Jan Palach (B)

19. ledna 2011 v 21:53 | Jana |  výročí
Víte, kde je v Praze náměstí Jana Palacha? Víte, kdo byl Jan Palach a co udělal? Víte, co se stalo 16. 1. 1969 v horní části Václavského náměstí?

Náměstí Jana Palacha je krásné náměstí u Vltavy blízko Mánesova mostu a blízko stanice metra Staroměstská. Je z něj asi nejkrásnější pohled na Pražský hrad. Je na něm Rudolfinum, Vysoká škola umělecko-průmyslová a Filozofická fakulta Univerzity Karlovy (FFUK).
Jan Palach byl student Filozofické fakulty UK, kde studoval historii a politickou ekonomii. Jan Palach je národní hrdina, který se 16. ledna 1969 upálil na protest proti okupaci Československa sovětskou armádou. Bylo mu 20 let.
Proč se upálil?
V srpnu 1968 přijely do Československa sovětské tanky a zůstaly tady víc než dvacet let. Čeští politici začali dělat to, co chtěl Sovětský svaz. Nebyla žádná svoboda ani demokracie. Lidé si začali zvykat. Jan Palach chtěl lidi probudit, chtěl něco udělat, ale nevěděl co. Byl totiž v létě dva týdny v Sovětském svazu a vrátil se šokován. Nevěřil, že tanky jsou v Československu jenom dočasně, že zase brzy odjedou.
Začátkem ledna viděl v televizi, že se několik Američanů upálilo na protest proti válce ve Vietnamu. Rozhodl se, že se taky upálí. Doufal, že se něco změní. Bohužel se nic nezměnilo. Až o dvacet let později, v lednu 1989, kdy bylo 20. výročí, lidé v Praze celý týden (16. - 22. 1) masově protestovali proti totalitnímu režimu. Začalo se tomu říkat "Palachův týden" a byl to vlastně začátek Sametové revoluce.
Jak se to stalo?
Jan Palach žil ve Všetatech (blízko Mělníka). 16. ledna nasedl na vlak a jel do Prahy. Nikomu nic neřekl, ani mamince, ani bratrovi, ani přítelkyni. Šel na Václavské náměstí a nesl tašku, kde měl dopis na rozloučenou. Kabát a tašku nechal na chodníku u Národního muzea. Potom vypil alkohol a polil se benzínem. Pak se zapálil a běžel k soše svatého Václava a potom směrem k Domu potravin. Tam upadl na zem. Lidé byli šokováni, když viděli muže, který hořel. Tenkrát jezdily na Václavském náměstí tramvaje a právě jeden řidič tramvaje zkusil Palacha zachránit a uhasit ho. Běžel k němu a hodil na něj svůj kabát. Byli tam i další lidé, kteří se snažili Palacha uhasit a zachránit. Když ho uhasili, Palach žil a řekl lidem, že v jeho tašce je dopis. Chtěl, aby ten dopis přečetli. Dnes je na tom místě na chodníku kříž.
Jan Palach měl popáleniny na 85% těla, většinou popáleniny třetího stupně. Jana Palacha odvezli do nemocnice, ale za tři dny, 19. ledna 1969, zemřel. Akademický sochař Olbram Zoubek tajně v noci přišel do nemocnice a udělal posmrtnou masku Jana Palacha, která je dnes na budově Filozofické fakulty UK v Praze.
Pohřeb Jana Palacha se konal 25. ledna a byl to velký, ale tichý a klidný protest proti okupaci (ale politická situace se stejně nezměnila). Na pohřeb přišly tisíce lidí (fotografie pohřebního průvodu na Staroměstském náměstí je tady.)
Jan Palach byl nejdříve pohřben v Praze na Olšanských hřbitovech, ale v roce 1973 bylo jeho tělo tajne spáleno a popel byl v noci tajně a rychle odvezen do Všetat. Lidé ale stejně chodili k hrobu na Olšanské hřbitovy, i když byl prázdný. V roce 1990 se popel Jana Palacha vrátil na Olšanské hřbitovy.
V roce 1969 se ještě upálili další mladí lidé - nejznámější je Jan Zajíc. V září 1968 se na protest proti okupaci Československa upálil jeden muž v Polsku.
Tady je video o tom, co se stalo. Článek, fotky a podcasty Českého rozhlasu jsou tady.

hrdina - a hero
:upálit se - to burn oneself to death
svoboda - freedom
dočasně - temporalily
:probudit někoho - to wake sb. up
válka - a war
rozhodovat / :rozhodnout se - to decide
:nasednout na vlak (M-) - to get on a train
:polít se, polije, polil něčím 7I - to pour st. all over oneself
zapalovat / :zapálit něco - to set fire to st.
:upadnout, upadne, upadl - to fall down
hořet, hoří - to be on fire / to be burning
tenkrát - at that time
:zachránit někoho 4A - to save sb.
:uhasit - to extinguish
házet / :hodit něco na někoho - to throw st. on sb.
kříž - a cross
popálenina - a burn
:zemřít, zemře, zemřel - to die
tajně - secretly
socha - a statue
sochař - a sculpturer
posmrtná maska - a death mask
pohřeb - a funeral
být pohřben - to be buried

Článek o Sametové revoluci můžete číst tady. Jmenuje se 17. listopad.

Fotografie: posmrtná maska Jana Palacha a pomník na budově FFUK


Palachovo náměstí a výhled na Pražský hrad


leden 2013: Tady je ukázka nového filmu o Janu Palachovi, který natočila známá polská režisérka Agnieszka Holland. Jmenuje se Hořící keř a zatím ho můžete vidět na HBO, ale později by měl být i v kinech.

 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Patrycja Patrycja | Web | 21. ledna 2013 v 20:32 | Reagovat

Už je film od Agnieszky Holland "Hořící keř" o Palachovi.

Tady je upoutávka: http://www.youtube.com/watch?v=BPn5s0wz5wQ

Viděla jste ho?

2 tomas uchytil tomas uchytil | E-mail | 9. února 2013 v 22:50 | Reagovat

Byl to maniak a fanatik, když nesouhlasil s tímto režimem měl se sebrat a táhnout za hranice. Udělalo to spoustu jiných mohl i on... nevím proč ho stále zviditelňujete je to običejnej sebevrah, kterej si nevážil své rodiny, která mu dala život a místo toho aby se rodičům odvděčil způsobil jim akorát bolest. Je to u mě bezcitnej slaboch.

3 czech-extra czech-extra | 13. února 2013 v 17:15 | Reagovat

[1]: Děkuju za tip. Už jsem dala video do článku.

4 czech-extra czech-extra | 13. února 2013 v 17:19 | Reagovat

[2]: Existujou lidé, kteří mají stejný názor na Jana Palacha jako pan Uchytil. Podle množství (hrubých) chyb v jeho komentáři, si můžeme představit, jak inteligentní a vzdělaní lidé to jsou...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Děkuju za vaši návštěvu a přijďte na tenhle blog zase! Jana