Demagog (A / B)

7. března 2012 v 16:31 | Jana |  politika
Myslela jsem, že tenhle týden nenapíšu ani jeden článek na blog, protože mám hodně práce, ale včera jsem poslouchala rádio (můj oblíbený Radiožurnál), kde jsem slyšela zajímavou a dobrou zprávu: V Česku budeme mít nový web, který bude kontrolovat politiky.


Ten web se jmenuje demagog.cz a bude kontrolovat, jestli politici říkají pravdu, když jsou v televizní debatě. Na webu pracujou studenti, kteří se dívají na televizní debatu, kde mluví politici, a potom kontrolujou, jestli politici říkali pravdu, jestli nelhali. Studenti budou kontrolovat fakta. Všechny informace potom napíšou na web. Tam bude napsané, který politik co řekl, a jestli to byla pravda nebo ne (nebo tam může být napsané, že tu informaci není možné ověřit, protože asi 20% informací není možné ověřit). Bude tam taky napsané, kde studenti ty informace ověřovali, takže každý člověk bude moct kontrolovat i tým studentů, kteří pracujou na webu.
Studenti budou zatím analyzovat jenom jeden pořad České televize, který se jmenuje Otázky Václava Moravce a který je v televizi vždycky v neděli odpoledne. České studenty inspirovali jejich kolegové ze Slovenska, kde už takový web mají dva roky a je velmi úspěšný.
Myslím, že takový web je dobrý nápad a že tady v Česku takový web potřebujeme. Politici často lžou a umí lhát docela dobře, takže lidi si pak myslí, že mluví pravdu.
Celý článek na Radiožurnálu můžete číst tady (můžete poslouchat i reportáž). Nový web demagog.cz je tady.

Extra
Václav Moravec je mladý, ale velmi respektovaný novinář (redaktor a moderátor). Několik let pracoval pro BBC. Od roku 2004 moderuje pořad Otázky Václava Moravce na ČT 1. Dostal několik cen (profesní, ale taky ceny pro nejoblíbenějšího moderátora). Tady je krátké video, kde je Václav Moravec v pořadu Otázky Václava Moravce (kde dvakrát použil slovo "štěbetat", aby mu lidi věřili, že je na Twitteru).

oblíbený,-á - favourite / popular
zpráva - (a piece of ) news
politik, politici - politician, politicians
pravda - truth
lhát, lže - to lie
fakta (ta, mn.č.) - facts
napsaný,-á - written
ověřovat / :ověřit něco 4A - to verify / to check up
zatím - for now / for the time beeing
pořad - (tv) programme
takový,-á - such
moderátor - (tv) presenter
moderovat - to present
cena - award
často - often
úspěšný,-á - successfull
věřit někomu 3D - to trust / believe
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 czech-extra | 7. března 2012 v 16:37 | Reagovat

Existuje podobný web ve vaší zemi?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Děkuju za vaši návštěvu a přijďte na tenhle blog zase! Jana