Extra
Zlatý / Český slavík je anketa, kde hlasujou lidi o tom, kdo je nejoblíbenější, nejpopulárnější. Kromě téhle ankety ještě existujou ceny hudební akademie Anděl, kde hlasujou profesionálové (hudebníci a novináři, kteří píšou o hudbě) o tom, kdo je nejlepší.


slavík - a nightingale
zpěvák, zpěvačka - a singer
vyhlašovat / :vyhlásit něco - to announce
vítěz - a winner
anketa - an opinion poll
vyhrávat / :vyhrát, vyhraje - to win
předávat / :předat cenu - to hand an award
vznikat / :vzniknout - to be created
tehdy - at that time
vymýšlet / :vymyslet něco - to think up / to create / to invent
písnička - a song
prý - apparently
:obnovit - to renew
hlas - a vote
hlasovat ( o něčem) - to vote
dostávat / :dostat, dostane - to get / to receive
cena - an award
:uvědomit si něco - to realize st.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 czech-extra | 3. prosince 2010 v 11:44 | Reagovat

Znáte Lucii Bílou, Karla Gotta a Kabát? Máte podobnou anketu ve vaší zemi?

2 soky | 11. července 2015 v 12:06 | Reagovat

Znáte dobře ceny zlata?

http://www.zlatoceny.cz/

3 AlysonAce | E-mail | Web | 11. října 2017 v 20:22 | Reagovat

http://buymodafinilonlineinfo.snack.ws/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Děkuju za vaši návštěvu a přijďte na tenhle blog zase! Jana