Jarní příroda (A / B)

31. března 2011 v 11:13 | Jana |  příroda, počasí
Dlouho jsem nenapsala žádný článek, protože jsem neměla moc času a taky protože jsem si všimla, že na blogu už je 99 článků. Takže můj příští článek (tenhle) bude mít číslo 100! Dlouho jsem se rozhodovala, o čem budu psát. Chtěla jsem mít nějaké hezké téma. Nakonec jsem se rozhodla, že stý článek bude o přírodě na jaře.

Už je jaro a všude kolem nás kvetou krásné barevné květiny a brzy začnou kvést keře a stromy. Víte, jak se jmenujou?


Úplně nejdříve (od února) začínají kvést sněženky. Jsou to malé bílé květiny, které mají šedozelené listy. Často je ještě sníh, když kvetou.Potom začínají kvést bledulky. To jsou taky malé bílé květiny, ale mají zelené listy. Kvetou v březnu.Další květiny, které kvetou v březnu, jsou krokusy. Krokusy mužou být modré, žluté, bílé nebo fialové. Krokusy jsou taky docela malé květiny.

Typická jarní květina je petrklíč. Petrklíč může být v květináči a můžete ho koupit v květinářství. Můžete ho taky mít na zahradě. Petrklíč může být červený, žlutý, bílý, modrý, růžový...


V dubnu začínají kvést narcisy. To jsou žluté květiny. Jsou větší než sněženky, bledulky a krokusy. Narcisy můžou být taky bílé nebo žluto-bílé nebo žluto-oranžové. Mají dlouhé úzké listy.Typická jarní květina je samozřejmě tulipán. Tulipány jsou velké asi jako narcisy, ale mají různé barvy. Často jsou červené a žluté, ale můžou být i růžové, bílé, nebo dvoubarevné. V jednom katalogu jsem viděla i zelené a černé tulipány.

V přírodě můžete vidět fialky. Fialky jsou typicky fialové, ale existujou taky bílé fialky. Fialky hezky voní. Lidi říkají, že fialky voní jen do první jarní bouřky. Po první jarní bouřce už prý nevoní.


Další květiny, které můžete vidět v přírodě nebo v trávníku na zahradě, jsou pampelišky. Jsou to žluté květiny, které vypadají jako slunce. Dříve lidé jedli pampelišky, hlavně jejich listy. Dnes lidé zase začínají používat pampelišky v kuchyni a dávají je do jarních salátů. Také existuje pampeliškový čaj, který dobře detoxikuje a čistí. Když jsem byla dítě, moje maminka dělala pampeliškový med (vlastně sirup). Měl krásnou zlatou barvu, ale mně moc nechutnal.

:všimnout si, všimne si, všiml si - to notice
rozhodovat se / :rozhodnout se, rozhodne se, rozhodl se - to decide
téma (to) - topic / theme
nakonec - in the end
stý,-á - hundredth
příroda - nature
všude - everywhere
kolem nás - around us
kvést, kvete, kvetl - to blossom / to bloom
květináč - a flower pot
květinářství - a flower shop
list - a leaf
vonět - to smell nice
bouřka - a (thunder) storm
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Děkuju za vaši návštěvu a přijďte na tenhle blog zase! Jana