Výlet do Ostravy (A)

25. října 2012 v 6:00 | Jana |  deníček
Na konci září jsme se Seanem navštívili Ostravu. Když jsme někomu řekli, že na víkend jedeme do Ostravy, všichni říkali, proč do Ostravy? Ostrava je ošklivá, šedá, špinavá, jsou tam jenom továrny a doly, protože v Ostravě a okolí je černé uhlí. Je pravda, že jsme se trochu báli, že se nám Ostrava nebude líbit, ale taky jsme si mysleli, že se Ostrava už změnila a že už není pravda, že je Ostrava špinavá a ošklivá, že už je to minulost.


A měli jsme pravdu. Ostrava vůbec není šedá, ošklivá a špinavá. Naopak, je to velmi zajímavé a hezké město, ale Český Krumlov nebo Telč to není. Taky je pravda, že jsme měli hezké počasí - bylo docela teplo a svítilo sluníčko. Ostrava možná není tak hezká, když je zima, zataženo a když je tam smog.

Když jsme přijeli do Ostravy, hned jsme si koupili jízdenku na MHD, protože jsme slyšeli, že Ostrava je rozlehlá a že budeme muset hodně jezdit autobusy, tramvajemi nebo trolejbusy. Pak jsme jeli tramvají přes centrum Ostravy do našeho penzionu. Je pravda, že na první pohled se nám Ostrava moc nelíbila, ale když jsme se později vrátili do centra a šli jsme na procházku, změnili jsme názor.

V sobotu ráno jsme jeli tramvají přes celou Ostravu až na druhý konec města, protože jsme chtěli vidět část Ostravy, která je velmi známá a jmenuje se Poruba. Je to velké sídliště, které bylo postaveno v 50.letech ve stylu sorely (socialistický realismus). Poruba se nám moc líbila. Vypadalo to, že se tam hezky bydlí - domy mají balkóny, ulice jsou široké, je tam hodně stromů, květin a malých obchodů.

Z Poruby jsme pak jeli jinou tramvají do další známé části Ostravy - do Vítkovic. Tahle část byla zase úplně jiná než Poruba. Je to průmyslová část Ostravy. Některé továrny už jsou zavřené a teď je z nich turistická atrakce, ale některé ještě fungujou. Vítkovice ale mají taky hezké náměstí s krásným červeným kostelem a krásnou červenou radnicí. Skoro všechny domy jsou červené (z červených cihel), často mají zelená okna. Sean chtěl vidět tu zavřenou továrnu (Vítkovické železárny a důl Hlubina), kam se můžete jít podívat, ale jenom s průvodcem. Bohužel (nebo naštěstí pro mě) jsme tam přišli asi ve 14:10 a další prohlídka byla až ve čtyři. Tak dlouho jsme nechtěli čekat a sami jsme tam jít nemohli. Tak jsme šli na malou procházku kolem železáren a dívali jsme se dovnitř přes plot.

Potom jsme se vrátili do centra. V centru jsou dvě známá náměstí. Nejdřív jsme šli na to menší, Jiráskovo náměstí, a tam jsme šli do jedné malé hezké kavárny na kávu / čaj a dort. Když jsme tam seděli, viděli jsme hodně fanoušků Baníku Ostrava, kteří šli na fotbal. Sean, když je viděl, řekl, že se taky půjdeme podívat na ten zápas. Předtím jsme se ale šli ještě podívat na to druhé náměstí, Masarykovo. To je větší a je tam stará radnice. Blízko je starý kostel svatého Václava a park Černá louka. Z parku jsme šli přes most přes řeku Ostravici na druhý břeh, kde je Slezskoostravský hrad. Já jsem se ještě chtěla podívat na nějaké zajímavé památky, ale Sean už byl trochu nervózní a chtěl jít na fotbal.

Šli jsme tedy na zastávku autobusu a jeli asi dvě stanice na Bazaly, kde je fotbalový stadión Baníku. Zápas už začal. Všude bylo hodně policistů a taky hodně lidí. Chvíli jsme se dívali, dokonce jsme i viděli jeden gól. Pak už jsme měli hlad, tak jsme se vrátili autobusem do centra a šli jsme na večeři do známé ostravské ulice - Stodolní. Ve Stodolní je hodně restaurací a barů. V noci tam prý je celá Ostrava. Když jsme tam byli my, moc lidí tam nebylo, ale asi jsme tam byli moc brzo. Po večeři jsme šli do egyptské čajovny, která byla hned za rohem. Když jsme odcházeli z čajovny, bylo už docela pozdě (skoro půlnoc), ale pršelo, takže ve Stodolní pořád bylo málo lidí. Pak jsme rychle běželi na autobus a jeli do penzionu.

V neděli ráno jsme se jenom nasnídali a jeli jsme pomalu na nádraží. Nejdřív jsme jeli autobusem do centra, pak jsme šli kousek pěšky, protože jsem chtěla vidět důlní věž Jindřich v Nádražní ulici. Pak jsme jeli kousek tramvají. Hlavní nádraží je v části Ostravy, která se jmenuje Přívoz. Je tam hezký kostel a náměstí. Tak jsme vystoupili z tramvaje o zastávku dříve a šli se podívat na Přívoz.


A tady je to slibované překvapení - video, které natočil Sean exkluzivně pro Český blog pro cizince. Vypadá trochu amatérsky, ale je to jeho první video. Ta další videa už určitě budou lepší...Usmívající setovárna - factory
důl, doly - mine, mines
uhlí - coal
minulost (ta) - past
mít pravdu - to be right
smog - pollution
rozlehlý,-á - spread out
názor - view / opinion
sídliště (to) - housing estate
část (ta) - part
průmyslový,-á - industrial
radnice - town hall
kostel - church
cihla - brick
fanoušek - fan
zápas - match
všude - everywhere
dokonce - even
prý - apparently
čajovna - tearoom
za rohem - round the corner
železárny - iron works
prohlídka - tour
důlní věž (ta) - mining tower

Víte, kde je Ostrava?


 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Wojtek | 25. října 2012 v 11:36 | Reagovat

Ahoj! Byl jsem w Ostrave pred dvema lety a libilo se mi tam. Je to pravda, ze je spousta hezcich mist v Ceske republice, ale Ostrava je presto zajimava. Videl jsem Parubu a mam stejny nazor jako Vy. Byl jsem taki na vezi Nove radnice a vyhled na cele mesto byl moc krasny.

2 czech-extra | 25. října 2012 v 18:09 | Reagovat

My jsme bohužel neměli čas jít na věž Nové radnice. Snad příště...

3 Joanne Mountford | E-mail | 8. listopadu 2012 v 18:38 | Reagovat

Viděla jsi červené cihly kostele v Vítkovice?

http://www.flickr.com/photos/harrymarmot/3643714996/

4 Joanne Mountford | E-mail | 8. listopadu 2012 v 18:56 | Reagovat

Projdeme kolem kostela , když pojedeme autobusem do Hrabova . Líbí se mi moc .

5 czech-extra | 9. listopadu 2012 v 14:53 | Reagovat

[4]: Mně se taky moc líbí ten kostel a všechny domy, které jsou postavené z červených cihel. Škoda, že jich v Česku máme tak málo...

6 Adam | Web | 15. srpna 2013 v 11:28 | Reagovat

Pokud budete v Ostravě tak rozhodně doporučuji zajít i do divadla a kavárny Daniel (Jezdíme tam pravidelně každý rok a teprve letos jsme se konečně do ní dostali a mohu jen a jen pochválit interiér, obsluhu a samozřejmě pití.

7 czech-extra | 26. srpna 2013 v 20:14 | Reagovat

[6]: Díky za tip na kavárnu :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Děkuju za vaši návštěvu a přijďte na tenhle blog zase! Jana