Říjen 2012

SCN - Břetislav Pojar (A / B)

29. října 2012 v 6:00 | Jana |  film
Zpráva z SCN (Simple Czech News):
Minulý týden zemřel český filmař, animátor Břetislav Pojar. Byl režisérem známého animovaného seriálu Pojďte, pane, budeme si hrát nebo cyklu pohádek Zahrada. Zemřel ve věku osmdesáti devíti let. V pátek měl Břetislav Pojar pohřeb. Tuhle zprávu (z 19.10) a další zprávy si můžete poslechnout tady na webu SCN.

Výlet do Ostravy (A)

25. října 2012 v 6:00 | Jana |  deníček
Na konci září jsme se Seanem navštívili Ostravu. Když jsme někomu řekli, že na víkend jedeme do Ostravy, všichni říkali, proč do Ostravy? Ostrava je ošklivá, šedá, špinavá, jsou tam jenom továrny a doly, protože v Ostravě a okolí je černé uhlí. Je pravda, že jsme se trochu báli, že se nám Ostrava nebude líbit, ale taky jsme si mysleli, že se Ostrava už změnila a že už není pravda, že je Ostrava špinavá a ošklivá, že už je to minulost.

Jednohubky (A / B)

22. října 2012 v 6:00 | Jana |  recepty
Minulý týden jsem tady psala o tom, co jsou chlebíčky a jak je připravujeme. Dnes tady pro vás mám jeden krátký článek o tom, jak připravujeme jednohubky.

Chlebíčky (A / B)

18. října 2012 v 15:31 | Jana |  recepty
Konečně je tu zase normální článek :-) V létě jsem psala několik článků o tom, jak slavíme svátky a narozeniny. Možná si pamatujete, že na oslavách často jíme jednohubky a chlebíčky. Tak dnes mám pro vás recept na chlebíčky (kdybyste třeba chtěli slavit 2. narozeniny Českého blogu pro cizince).

Novinky na blogu

17. října 2012 v 20:49 | Jana |  o blogu
Jak jsem včera slíbila, mám pro vás několik novinek - změn tady na Českém blogu pro cizince.

anketa - děkuju všem, kteří hlasovali v anketě na otázku Které články čtete nejvíce? Teď mě zajímá, která témata vás nejvíc zajímají. Jestli jste mi to nenapsali v soutěži, tak prosím hlasujte v anketě :-)

rubriky - blog.cz má nové funkce a já jsem se rozhodla využít jednu z nich - teď můžu mít rubriky a podrubriky. Jsem ráda, protože na blogu bylo docela hodně rubrik a asi v nich byl trochu chaos. Teď je tady méně rubrik, například sport, kultura, jídlo, cestování, a každá tahle rubrika (kategorie) může mít ještě další (pod)rubriky. Například v rubrice jídlo jsou podrubriky recepty, co jíme, restaurace a kavárny, v rubrice sport jsou podrubriky hokej, fotbal, tenis... Na blogu jsou dvě nové rubriky: kalendář (tradice, svátky, výročí, počasí, příroda) a místo výlety je tady teď cestování po ČR (Praha a okolí, Čechy, Morava a Slezsko). Doufám, že teď pro vás bude lehčí najít článek na téma, které vás zajímá :-)

pondělí a čtvrtek - to budou dny, kdy budou vycházet nové články. Doufám, že to bude dobré pro vás (budete vědět, kdy je nový článek na blogu) a taky pro mě. Někdy totiž píšu každý den a nemám čas na nic jiného. A já teď potřebuju čas i na jiné věci (například bych chtěla víc pracovat na webu k mé knize). Chci se učit a zkoušet nové věci... abych měla o čem psát tady na blogu :-)

překvapení - uvidíte v jednom článku příští týden, ale už teď se můžete těšit :-) (taky na zítra, kdy už tady konečně bude zase "normální" článek)


Vítězové soutěže

16. října 2012 v 21:15 | Jana |  o blogu
Nakonec jsem vybrala dva vítěze - jednoho studenta a jednu učitelku. Knihu Čeština extra - Průvodce českou gramatikou dostane Lenka a Miguel.

Lenka je Češka a učí češtinu ve Španělsku a čte Český blog pro cizince se svými studenty. Nejvíc se jim líbil článek Neolizujte kov s videem z filmu Obecná škola. V Granadě v jižním Španělsku, kde Lenka učí češtinu, se tohle totiž nemůže stát.

Miguel je Mexičan a učí se česky. Už umí velmi dobře česky. Je to věrný čtenář Českého blogu pro cizince - říká, že četl úplně všechny články na blogu (to je skoro 300!). Nejvíc se mu líbil článek 17. listopad, protože se tam dozvěděl nové věci o sametové revoluci.

Dále jste mi psali, že se vám líbí články o jídle a taky vás zajímají recepty. Někteří z vás dokonce zkusili něco podle receptů uvařit (například sýrovou pomazánku s česnekem nebo lečo).
Ty, kteří žijou v České republice a rádi cestujou, zase zajímají články o cestování z rubriky výlety a deníček. Někteří tam dokonce jeli, protože četli článek tady na Českém blogu pro cizince (například Brno nebo Kouřim). To mě moc těší.
Oblíbené jsou taky články o kultuře, svátcích a tradicích, a taky písničky a videa. A český humor. Několika z vás se taky líbí "můj deníček" s články o běžných věcech (například Jak natírat stará okna) a s příběhy (například Nákupy).
Taky rádi čtete články o češtině.
Za tyhle informace jsem vám moc vděčná a slibuju, že budu psát hodně receptů a tipů na výlet.

Kromě téhle soutěže mám pro vás ještě několik překvapení - nových věcí na blogu. Ale to se dozvíte až zítra. Usmívající se


2. narozeniny

15. října 2012 v 16:04 | Jana |  o blogu
Dnes má Český blog pro cizince druhé narozeniny. Nemůžu uvěřit tomu, že už dva roky píšu tenhle blog. Čas letí.
Děkuju moc vám všem, kteří jste popřáli blogu všechno nejlepší k narozeninám a kteří jste se zúčastnili soutěže. Děkuji za vaše zprávy. Moc mě potěšily. Vždycky mě zajímá, co si o blogu myslíte, co se vám líbí, které články vás baví.
Slíbila jsem, že dnes se dozvíte, kdo vyhrál soutěž a dostane moji knihu. Nejraději bych poslala knihu každému, protože všechny zprávy byly milé a zajímavé. Bohužel tolik knih nemám.
Je velmi těžké vybrat jednu nebo dvě nejlepší. Proto mi prosím dejte ještě trochu času. Slibuji, že nejpozději zítra se to dozvíte Usmívající se

věřit / :uvěřit něčemu 3D - believe
účastnit se / :zúčastnit se něčeho 2G - to take part in st
soutěž (ta) - competition
zpráva - message
těšit / :potěšit někoho - to make sb happy
slibovat / :slíbit - to promise
dozvídat se / :dozvědět se - to learn
posílat / :poslat, pošle - to send
nejraději bych - I would love to / I would prefer
tolik - so many / so much

SOUTĚŽ

1. října 2012 v 20:59 | Jana
Český blog pro cizince brzy oslaví 2. narozeniny, ale narozeninový dárek můžete dostat vy!
Stačí, když mi napíšete (Zpráva autorovi, dole vlevo), který článek byl nejzajímavější (a proč) nebo který článek vám pomohl (jak). Taky mi můžete napsat, co se vám na blogu líbí nebo nelíbí a o čem chcete číst, co vás zajímá. Můžete psát česky, ale nemusíte (můžete psát anglicky, německy, francouzsky, italsky, španělsky...). Máte čas dva týdny - do neděle 14. října. Kdo vyhrál, se dozvíte v pondělí 15. října, kdy má Český blog pro cizince narozeniny.

A jaký bude ten dárek? Bude to moje kniha Čeština extra. Proto mi taky napište váš e-mail, abych vám mohla napsat o adresu, kam ten dárek poslat. (Jestli už knihu máte, napište mi to, a dostanete jiný dárek). Těším se na vaše zprávy. Jana

brzy - soon
slavit / :oslavit - to celebrate
stačí, když - you just need
nejzajímavější,-í - the most interesting
pomáhat / :pomoct, pomohl - to help
líbit se - to like
vyhrávat / :vyhrát, vyhraje - to win
dozvědět se, dozví se - to learn
posílat / :poslat - to send
těšit se na něco - to look forward to
zpráva - message

Jaký je říjen?

1. října 2012 v 6:00 | Jana |  kalendář
Co se děje v říjnu a o čem jsem už psala minulý nebo předminulý rok?
28. řijen (B) a 28. říjen (A / B) - v říjnu slavíme státní svátek, normálně máme jeden den volno, ale letos ne, protože je to sobota
Pozor - změna času (A / B) - koncem října se mění čas z letního času na zimní
Volby (A) a Výsledky voleb (B) - každé dva roky se konají volby do senátu (možná jste si všimli předvolebních plakátů, které jsou všude)
Nobelova cena (A) - na podzim se dozvíme, kdo dostane Nobelovu cenu. Bude to nějaký Čech?


dít se, děje se - to happen
slavit / :oslavit - to celebrate
letos - this year
koncem října - at the end of October
volby - elections
plakát - poster
:všimnout si něčeho 2G - to notice st.
výsledek - result
konat se - to take place
:dozvědět se, dozví se - to learn
cena - prize
Děkuju za vaši návštěvu a přijďte na tenhle blog zase! Jana