200! - Kdo jsem? ( A kdo je Sean?) (A)

27. ledna 2012 v 17:43 | Jana |  o blogu
Právě začínáte číst dvoustý článek na tomhle blogu. Dlouho jsem přemýšlela, o čem bude článek číslo 200. Je to trochu sebestředné, ale myslela jsem, že vás možná bude zajímat, kdo jsem, když tady čtete moje články a můj deníček. A taky kdo je ten Sean, o kterém někdy píšu.


Jmenuju se Jana, jsem Češka a jsem učitelka češtiny pro cizince. Sean je můj manžel. Není Čech, je Angličan, ale má irské jméno, protože jeho dědeček byl Ir. Sean je tedy z jedné čtvrtiny Ir. Můj dědeček byl Rakušan, takže jsem z jedné čtvrtiny Rakušanka. Zajímavé je, že naši dědečkové bojovali ve druhé světové válce a bojovali proti sobě - byli nepřátelé, protože můj dědeček musel bojovat za Německo. Můj dědeček se z války nevrátil, zemřel někde v Rusku, a moje babička zůstala doma sama se třemi dětmi. Můj tatínek byl nejmladší a svého otce, mého dědečka, nikdy neviděl. Je to smutné. Moje babička zůstala celý život sama, neměla jiného muže. Po válce to tady měla těžké, protože její manžel bojoval ve válce na špatné straně.
Dědeček Seana se z války vrátil a ne sám - vrátil se domů s manželkou! Ve válce se totiž seznámil s babičkou Seana, která pracovala pro britskou armádu jako řidička (ve Francii a v Německu), a vzali se ještě v Berlíně. Vrátili se do Anglie, ale brzo zase odjeli do zahraničí do Afriky. Dědeček Seana tam totiž učil angličtinu (ještě jsem neřekla, že Sean je taky učitel angličtiny). Měli čtyři děti, ale dědeček Seana měl problémy s alkoholem (pil hodně alkohol), tak se rozvedli. Babička Seana to taky měla těžké, protože byla rozvedená a měla čtyři malé děti (a tenkrát nebylo normální být rozvedená).
Zajímavé je, že rodiče Seana jsou taky rozvedení, ale moji rodiče jsou pořád naštěstí spolu. Moje maminka a maminka Seana jsou stejně staré (narodily se ve stejném roce, ale moje maminka je o měsíc starší). Můj tatínek je o rok starší než tatínek Seana, ale má narozeniny 3. dubna a maminka Seana má narozeniny 2. dubna.
Sean byl první dítě, je nejstarší dítě a má mladšího bratra a mladší sestru. Já jsem taky byla první dítě - mám ale jenom jednoho mladšího bratra (ale to stačí).
Sean se učí česky, ale doma mluvíme víc anglicky, protože jsme zvyklí mluvit anglicky. Můj bratr žil rok v Anglii, tak taky mluví anglicky, ale moji rodiče nemluví anglicky a rodina Seana zase nemluví česky. Tak je to trochu těžké, když jsou naši rodiče nebo naše rodiny spolu, protože pro ně musíme překládat. Já jsem jednou byla tak unavená, že když jsem překládala, mluvila jsem česky na rodiče Seana a anglicky na moje rodiče...
Sean a já jsme se seznámili tady v Praze. Pracovali jsme pro stejnou jazykovou školu. Byli jsme tedy kolegové - já jsem tam učila češtinu a Sean učil angličtinu. Sean tady původně chtěl zůstat jenom pár měsíců a potom chtěl jet do Španělska, ale pak se seznámil se mnou... (a s českým pivem) a je tady už deset let! Já jsem se zase z lásky k Seanovi naučila jíst Marmite (nebo z hladu?)
Extra
Marmite je nechutná černá anglická pomazánka, kterou Češi normálně nejedí (protože je nechutná). Angličani, kteří žijou v Praze, ji můžou koupit jenom v nějakém speciálním anglickém obchodě (jako Robertsons)

právě - right (now)
přemýšlet - to think (about)
čtvrtina - a quarter
Rakušan - Austrian
bojovat - to fight
válka - war
proti někomu 3D - against sb.
nepřítel, nepřátelé - enemy, enemies
vracet se / :vrátit se - to come back / to return
:zemřít, zemře, zemřel - to die
zůstávat / :zůstat, zůstane - to stay
sám, sama - alone
seznamovat se / :seznámit se s někým 7I - to meet sb.(for the first time)
brát se / :vzít se, vezmou se, vzali se - to get married
rozvádět se / :rozvést se, rozvede se, rozvedl se - to get divorced sb.
rozvedený,-á - divorced
stejný,-á - the same
naštěstí - luckily
starší, - older
mladší,-í - younger
:narodit se - to be born
spolu - together
překládat / :přeložit - to translate
být zvyklý,-á - to be used to
původně - originally
stačit - to be enough
nechutný,-á - untasty / disgusting
chutnat, něco chutná někomu 3D - to like (the taste of food)
pomazánka - spreading
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Ema Ema | 30. ledna 2012 v 20:40 | Reagovat

Super, Jano! Rada ctu vase clanky:)

2 Mahmoud Mahmoud | E-mail | 20. července 2013 v 17:16 | Reagovat

Diky moc, Jano na ten uzasny blog, to mi fakt by pomohl ucit se Cesky

3 czech-extra czech-extra | 25. července 2013 v 6:28 | Reagovat

Já děkuji za zprávu. Jsem ráda, že se vám blog líbí. J.

4 Michał Michał | E-mail | 24. února 2014 v 17:18 | Reagovat

Děkuju moc Vám Jano  za  tuto pomoc, učím se češtiny první rok a těším se na tento moc zajímavý blog. Přejí Vám hezky večer. S pozdrávem - Michal.

5 czech-extra czech-extra | 26. března 2014 v 17:15 | Reagovat

[4]: Michale, děkuju za zprávu. Jsem ráda, že vám můj blog pomáhá. J.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Děkuju za vaši návštěvu a přijďte na tenhle blog zase! Jana