Jeden svět (B)

1. března 2011 v 22:13 | Jana |  kultura
Možná jste viděli plakát, na kterém jsou dva mladí lidé (muž a žena), kteří sedí v kavárně, pijou kávu a mají na nose lžičku. Je to plakát, který nás zve na filmový festival Jeden svět, který se v Praze bude konat od 8. do 17. března.


Jeden svět je mezinárodní festival dokumentárních filmů o lidských právech. Organizuje ho humanitární organizace Člověk v tísni. Je to prestižní festival, největší filmový festival o lidských právech na světě. Jeden svět se koná každý rok na jaře (většinou v březnu), letos se bude konat už potřinácté.
Festival má letos motto "Vaše energie je potřeba jinde". Organizátoři festivalu si myslí, že lidi by měli být aktivnější, protože jen málo lidí se zajímá o to, co se děje kolem nich, a snaží se udělat něco pro lepší budoucnost.
Festivalové centrum bude tradičně v kině Lucerna. Další festivalová kina jsou: Světozor, Atlas, Francouzský institut, Evald, Ponrepo, Divadlo Archa, Městská knihovna (lístky si můžete kupovat od 1. března). Festival se potom stěhuje do regionů, takže filmy budou moct vidět lidi v celé ČR, nejen v Praze. Zajímavé je, že každé kino bude mít letos připravené interaktivní úkoly pro návštěvníky. Budete tedy moct něco zažít, něco si vyzkoušet něbo se něco naučit.
Celkem bude na festivalu 107 dokumentů z 40 zemí celého světa. Festival má soutěžní a tématické kategorie. Zajímavá je například kategorie Máte právo vědět, kde jsou tradičně celovečerní filmy o věcech (o faktech), o kterých většina lidí neví, jako Krev v mobilech. V jedné kategorii jsou také filmy o seniorech, v jiné kategorii jsou filmy o korupci, hlavně v postkomunistických zemích. Na festivalu můžete vidět také české dokumentární filmy.
Jeden svět má hodně doprovodných akcí, například výstavy, debaty s filmaři, speciální projekce pro školy a pro seniory.
Více informací o festivalu je tady. Video (reklamní spot) můžete vidět tady.

plakát - a poster
zvát / :pozvat, zve někoho 4A - to invite sb.
lidská práva - human rights
je potřeba - is needed / is necessary
dít se, děje se, dělo se - to happen
krev - blood
snažit se (něco dělat - to try (to do sth.)

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Děkuju za vaši návštěvu a přijďte na tenhle blog zase! Jana