Dakar - Lopraiz - Tatra (A, C)

14. ledna 2011 v 6:00 | Jana |  sport
Znáte Rallye Dakar? Víte, kdo je Karel Lopraiz a kdo je Aleš Lopraiz? Víte, co je Tatra?

Rallye Dakar je super těžký závod "off road". Závodí se vždycky v těžkém terénu, jako jsou například písečné duny. Každá etapa závodu je nejen těžká, ale taky hodně dlouhá, někdy i stovky kilometrů. Většina závodníků jsou amatéři, ale závodí i profesionálové. Závodí auta, motorky a velké kamiony. Všechna auta jsou speciálně upravená - jsou to terénní auta. Závod je nebezpečný a často se stane, že se nějaký závodník zraní nebo dokonce zemře.
Rallye Dakar se koná už třicet let každý rok začátkem ledna a myslím, že vždycky je tam nějaký český závodník. Letošní závod končí v neděli 16. ledna.
Karel Lopraiz je český závodník, který Dakar v devadesátých letech vyhrál šestkrát v kategorii "kamiony" ( v roce 1988, 1994, 1995, 1998, 1999 a 2001), proto se mu začalo říkat Monsieur Dakar. Karel Lopraiz závodil s českým automobilem Tatra. Dnes už Karel Lopraiz nezávodí. Místo něj závodí jeho synovec Aleš Lopraiz. Bohužel na letošním Dakaru už skončil (v úterý 11. ledna, jeho kamion neprojel jeden kontrolní bod a jeho tým byl diskvalifikován), i když vyhrál dvě etapy. V minulosti byl bronzový (v roce 2009).
Více o týmu Lopraiz můžete číst tady.
Tatra je český nákladní automobil, který jste určitě viděli na českých silnicích, hlavně tam, kde se něco staví. Používá ho i armáda. Více o automobilech Tatra si můžete přečíst tady.

závod - a race
závodit - to race
závodník - a racer
písečná duna - a sand dune
začátkem něčeho 2G - at the beginning of st.
kamion - a truck
často - often
:stát se, stane se, stalo se - to happen
nebezpečný,-á - dangerous
:zranit se - to injure oneself
:zemřít, zemře, zemřel - to die
synovec - a nephew
začalo se mu říkat - people started calling him
stavět / :postavit - to build
místo něj - instead of him

Pokročilejší z vás si můžete přečíst (tady) nebo poslechnout (tady.) rozhovor s Alešem Lopraizem na Radiožurnálu (z 24.1.2011). Aleš v něm říká, že jezdil na Dakar už jako dítě se svým tátou, že jezdili menším džípem vedle trati a podporovali strejdu. Že mu bylo 12 let, když byl poprvé na Dakaru. Jeho největší zážitek z té doby byl, když spali v noci v poušti pod hvězdami.
Aleš jezdí Dakar jako závodník od roku 2006 a říká, že na Dakar jezdí čím dál tím víc českých turistů.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Děkuju za vaši návštěvu a přijďte na tenhle blog zase! Jana