Plesy (A / B)

17. ledna 2012 v 18:19 | Jana |  kultura
Právě teď v zimě je plesová sezóna a lidi chodí na plesy. Je to proto, že dříve nebyla žádná práce (venku na poli) a lidi měli hodně času a tak chodili tancovat.

V lednu a v únoru se koná hodně plesů. Každé město má městský ples, každá střední škola má maturitní ples, ale taky malé organizace a kluby organizujou plesy - například fotbalové kluby, hasiči, zahrádkáři, ale i vysoké školy.
Plesy se konají tam, kde je velký sál, kde se může tancovat a sedět. Většinou je tam i balkón, kde lidi sedí a dívají se dolů na taneční parket, jak ostatní lidi tancujou. Často je to kulturní dům nebo hotel nebo sokolovna nebo divadlo. Plesy většinou začínají večer v sedm nebo v osm hodin a končí v jednu nebo ve dvě ráno.
Když chcete jít na ples, musíte mít lístky (vstupenky). Ty si většinou musíte rezervovat nebo koupit předem. Na vstupence máte většinou číslo stolu, kde budete sedět. Na ples většinou nechodí lidi sami, ale s partnerem a s kamarády, sousedy, kolegy... a koupí si lístky najednou, aby seděli u jednoho stolu. Ke vstupence můžete dostat ještě malý lísteček s číslem, na který můžete něco vyhrát v tombole (často je to něco, co někdo nechtěl a vy to taky nechcete).
Když jdete na ples, musíte být hezky oblečení. Muži musí mít oblek a ženy by měly mít šaty (nebo aspoň sukni a blůzu). Samozřejmě záleží na tom, jestli jdete na hasičský bál na vesnici, nebo na ples v opeře (tam oblek a sukně s blůzou nestačí). Kabáty se normálně nechávají v šatně.
Na plese si většinou nemůžete dát večeři, ale můžete si tam koupit nějaké malé jídlo, jako chlebíčky, brambůrky, párky, zákusky.
Jak vypadá ples? Hraje tam živá hudba a lidi tancujou. Kapela většinou hraje různé styly - třeba půl hodiny hraje jenom polku a valčík, pak je přestávka, pak hraje latinsko-americké tance (jive, cha-chu, tango, rumbu, salsu...), pak je přestávka, pak hrajou třeba populární hudbu (disco, 80. léta) atd.
Na plese je moderátor, který říká, co se děje a co se bude dít. Když je ples malý a není tam moderátor, říká tohle kapelník.
Na začátku plesu jsou často různá vystoupení. Někdy tam tancujou děti z místní školy, někdy jsou to profesionální tanečníci. Kolem půlnoci je na většině plesů tombola. Moderátor losuje čísla a ten, kdo má to číslo, jde k moderátorovi a dostane nějakou cenu (malou věc, malý dárek). Někdy jsou ceny v tombole hezké a drahé, někdy jsou tam ale věci, které lidi, kteří organizovali ples, nechtěli, a tak je přinesli do tomboly.
Videoreportáž z jednoho městského plesu můžete vidět tady.
Jak vypadá ples hasičů v jedné české vesnici, můžete vidět ve filmu Miloše Formana Hoří, má panenko (video tady).

Extra
Místo "ples" lidi taky říkají bál, na vesnici je taneční zábava (tancovačka).
Sokolovna - myslím, že každé město a skoro každá vesnice má sokolovnu. Sokolovny jsou staré asi 150 let, jsou to budovy, kde se cvičí. Jsou tam šatny a tělocvična. Taky se tam může hrát basketbal a jiné míčové hry.


ples - (dancing) ball
dříve - before / in the past
pole - field
konat se - to take place
hasič - fireman
(taneční) sál - (dancing) hall
přestávka - break / pause
kapela - (music) band
šatna - cloak room
lístek - ticket
vstupenka - entrance ticket
vyhrávat / :vyhrát, vyhraje něco 4A - to win
tombola - raffle
oblek - suit
šaty (ty) - dress
stačit - to be enough
vystoupení - performance
tanečník - dancer
losovat - to draw (ticket)
cena - price
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Děkuju za vaši návštěvu a přijďte na tenhle blog zase! Jana