Srpen 2012

Moje kniha

29. srpna 2012 v 18:16 | Jana |  jak se učit česky
Možná už víte, že asi před měsícem vyšla moje kniha, která se jmenuje Čeština extra. Psala jsem ji pro studenty češtiny, kteří už se češtinu chvíli učí a chtějí si zopakovat základní gramatiku. Knihu jsem psala česky, takže jestli čtete tenhle blog, budete rozumět i tomu, co píšu v knize.
V knize je 50 lekcí a v každé lekci je nejdřív trochu gramatiky a potom několik cvičení. Připravila jsem pro vás audioklíč, takže si cvičení můžete zkontrolovat posloucháním audioklíče. Myslím, že je to rychlejší než hledat v klíči vzadu v knize. A taky si procvičujete poslech. V audioklíči nejsou jenom správné odpovědi (slova nebo čísla), ale můžete tam slyšet celé věty, takže ho můžete poslouchat víckrát, ne jen jednou.
Čeština extra je hodně barevná - pro každý pád používám jinou barvu, takže dobře vidíte, jak se slova mění podle pádů. Taky se tam dozvíte, jak mluví Češi a co říkají (i když je to špatně), abyste lépe rozuměli.
Češtinu extra můžete používat sami doma bez učitele. Když budete potřebovat pomoc, můžete se podívat na web czextra.cz - tam má každá lekce jednu stránku, kde je hodně informací v angličtině, slovníček, jsou tam přeložené příklady a různé tipy, jak se učit česky. Nebo mi tam nechte vzkaz nebo komentář :-)
Více informací o knize je tady.

:vyjít, vyjde, vyšel - to be published
opakovat / :zopakovat - to repeat / to revise
základní,-í - basic
nejdřív - first
klíč - key
kontrolovat / :zkontrolovat - to check
procvičovat / :procvičit - to practise
poslech = poslouchání - listening
správný,-á - correct
věta - sentence
pád - case
slovo - word
měnit se - to change
:dozvědět se, dozví se - to learn (information)
sám, sama, sami - alone / on your own
pomoc (ta) - help
stránka - site / page
slovníček - glossary
přeložený,-á - translated
příklad - example
nechat vzkaz - to leave a message

Povodně a vtipy II (A / B)

24. srpna 2012 v 15:19 | Jana |  český humor
Myslím, že ten článek, který jsem napsala o vtipech a povodních je docela dost dlouhý, tak jsem se rozhodla ho rozdělit na několik částí.


V Praze byla zaplavená taky ZOO a centrum města - například Kampa a Karlín:
  • Zoo Praha děkuje všem občanům, kteří pomohli udělat nový bazén pro lachtany na okraji Prahy o velikosti asi 600 kilometrů čtverečních.
  • Obyvatelé Karlína a Kampy mají nové heslo: dobrá voda denně doma.
  • Delvita v Praze na Florenci má jako jediný supermarket nabídku čerstvých ryb - přímo z vody. (Dnes je tam místo Delvity supermarket Billa.)
Nebyla zaplavená jenom Praha, ale taky velká část České republiky:
  • Zprávy pro vodáky: "Všechny jihočeské silnice jsou sjízdné."
  • Inzerát: Hledáme specialisty na pěstování rýže. Zaplavené pole máme. Společnost Povodí Labe, pobočka Litoměřice.
Lidi v České republice často nemají moc rádi lidi z Prahy:
  • Hlášení: Obyvatelé Mělníka, pospíchejte k mostu! Začíná tradiční soutěž "Chyť si svého Pražáka". Naposledy se soutěžilo v roce 1890. (v roce 1890 byla na Vltavě taky velká povodeň)
  • Od revoluce se nic nezměnilo. Ostraváci tvrdě pracujou a Pražáci se opalujou u vody.
Taky se říkalo hodně vtipů o České republice a (sudetských) Němcích:
  • Zpráva pro sudetské Němce: "Ty chalupy vám vracíme!"
  • Zpráva pro sudetské Němce: "Tak Vám posíláme ty vaše baráky."
  • "Humanitární pomoc zaplavenému Německu je obrovská. Češi posílají po vodě matrace, skříně a někdy i celé domky," říká starosta Drážďan Helmut Wassermann.

Extra
Od revoluce znamená od roku 1989. Ostravák je člověk, který žije v Ostravě, a Pražák je člověk, který žije v Praze.
Karlín a Kampa byly nejvíce zaplavené části Prahy. Taky Troja a část Pražské ZOO (ta část u Vltavy) byly zaplavené. Jedno zvíře z Pražské ZOO se stalo symbolem povodní - byl to lachtan Gaston, který se dostal s velkou vodou až do Německa, kde bohužel po té dlouhé cestě zemřel. Psali o něm všechny noviny, nejen české, ale i zahraniční, a skoro každý den byl v televizi.
Mělník je město na sever od Prahy, kde se setkávají řeky Labe a Vltava, Litoměřice jsou město ještě víc na sever na řece Labi (blízko Terezína).

Povodně a vtipy (A / B)

22. srpna 2012 v 21:47 | Jana |  český humor
Už dlouho jsem nenapsala sem na blog nějaký vtip, protože jsem si na žádný nemohla vzpomenout. Když jsem byla před měsícem v Anglii, najednou jsem si na jeden vzpomněla. Ale pak jsem psala o povodních, protože bylo desáté výročí, a vzpomněla jsem si, že tenkrát si lidi říkali hodně vtipů o povodních. Tak dnes si můžete některé přečíst.

Po povodních - čtení (A / B)

18. srpna 2012 v 19:13 | Jana
Dnes mám pro vás poslední část příběhu o Magdě - jaký byl život v Praze po povodních. Většina toho, co se stalo Magdě se ve skutečnosti stala mně, ale trochu jsem to upravila :-)

Povodně - čtení (A / B)

16. srpna 2012 v 16:15 | Jana
Dnes pro vás mám druhou část příběhu o povodních. Dozvíte se, co se dělo během povodní.

Před povodněmi- čtení (A / B)

15. srpna 2012 v 20:13 | Jana
Včera jsem tady psala o povodních a dnes mám pro vás malý příběh o povodních. Napsala jsem ho pro učebnici Čeština extra, ale nakonec jsem ho tam nedala. Ale vy si ho teď můžete přečíst tady na blogu Usmívající se

Povodně (A / B)

14. srpna 2012 v 21:01 | Jana
Tenhle týden je to přesně 10 let, co byly v Praze povodně. Skoro všechny noviny a časopisy na to vzpomínají a mají fotografie zaplavené Prahy ze srpna 2002 a články, kde lidi na povodně vzpomínají. Dnes odpoledne jsem šla přes park Kampa a například tam, přímo v parku, byla výstava fotografií zaplavené Prahy. Co se tenkrát dělo?


Začátkem srpna hodně pršelo, i když ne v Praze, ale v jižních a západních Čechách. Tam byly povodně a velká voda se pak dostala i do Prahy. Všechno začalo v pátek 9. srpna, kdy se Vltava vylila z břehu a zaplavila některé silnice. Ale to ještě nebylo vážné a přes víkend se situace vrátila k normálu.
V pondělí 12. srpna ale začala voda ve Vltavě zase stoupat a stoupala až do středy, kdy kulminovala - povodeň byla největší. Od čtvrtka se situace začala zlepšovat a Vltava se zase vrátila tam, kde má být. Vltava zaplavila skoro celé centrum Prahy - nejhorší situace byla na Praze 1 na Malé Straně a na Kampě, potom na Praze 7 v Holešovicích a na Praze 8 v Karlíně. Tyhle dvě čtvrti byly celé pod vodou. Voda byla taky například ve známém parku Stromovka (uprostřed tam prý bylo až 10 m vody). Voda taky zaplavila pražskou ZOO a pražské metro. Ve Vltavě teklo 100 krát víc vody než normálně.
Tisíce lidí musely být evakuovány. Někteří odjeli k příbuzným nebo ke kamarádům. Ti, kteří neměli kam jít, spali ve školách, které byly prázdné, protože byly prázdniny. Hodně lidí ale zůstalo doma a nikam nešli, protože mysleli, že to přežijou, protože situace není tak vážná - nemysleli si, že v Praze bude tolik vody. Potom pro ně jezdili na lodičkách hasiči a evakuovali je.
Všichni měli strach o Karlův most, jestli povodně přežije. Naštěstí přežil, asi díky tomu, že na něm jezdil bagr a dával pryč velké předměty, které pluly po řece. Velká voda přinesla do Prahy například malu chatu (asi odněkud z jižních Čech) a odnesla známou sochu - velkou židli, která stála na břehu Vltavy před Muzeem Kampa.
Celý článek o povodních můžete číst tady, na idnes.cz, kde jsou tady videa a hodně fotografií.

Extra
V češtině máme tři slova: povodeň = velká voda = záplavy.


Výstava fotografií na Kampě.
Protipovodňová bariéra. Po povodních Praha postavila kolem Vltavy protipovodňové bariéry. Můžete je vidět například na Kampě, na Starém Městě, u stanice metra Florenc...


Olympiáda skončila (A / B)

13. srpna 2012 v 21:14 | Jana |  sport
Olympiáda skončila včera večer a dnes odpoledne se vrátili někteří čeští sportovci zpátky domů do České republiky. A přivezli hodně medailí...


Češi získali na olympiádě celkem 10 medailí - 4 zlaté, 3 stříbrné a 3 bronzové. Dnes odpoledne přiletěli do Prahy kajakáři, kteří přivezli bronzové medaile, protože v závodu na čtyřkajaku skončili čtvrtí. Celý článek o nich můžete číst tady, na sport.cz.
Pozdě večer se vrátí zlatí olympionici - ti sportovci, kteří získali zlatou medaili. Jsou to oštěpařka Barbora Špotáková, moderní pětibojař David Svoboda a biker Jaroslav Kulhavý, který v neděli vyhrál závod na horských kolech. Čtvrtou zlatou medaili získala skifařka Mirka Knapková už minulý týden. Myslím, že všechny zlaté medaile jsou pro nás příjemné a nečekané překvapení, kromě zlata Báry Špotákové, od které to všichni čekali, protože má dobrou formu, dobře hází, a už má zlato z minulé olympiády. Bára tedy zlatou medaili obhájila. Ostatní tři zlaté medaile čekal málokdo.
V novinách se teď píše, že možná máme tyhle tři zlaté medaile díky Věře Čáslavské, která jela do Londýna fandit českým sportovcům a řekla, že tihle tři sportovci vyhrajou, protože jim bude posílat pozitivní energii. Škoda, že nepřijela už na začátku olympiády, protože Česká republika dlouho neměla žádnou medaili (skoro celý týden). Článek o Věře tady na radiožurnálu.

Kdo ještě získal medaile? Úplně první medaili pro český tým získal Vavřinec Hradílek ve vodním slalomu, další stříbrnou medaili skifař Ondřej Synek (všichni ale doufali, že bude mít zlatou) a třetí stříbrnou medaili získali tenistky Andrea Hlaváčková a Lucie Hradecká za čtyřhru, kdy se dostaly do finále, ale sestry Williamsovy byly trochu lepší.
Bronzovou medaili získala Adéla Sýkorová ve střelbě (ale všichni mysleli, že medaili získá Kateřina Emmons) a Zuzana Hejnová v běhu na 400 m přes překážky.
"Bramborovou" medaili za čtvrté místo získal oštěpař Vítězslav Veselý, který má letos dobrou formu a celou olympiádu pořád házel daleko a byl první, ale ve finále měl trochu smůlu - když házel svůj nejlepší hod, tak foukal protivítr, takže oštěp neletěl tak daleko, jak mohl.

Extra
Věra Čáslavská je známá česká sportovkyně, které bylo letos v květnu 70 let (možná jste viděli, že v kinech jde dokumentární film Věra 68). Věra Čáslavská dělala gymnastiku a má doma osm zlatých olympijských medailí (a čtyři stříbrné).
Když někdo skončí na závodech čtvrtý, tedy těsně pod stupni vítězů, říkáme, že má bramborovou medaili.


Autobus Davida Černého (A / B)

9. srpna 2012 v 21:02 | Jana
Dnes budu psát další článek o olympiádě, ale nebude to o sportovcích, protože vám ještě dlužím ten článek o autobusu od Davida Černého.


Autobus můžete vidět před Českým olympijským domem v Londýně ve čtvrti Islington. Český olympijský dům je centrum českých fanoušků a českých sportovců. Je tam taky obchod, kde můžete například koupit "známé holínky". V interiéru uvidíte stejný motiv jako na těch holínkách - motiv z obrazu Františka Kupky Amorfa - Dvoubarevná fuga. Celý článek můžete číst tady, na idnes, kde je taky hodně fotografií.

Ale teď už o tom autobusu. Je to typický londýnský dvoupatrový autobus double decker, který před Českým olympijským domem cvičí - dělá kliky. Jmenuje se London Booster. Autor tohoto nápadu je známý český sochař David Černý. David Černý koupil starý double decker a trochu ho upravil - přidal mu velké paže a taky upravil zadek. Velké mechanické paže zvedají autobus nahoru, takže to vypadá, že autobus dělá kliky. Na oknech autobusu můžete vidět reprodukci slavného obrazu Františka Kupky - ano, je to Amorfa - Dvoubarevná fuga. Celý článek můžete číst tady, na radiožurnálu, kde je taky video a kde si můžete poslechnout reportáž. Nebo tady, na idnes, kde jsou taky fotografie a video.


Extra
David Černý je známý umělec - zná ho asi každý Čech. Jeho první dílo byl trabant, který měl nohy Quo vadis, další jeho známé dílo byl růžový ruský tank. V pasáži Lucerna v Praze můžete vidět další jeho dílo - koně, který visí nohama nahoru a na kterém sedí svatý Václav. Na televizní věži v Praze na Žižkově zase můžete vidět jeho miminka (dvě z nich můžete vidět i na zemi v parku na Kampě - jsou docela velká). Možná jste taky slyšeli o jeho kontroverzním díle Entropa, které viselo od ledna do června 2009 v Bruselu v budově Rady EU, když Česká republika předsedala EU. Více informací o Davidu Černém je tady (uvidíte, že David Černý je černý - má černé vlasy a oči a taky nosí černé oblečení).
Dvoubarevný znamená, že má dvě barvy, dvoupatrový znamená, že má dvě patra.video autobusu, jak dělá kliky (na konci uvidíte Davida Černého)video - LOH - holínky (A / B)

3. srpna 2012 v 16:41 | Jana |  poslech - videa
Četli jste článek o českých holínkách na olympiádě? A dívali jste se na videa pod článkem? Jestli jste moc nerozuměli, dnes se na ně můžete podívat ještě jednou a já vám trochu pomůžu. Usmívající se

Češi na LOH v Londýně (A / B)

2. srpna 2012 v 17:04 | Jana
Už skoro týden se konají 30. letní olympijské hry, ale Češi zatím pořád ještě nemají moc medailí. Přesto je o Českou republiku docela velký mediální zájem - díky oblečení českého olympijského týmu a díky londýnskému červenému autobusu od Davida Černého.
Děkuju za vaši návštěvu a přijďte na tenhle blog zase! Jana