Lípy a pod lipami (A / B)

12. června 2011 v 21:24 | Jana |  restaurace, kavárny...
Nedávno jsem navštívila jednu velmi příjemnou kavárnu v Praze 7 na Letné. Jmenuje se Kavárna pod lipami, protože před ní rostou lípy. Teď je asi nejlepší čas tuhle kavárnu navštívit.

Kavárna má totiž zahrádku pod lípami, které právě teď v červnu kvetou a krásně voní, takže je to docela příjemné tam sedět, pít dobrou kávu nebo jíst dobrý koláč a cítit vůni lípy. Možná se vám stalo poslední dobou, že jste šli po ulici a najednou jste cítili krásnou sladkou příjemnou vůni. Určitě to byla lípa. V Praze je totiž hodně ulic, kde rostou lípy, například na Vinohradech v Londýnské ulici. Lípy taky rostou ve Františkánské zahradě v centru Prahy.
Ale chtěla jsem psát o kavárně. Kavárna má výbornou kávu od mamacoffee. Taky mají výborný kvalitní sypaný čaj a samozřejmě výborné domácí koláče, například brownies, bábovku, tvarohový koláč, ovocný koláč... Každý den v poledne mají denní polévku. Taky mají výborné panini. Chutná jinak než normální panini, protože používají pečivo z jedné malé rodinné pekárny.
Na stěnách většinou visí nějaké obrazy (často od studentů nedaleké AVU) a hrajou tady přijemnou hudbu. Kavárna je nekuřácká. Více o kavárně tady.

Extra
Lípa je český národní strom (od roku 1848). V České republice je hodně starých lip (asi 1.800), které jsou chráněné, jsou to přírodní památky. Když lípa kvete, krásně voní a můžete na ní vidět hodně včel. Z květů lípy se dělá lipový čaj, který je dobrý na nachlazení. Z lípy se taky dělá lipový med. Taky dřevo z lípy se často používá, protože je měkké a dobře se s ním pracuje, dělají se z něj hudební nástroje. Lípa je široká a dříve lípy chránily lidi před sluncem nebo před deštěm, před bouřkou, proto to byl důležitý strom. Listy lípy jsou na vlajce prezidenta.
V České republice je taky několik měst, která se jmenujou Lípa, například Česká Lípa v severních Čechách. Města zase často mají ulice, které se jmenujou Lipová.
AVU = Akademie výtvarných umění = univerzita pro umělce (malíře, sochaře atd.)

nedávno - not long ago
lípa - lime tree
růst, roste, rostl - to grow
kvést, kvete, kvetl - to blossom
vonět - to smell nice
vůně - nice smell
poslední dobou - recently
cítit - to smell / to feel
najednou - suddenly
chutnat - to taste
sypaný čaj - loose tea
příjemný,-á - pleasant
chráněný,-á - protected
včela - bee
vlajka - flag
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Děkuju za vaši návštěvu a přijďte na tenhle blog zase! Jana