Prosinec 2012

Šťastný Nový rok

31. prosince 2012 v 18:35 | Jana
Přeju všem jenom to nejlepší do roku 2013, hlavně hodně zdraví, štěstí a úspěchů. Jana

Vánoční pohádky

31. prosince 2012 v 18:33 | Jana |  film
Na Vánoce je v televizi hodně pohádek. Můžete se dívat na staré pohádky, které většinou jdou jenom na Vánoce. Každý rok je v televizi taky několik nových pohádek. Podle mě jsou ty staré nejlepší.

Vánoční květiny (A / B)

31. prosince 2012 v 18:30 | Jana |  svátky
Lidi na Vánoce zdobí své domy a byty. Populární výzdoba jsou květiny. Víte, které jsou typické vánoční květiny v Česku?

Lidi často kupujou květiny v květináči. Typické květiny, které máme doma na Vánoce jsou vánoční hvězda, vánoční kaktus a taky brambořík.
Lidi většinou kupujou tyhle květiny před Vánoci a po Vánocích je vyhodí, protože se o ně nechtějí starat (někteří chtějí, ale je to docela těžké, když chcete, aby příští Vánoce vypadaly zase takhle krásně a aby na Vánoce hodně kvetly). Když kupujete tyhle květiny v prosinci a venku je zima, neměli byste je dávat hned do teplého pokoje, protože to by byl pro květiny šok a mohly by jim opadat listy a květy. Musíte je nejdřív dát na několik hodin třeba na chodbu, kde není taková zima jako venku, ale není tam takové teplo jako v obýváku. Když si květina zvykne na teplo v chodbě, můžete ji vzít pomalu do bytu a do obýváku. Další typická vánoční "květina" je jmelí, které ale nekupujeme v květináči a nemusíme se o něj starat.vánoční hvězda (poinsettie) - její červené květy ve skutečnosti nejsou květy, ale barevné listy. Listy jsou většinou červené, ale můžou být taky růžové, bílé nebo světle zeleno-žluté.


vánoční kaktus - nevypadá jako typický kaktus. Původní vánoční kaktus měl červené květy, ale dnes existujou vánoční kaktusy, které mají bílé nebo růžové květy. Vánoční kaktus má rád světlo, ale nemá rád přímé slunce. Pozor - když má vánoční kaktus poupata, neměli byste ho dávat na jiné místo, protože by poupata mohla opadat.


brambořík (cyklámen) - je nejznámější a nejpopulárnější "zimní" květina, která kvete v interiéru. Může mít červené, bílé nebo růžové květy. Brambořík má rád světlo, ale nemá rád přímé slunce. Když ho zaléváte, nesmíte lít vodu přímo do květináče, ale do misky pod květináčem.


jmelí - je zelené a má bílé kuličky. Lidi věří, že jmelí chrání jejich dům a nosí štěstí - čím víc bílých kuliček má, tím víc štěstí přinese. Lidi většinou jmelí věší na světlo nad stůl. Dnes můžete koupit jmelí zelené (přírodní) nebo taky jmelí zlaté nebo stříbrné. Říká se, že jmelí by se nemělo kupovat, ale mělo by se darovat - to znamená, že můžete koupit jmelí a dát ho někomu (mamince, babičce, kamarádce), ale neměli byste si kupovat jmelí pro sebe. Měli byste čekat, až někdo koupí jmelí pro vás.Vánoce, Vánoce přicházejí (A / B)

31. prosince 2012 v 18:15 | Jana |  české písničky
Tahle písnička je další velmi známá česká vánoční písnička, kterou můžete na Vánoce často slyšet. Je to veselá písnička o tom, jaké veselé věci se můžou stát na Vánoce.


Na videu vidíte fotografie z českých hor a taky obrázky od známého českého malíře Josefa Lady, které jsou často na vánočních přáních.
VÁNOCE, VÁNOCE PŘICHÁZEJÍ

Vánoce, Vánoce přicházejí, zpívejme přátelé,
po roce Vánoce, Vánoce přicházejí, šťastné a veselé.

Proč si děda říci nedá, tluče o stůl v předsíni
a pak, běda, marně hledá kapra pod skříní.

Naše teta peče léta na Vánoce vánočku,
nereptáme, aspoň máme něco pro kočku, jé.

Vánoce, Vánoce přicházejí, zpívejme přátelé,
po roce Vánoce, Vánoce přicházejí, šťastné a veselé.

Bez prskavek, tvrdil Slávek, na Štědrý den nelze být
a pak táta s Minimaxem zavlažoval byt.

Tyhle ryby neměly by maso míti samou kost,
říká táta vždy, když chvátá na pohotovost, jé.

Vánoce, Vánoce přicházejí, zpívejme přátelé,
po roce Vánoce, Vánoce přicházejí, šťastné a veselé.

Jednou v roce na Vánoce strejda housle popadne,
jeho vinou se z nich linou tóny záhadné.

Strejdu vida děda přidá "Neseme vám noviny",
čímž prakticky zničí vždycky večer rodinný, jé.

Vánoce, Vánoce přicházejí, zpívejme přátelé,
po roce Vánoce, Vánoce přicházejí, šťastné a veselé.

A když sní se, co je v míse, televizor pustíme,
v jizbě dusné všechno usne k blaženosti mé.

Mně se taky klíží zraky, bylo toho trochu moc,
máme na rok na klid nárok, zas až do Vánoc, jé.

Vánoce, Vánoce přicházejí, zpívejme přátelé,
po roce Vánoce, Vánoce přicházejí, šťastné a veselé.


děda = dědeček, tvrdit = říkat, nelze = není možné, vždy = vždycky, zas = zase, říci (P+) = říct, míti (P+) = mít, chvátat (P+) = pospíchat / spěchat, televizor = televize

Extra
Vánočka je typické vánoční jídlo - je to jako sladký bílý chléb s rozinkami a mandlemi (jak vypadá vánočka, můžete vidět tady).
Slávek je české jméno pro muže, které lidi používají doma v rodině nebo s kamarády. Oficiální verze toho jména může být Miroslav, Jaroslav, Vladislav, Slavomír, Květoslav...
Neseme vám noviny je známá tradiční česká koleda. Melodii téhle koledy jste slyšeli úplně na začátku téhle písničky, celou koledu Nesem vám noviny můžete slyšet tady.

Vánoční reklama - video (A / B)

31. prosince 2012 v 18:12 | Jana |  poslech - videa
Minulý týden jsem v televizi viděla tuhle reklamu. Je to reklama na kofolu (to je něco jako česká kola). V reklamě můžete vidět několik českých vánočních tradic. Víte, které to jsou?
tatínek: A když to vydržíš až do večera, nepapat, tak uvidíš zlatý prasátko.
dcera: A tati...
tatínek: No...
dcera: ...a bude mít ty velký zahnutý zuby nahoru?
tatínek: Zahnutý zuby... Musíš vydržet a budou i zuby.
dcera: Ne, ne, já nemusím, já už ho vidím.

muž: Užijte si ty pravé české Vánoce se vším všudy. Když je milujete, není co řešit.


První (špatná) vánoční tradice je, že někteří lidé nekupujou vánoční stromeček, ale na Štědrý den ráno jdou pro stromeček do lesa a tam si jeden prostě vezmou - vyberou si většinou ten nejkrásnější a prostě ho uříznou. To je ale nelegální a není to dobré pro les, protože ti lidé většinou nevědí, který stromek můžou uříznout a jak ho správně uříznout. Myslím, že to se dělo hodně dříve, ale dnes už většina lidí kupuje vánoční stromečky a nechodí pro ně do lesa.

Další tradice je, že na Štědrý den lidi dříve nejedli maso - postili se (proto večeříme na Štědrý večer rybu - kapra). Rodiče říkali dětem (a ještě dnes často říkají), že když nebudou jíst na Štědrý den maso (ale taky hlavně vánoční cukroví), uvidí večer zlaté prasátko (Když se postíš, uvidíš večer zlaté prasátko). Já jsem ho ale nikdy neviděla, i když jsem celý den nejedla maso a cukroví.


Extra
Papat znamená jíst a je to slovo, které používáme, když mluvíme s malými dětmi nebo o malých dětech. Vidíš, jak Evička hezky papá? / Davídek spapal celou polévku.
V reklamách na kofolu normálně říkají: Když ji milujete (kofolu), není co řešit. V téhle reklamě ale říkají "je" (Vánoce).

Vánoční dárky a Ježíšek (A / B)

20. prosince 2012 v 6:00 | Jana |  svátky
Na Vánoce si lidi dávají dárky. Víte, jak a kdy se dávají dárky v České republice?

Dárky nosí Ježíšek na Štědrý den večer. Přijde oknem do domu - do místnosti, kde je stromeček. Potom dá dárky pod stromeček a když odchází, rozsvítí stromeček, aby lidi věděli, že už tam byl a že už jim přinesl dárky. Ježíšek nikdy nepřijde před slavnostní večeří. Vždycky chodí, když lidi večeří kapra a bramborový salát. Ježíšek taky někdy zvoní zvonečkem, když odchází. Někdy v té místnosti zůstane otevřené okno.
Malé děti píšou před Vánocemi (asi tak na začátku prosince) Ježíškovi dopisy (nebo kreslí, jestli ještě neumějí psát) a píšou mu, co by chtěli dostat pod stromeček. Dopis potom dají za okno a Ježíšek si ho vezme a přečte. Když si Ježíšek myslí, že děti byly hodné, dostanou od něj hodně dárků.

Dospělí a starší děti vědí, že dárky nenosí Ježíšek, ale že se dárky kupujou. Někdo kupuje dárky na poslední chvíli, někdy i na Štědrý den dopoledne. Někdo ale taky kupuje dárky hodně brzo a potom je schovává na různých místech doma (třeba ve skříni nebo pod postelí). Děti, které už vědí, že dárky nenosí Ježíšek, se potom snaží ty schované dárky najít. Někdy se stane, že lidi zapomenou, kam nějaký dárek schovali, a musí potom koupit jiný dárek. Většina lidí kupuje dárky v prosinci. Obchody jsou před Vánoci otevřené déle než normálně, třeba až do deseti hodin večer nebo do půlnoci. Poslední dobou hodně lidí kupuje dárky na internetu, protože je to levnější a taky protože nechtějí chodit do obchodů, které jsou plné lidí. Kromě dárků lidi taky kupujou vánoční balící papír a nějaké stuhy nebo jiné ozdoby na ozdobení a zabalení dárků.

Většina lidí balí dárky pár dnů před Štědrým dnem nebo na Štědrý den ráno. Z dárku vždycky musíte odstranit cenovku. Když to není možné, musíte cenu nějak přelepit nebo začernit. Cena nesmí být vidět. Potom můžete dárek zabalit do vánočního balícího papíru. Na dárek ještě napíšete jméno, pro koho ten dárek je. V Česku píšeme jenom například maminka, Petr, Káťa, babička... Večer (před večeří) se dají dárky pod stromeček a po večeři se začnou rozbalovat. Když se rozbalujou dárky, často se přitom jí vánoční cukroví a pije nějaký teplý vánoční nápoj (svařené víno, punč nebo grog).Extra
Lidi často používají slovo "nadělovat / :nadělit" místo "dávat /:dát dárky". Ježíšek naděluje. / Co ti nadělili Ježíšek? = Co jsi dostal od Ježíška?
Ježíšek je malý Ježíš Kristus, ale myslím, že nikdo si nepředstavuje malé dítě, když mluví o Ježíškovi. Nikdo totiž neví, jak Ježíšek vypadá - nemáme konkrétní představu (například že má červenou čepici nebo dlouhé vlasy...)
Lidi si většinou dávají oblečení, jídlo, knihy, cédéčka, děti dostávají hračky. V rodině si taky někdy dávají peníze.
Dáreček je malý, často levný, symbolický dárek. Často dáváme dáreček jenom tak, bez důvodu. Dárek je normální a dárky dáváme k Vánocům, k svátku nebo k narozeninám. Dar je velký dárek (třeba dům nebo auto). Dary se dávají k svatbě (svatební dary).

Purpura (A / B)

17. prosince 2012 v 6:00 | Jana |  české písničky
Dnes mám pro vás další velmi známou a oblíbenou vánoční písničku. Je to moje nejoblíbenější vánoční písnička a jmenuje se Purpura. Je to původní česká písnička, kterou napsal Jiří Suchý a Jiří Šlitr (jestli nevíte, co je purpura, brzy se to dozvíte tady na blogu).

Písnička má hezký text a je v ní několik poetických slov. Bláhový znamená naivní, ronit slzy znamená plakat, hrany jí odzvoní znamená její život skončí, však znamená ale, pokojný znamená klidný.

Když posloucháte české písničky, není důležité znát všechna slova a rozumět všemu. Důležité je poznat a slyšet slova, která znáte nebo která jsou užitečná / často se používají (v textu jsou tučně).

Takhle zpívá Purpuru Karel Gott (na začátku ale zpívá "krásně voní" místo "stále voní"):


PURPURA
Tiše a ochotně purpura na plotně voní, stále voní.
Nikdo si nevšímá, jak život mění se v dým.
Snad jenom v podkroví, básníci bláhoví pro ni, slzy roní.
Hrany jí odzvoní rampouchem křišťálovým.

Slunce se vynoří,
hned však se k pohoří skloní,
(rychle skloní).
A pak se dostaví dlouhá a pokojná noc.

Tiše a ochotně purpura na plotně voní, stále voní,
po ní k nám vklouzlo to tajemné kouzlo Vánoc.


Takhle zpíval před padesáti roky Purpuru její autor Jiří Suchý:


Tahle verze je trochu delší. Na začátku říká dítě "Víte, na co jsme zapomněli?" Muži se ptají "No, na co? Na prskavky? Na františky?" Dítě říká "Kdepak! Na purpuru". Jiří Suchý říká" Má postřeh, to dítě".
Většina lidí zná jenom první část písničky. Ve druhé části zpívají: "Tiše a ochotně purpura na plotně voní, stále voní. Voněla předloni, za rok snad zavoní zas. To jenom v podkroví básnící bláhoví pro ni slzy roní. Jejich sny růžový na okna dopoví mráz. V hodině půlnoční zvony když vánoční zvoní, tiše zvoní, nesou nám novinu, že pokryl krajinu sníh." Předloni = minulý rok, zas = zase, zavoní = bude vonět, sny růžový = růžové sny, novina = zpráva, poslední věta znamená: o půlnoci, když zvoní zvony, zvony nám nesou novinu, že je sníh.Extra
Vůně purpury je typická pro české Vánoce. Bez purpury nejsou české Vánoce. Purpuru můžete koupit před Vánoci v drogerii, papírnictví nebo na vánočních trzích.
Další typická vůně českých Vánoc je františek (malý, černý) a samozřejmě vůně jídla - vánočky a cukroví (hlavně vanilky). A taky vůně jehličí (vánočního stromečku).

Linecké vánoční cukroví (A / B)

13. prosince 2012 v 16:26 | Jana |  recepty
Dnes mám pro vás jeden recept na typické a tradiční vánoční cukroví. Je to velmi jednoduchý a populární druh. Myslím, že každá rodina peče na Vánoce linecké cukroví. Vy si taky můžete upéct na Vánoce linecké cukroví podle receptu tady na blogu. Ještě máte čas Usmívající se

Existujou různé recepty, ale vždycky potřebujete mouku, máslo a cukr v poměru 3:2:1. Dále budete potřebovat vajíčka - v některých receptech celá, ale jenom žloutky jsou lepší - a taky citronovou kůru. A marmeládu na konec, ideálně červenou a trochu kyselou. A ještě budete potřebovat vykrajovátka (můžete je teď před Vánoci koupit na vánočních trzích nebo v obchodech, kde se prodává nádobí) a váleček na vyválení těsta.

RECEPT
Potřebujeme
hladkou (pšeničnou) mouku - 210 g, prosátou
máslo - 140 g
moučkový cukr - 70 g
žloutky - 2
kůru z citronu, čerstvou, nastrouhanou
červenou marmeládu (rybízovou, višňovou nebo malinovou)

1. Připravíme těsto. Z mouky, cukru, másla, žloutků a citronové kůry uděláme rychle hladké těsto, které dáme do ledničky minimálně na hodinu, ale lepší je, když tam bude dva až tři dny.

2. Těsto vyndáme z lednice a válečkem z něj vyválíme plát silný asi 2 - 5 mm. Potom vykrajovátkem vykrajujeme tvary (většinou hvězdičky nebo kytičky nebo kolečka). Polovina z nich bude plná / celá a druhá polovina bude mít uprostřed díru (malé kolečko nebo malou kytičku...).

3. Cukroví potom dáte na plech s papírem na pečení a plech dáte do vyhřáté trouby a pečete na 180°C normálně, bez horkého vzduchu. Jak dlouho? To záleží na cukroví a na vaší troubě. Asi 8 minut - cukroví by mělo být nahoře suché.

4. Cukroví necháte vychladnout. Když už není teplé, můžete ho začít zdobit (může to být až další den). Vezmete jeden plný tvar a jeden tvar s dírou a slepíte je marmeládou. Když je všechno cukroví slepené, dáte je do nějaké krabice a tu krabici dáte buď do ledničky nebo někam, kde není teplo. Cukroví je lepší druhý den, ale nejlepší je tak za jeden až dva týdny.Na obrázku vidíte dvě vykrajovátka (větší hvězdičku a menší kolečko na vykrojení středu). Nahoře je váleček, kterým jsem vyválela těsto. Vlevo je vyválené těsto, že kterého budu vykrajovat hvězdičky.


Když jsem vykrájela hvězdičky, ještě mi nějaké těsto zbylo. Ze zbytků těsta jsem zase udělala kouli a tu jsem zase vyválela na slabý plát (byl o dost menší než ten první) a z toho jsem zase vykrajovala hvězdičky. Tohle jsem musela dělat několikrát, než jsem spotřebovala všechno těsto. (Poslední plát byl hodně malý - jenom na jednu hvězdičku!)


Hvězdičky jsem potom dala na plech, kam jsem předtím dala papír na pečení.


Takhle vypadá upečené linecké cukroví, když ho vyndáte z trouby.


Takhle vypadá hotové linecké cukroví (linecké hvězdičky), slepené marmeládou.
Rolničky (A / B)

10. prosince 2012 v 6:00 | Jana |  české písničky
Brzy budou Vánoce, proto jsem pro vás připravila jednu vánoční písničku. Určitě ji znáte (aspoň melodii) a určitě ji, jestli žijete v České republice, během Vánoc uslyšíte.
Je to česká verze známé vánoční písničky. Zpívá ji známá zpěvačka Hana Zagorová. Písnička se jmenuje Rolničky, rolničky a má moc hezký text.

Kdopak znamená kdo, maličký znamená malý, jedem znamená jedeme, koukat na znamená dívat se na, chvilinka znamená krátká chvíle, znova znamená zaseROLNIČKY, ROLNIČKYRolničky, rolničky, kdopak vám dal hlas?
Kašpárek maličký a nebo Děda Mráz?
Rolničky, rolničky, co to zvoní v nich?
Maminčiny písničky, Vánoce a sníh.

Sláva, už je sníh!
Jedem na saních.
Kluci křičí, zvonek zní,
jenom táta ztich.
Kouká na syna,
uši napíná.
Co to slyší v rolničkách?
Na co vzpomíná?

(Pes: Rolničky, rolničky, kdopak vám dal hlas?
Kašpárek maličký nebo Děda Mráz?)
Rolničky, rolničky, co to zvoní v nich?
Maminčiny písničky, Vánoce a sníh.

Zvonky dětských let rozezvoňte svět!
Těm, co už jsou dospělí, ať je znova pět!
Zvoňte zlehýnka, stačí chvilinka.
Vzpomínka jak rolničky v srdci zacinká

Rolničky, rolničky, kdopak vám dal hlas?
Kašpárek maličký nebo Děda Mráz?
Rolničky, rolničky, co to zvoní v nich?
Maminčiny písničky, Vánoce a sníh.


Extra
Kašpárek má normálně na hlavě čepici a na ní jsou rolničky, které cinkají.

Co se děje v prosinci? (A)

1. prosince 2012 v 6:00 | Jana
Co se děje v prosinci a už jsem o tom psala loni nebo předloni?
V prosinci je většinou zima a sníh:
Sněhová kalamita - doufám, že tenhle rok nebude žádná sněhová kalamita
Problémy se zimním počasím - doufám, že tenhle rok nebudeme mít žádné velké problémy se zimním počasím

První tři týdny v prosinci je advent - normálně začíná poslední neděli v listopadu, ale letos začíná až první neděli v prosinci.
V prosinci máme několik svátků:
4. prosinec - Barbora a barborky - Víte, co to jsou barborky?
6. prosinec - Mikuláš - Víte, co se děje na ulicích večer před Mikulášem?
13. prosinec - Lucie - Víte, proč říkáme Lucie noci upije...?
24. - 26. prosinec - Vánoce - nejdůležitější svátky

Vánoční přání - na Vánoce posíláme vánoční přání. Víte, co napsat na vánoční přání?
Vánoční cukroví - v prosinci pečeme cukroví na Vánoce. Víte, co je cukroví a jak se peče?
Vánoční večírky - lidi často slaví Vánoce taky v práci s kolegy. Víte, jak vypadají vánoční večírky?
Vánoční trhy - konají se skoro v každém městě a na každém větším náměstí. Víte, co si můžete koupit na vánočním trhu?
Vánoční stromeček - každý má doma vánoční stromeček, na vánočních trzích jsou vánoční stromy. Víte, kdy se stromeček zdobí?
Vánoční kapr - důležité vánoční jídlo. Víte, kdy a jak se jí?
Vánoční vtip - na Vánoce může být veselo
Silvestr - poslední den v roce. Víte, jak v Česku slavíme poslední den roku?

Na Vánoce a na Silvestra je v televizi hodně pohádek a komedií:
Pyšná princezna - nejkrásnější a nejpopulárnější televizní česká pohádka, která bude v televizi na Štědrý den
Vodník - je často v českých pohádkách
S tebou mě baví svět - nejpopulárnější česká komedie

V rádiu se hodně hrajou vánoční písničky:
Ryba rybě - Janek Ledecký zpívá o jedné české tradici

loni - last year
předloni - two years ago
důležitý,-á; (nejdůležitější,-í) - (the most) important
posílat / :poslat, pošle - to send
(:u)péct, peče - to bake
večírek - party
trh - market
stromeček - (little) tree
vtip - joke
(:o)slavit - to celebrate
pohádka - fairy tale
písnička - song
Děkuju za vaši návštěvu a přijďte na tenhle blog zase! Jana