SCN - Břetislav Pojar (A / B)

29. října 2012 v 6:00 | Jana |  film
Zpráva z SCN (Simple Czech News):
Minulý týden zemřel český filmař, animátor Břetislav Pojar. Byl režisérem známého animovaného seriálu Pojďte, pane, budeme si hrát nebo cyklu pohádek Zahrada. Zemřel ve věku osmdesáti devíti let. V pátek měl Břetislav Pojar pohřeb. Tuhle zprávu (z 19.10) a další zprávy si můžete poslechnout tady na webu SCN.


Jméno Břetislav Pojar zná asi každý Čech. Břetislav Pojar byl známý režisér a scénárista animovaných filmů. Jeho filmy jsou hodně vizuální a nepotřebujou slova, protože chtěl dělat filmy, kterým by rozuměli lidi na celém světě. Za celý svůj život dostal hodně cen za své filmy (například na festivalu v Cannes Zlatou palmu, v Berlíně Zlatého medvěda nebo Křišťálový glóbus v Karlových Varech). Začínal jako kreslíř. Čtyřicet let pracoval pro Studio loutkového filmu Jiřího Trnky. Břetislavu Pojarovi bylo 89 let (7. října měl narozeniny a 12. října zemřel), ale byl velmi aktivní. Učil na FAMU a taky spolupracoval na filmech Autopohádky (2011) a Fimfárum II (2006).

Nejznámější je seriál pro děti Pojďte, pane, budeme si hrát z roku 1965. Hlavní hrdinové jsou dva plyšoví medvědi (dvě loutky), kteří mají na sobě většinou pruhovaná trička a pořád hrajou různé hry a mění se v různé věci. Velký medvěd je chytrý a malý medvěd je trochu naivní a nosí u sebe dobré bonbóny. Velký medvěd pořád vymýšlí "vypečené" hry. Pamatuju si, jak jsem jako dítě chodila na tyhle krátké filmy do kina. Tady je krátké video Jak jeli v neděli k vodě:


Další velmi známý a hezký seriál pro děti, který režíroval Břetislav Pojar, je Dášeňka z roku 1979. Břetislav Pojar natočil tenhle televizní seriál podle knihy Karla Čapka. Dášeňka byla pes (foxteriér) Karla Čapka a on o ní napsal knihu pro děti. Tuhle knihu, kde byly obrázky od Karla Čapka a taky fotografie Dášeňky, jsem měla moc ráda. V seriálu můžeme vidět Dášeňku a její život s její rodinou, ale taky je tam vždycky nějaká pohádka pro Dášeňku - a ta je kreslená. Tenhle seriál jsem taky měla moc ráda. A nejen já, ale i moji rodiče a celá moje rodina. Je totiž hezký, vtipný a je o psech. Vždycky jsme se na něj moc těšili. Tady je jeden díl:Více informací o Břetislavu Pojarovi můžete číst na idnes.cz, kde je taky hodně fotografií a kde se můžete dozvědět, kdy a proč se Břetislav Pojar setkal s Reneé Zelwegerovou, nebo na rozhlas.cz, kde si můžete poslechnout krátký rozhovor s Břetislavem Pojarem, kde mluví o svém životě a kde můžete slyšet například, co dělal během druhé světové války a na konci války, kdy byl ve velmi nebezpečné situaci.

Extra
FAMU je vysoká škola / univerzita pro filmaře v Praze (Filmová akademie múzických umění).


:zemřít, zemře, zemřel - to die
režisér - director
pohádka - fairy tale
věk - age
pohřeb - funeral
cena - award
loutka - puppet
hlavní hrdina - main character / hero
plyšový medvěd - Teddy bear
hra - game (play)
(:z)měnit se v něco - to turn into st / to change
díl - part / episode
válka - war
rozhovor - interview
kreslený film - cartoon (film)
(:na)točit - to make (film) / to film
vypečený,-á - baked properly thoroughly / sly
setkávat se / :setkat se - to meet
nebezpečný,-á - dangerousMožná vás budou zajímat i tyhle články tady na blogu:
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 czech-extra | 31. října 2012 v 18:01 | Reagovat

Viděli jste nějaký seriál od Břetislava Pojara? Líbily se vám medvědi a Dášeňka? Rozuměli jste dobře?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Děkuju za vaši návštěvu a přijďte na tenhle blog zase! Jana