Hoří, má panenko (A)

30. ledna 2012 v 21:12 | Jana |  české filmy
Nedávno jsem psala o plesech a říkala jsem, že jestli chcete vidět, jak vypadá český ples (hasičský bál), můžete se podívat na video z filmu Hoří, má panenko. Tenhle film je jeden z prvních filmů známého českého režiséra Miloše Formana a byl nominován na Oscara.

Ve filmu nehrajou žádní herci, ale obyčejní lidé - neherci. To je pro Miloše Formana typické. Celý film se odehrává jeden večer v jedné hospodě, kde se koná hasičský bál. Na začátku filmu vidíme, jak lidi připravujou sál na večerní bál, například stůl s cenami do tomboly a taky dekorace - velký obraz, který shoří, ještě než začne bál.
Pak můžeme vidět, co se děje na bále. Hasiči chtějí mít soutěž krásy a v sále hledají mladé a krásné ženy, které by chtěly soutěžit. Problém je, že tam není moc mladých a krásných žen, a taky, že ženy nechtějí soutěžit o to, kdo je nejkrásnější žena - královna krásy.
Na bále je taky problém s tombolou - lidi v sále pomalu kradou ceny z tomboly, takže nakonec tam žádné ceny nezůstaly. Během bálu taky začne hořet dům ve vesnici, tak hasiči musí jít pracovat. Pak se vrátí do hospody a zase tancujou.
Hasiči taky mají dárek pro nejstaršího hasiče a chtějí mu ho slavnostně dát na bále, ale nakonec i ten dárek někdo ukradne.

Extra
Film byl natočený v roce 1967, kdy Miloš Forman ještě žil v Československu (brzy potom emigroval do USA, je to jeho poslední film natočený před emigrací do USA). Film natáčel kameraman Miroslav Ondříček, který natáčel hodně filmů, které režíroval Miloš Forman.
Film se natáčel ve městě Vrchlabí v Krkonoších a hasiče ve filmu hráli místní hasiči.
Více informací o filmu je tady. Film na youtube s anglickými titulky je tady.

nedávno - not long ago
režisér - (film) director
herec - actor
natáčet / :natočit - to make (film) / to film
odehrávat se / :odehrát se, odehraje se - to be set
konat se - to take place
hospoda - pub
hořet / :shořet - to burn
vracet se / :vrátit se - to return
hasič - fireman
sál - room
soutěž (ta) - competition
krást, krade, kradl / :ukrást - to steal
krása - beauty
královna - queen
cena - price
tombola - raffle

Článek o plesech / bálech můžete číst tady.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Děkuju za vaši návštěvu a přijďte na tenhle blog zase! Jana