Vánoční květiny (A / B)

31. prosince 2012 v 18:30 | Jana |  svátky
Lidi na Vánoce zdobí své domy a byty. Populární výzdoba jsou květiny. Víte, které jsou typické vánoční květiny v Česku?

Lidi často kupujou květiny v květináči. Typické květiny, které máme doma na Vánoce jsou vánoční hvězda, vánoční kaktus a taky brambořík.
Lidi většinou kupujou tyhle květiny před Vánoci a po Vánocích je vyhodí, protože se o ně nechtějí starat (někteří chtějí, ale je to docela těžké, když chcete, aby příští Vánoce vypadaly zase takhle krásně a aby na Vánoce hodně kvetly). Když kupujete tyhle květiny v prosinci a venku je zima, neměli byste je dávat hned do teplého pokoje, protože to by byl pro květiny šok a mohly by jim opadat listy a květy. Musíte je nejdřív dát na několik hodin třeba na chodbu, kde není taková zima jako venku, ale není tam takové teplo jako v obýváku. Když si květina zvykne na teplo v chodbě, můžete ji vzít pomalu do bytu a do obýváku. Další typická vánoční "květina" je jmelí, které ale nekupujeme v květináči a nemusíme se o něj starat.vánoční hvězda (poinsettie) - její červené květy ve skutečnosti nejsou květy, ale barevné listy. Listy jsou většinou červené, ale můžou být taky růžové, bílé nebo světle zeleno-žluté.


vánoční kaktus - nevypadá jako typický kaktus. Původní vánoční kaktus měl červené květy, ale dnes existujou vánoční kaktusy, které mají bílé nebo růžové květy. Vánoční kaktus má rád světlo, ale nemá rád přímé slunce. Pozor - když má vánoční kaktus poupata, neměli byste ho dávat na jiné místo, protože by poupata mohla opadat.


brambořík (cyklámen) - je nejznámější a nejpopulárnější "zimní" květina, která kvete v interiéru. Může mít červené, bílé nebo růžové květy. Brambořík má rád světlo, ale nemá rád přímé slunce. Když ho zaléváte, nesmíte lít vodu přímo do květináče, ale do misky pod květináčem.


jmelí - je zelené a má bílé kuličky. Lidi věří, že jmelí chrání jejich dům a nosí štěstí - čím víc bílých kuliček má, tím víc štěstí přinese. Lidi většinou jmelí věší na světlo nad stůl. Dnes můžete koupit jmelí zelené (přírodní) nebo taky jmelí zlaté nebo stříbrné. Říká se, že jmelí by se nemělo kupovat, ale mělo by se darovat - to znamená, že můžete koupit jmelí a dát ho někomu (mamince, babičce, kamarádce), ale neměli byste si kupovat jmelí pro sebe. Měli byste čekat, až někdo koupí jmelí pro vás.

(:o)zdobit - to decorate
hvězda - star
list - leaf
květináč - plant pot
květ - blossom
původní,-í - original
světlo - light
přímý,-á - direct
pozor - attention / watch out / be careful
poupě (to), poupata - (flower) bud(s)
dávat / :dát - to put / to give
kvést, kvete, kvetl - to blossom / to bloom
zalévat / :zalít, zalije, zalil - to water (flowers)
lít, lije, lil - to pour
přímo - directly / straight
miska - bowl / saucer
kulička - (little) ball
věřit - to believe
chránit - to protect / to save
nosit - to carry / to bring
štěstí - (good) luck / happines
čím víc - tím víc - the more - the more
věšet / :pověsit něco 4A - to hang st
zlatý,-á - gold(en)
(ne) měl by - should (not)
říká se - it is said / it is believed
darovat - to give (present)
vypadat - to look like
opadat (listy) - to lose (leaves)

m
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 leguan leguan | 4. ledna 2013 v 21:40 | Reagovat

Skvěly fotky!

2 czech-extra czech-extra | 17. ledna 2013 v 16:46 | Reagovat

Které vánoční květiny jsou typické nebo populární ve vačí zemi?

3 Milan Milan | Web | 22. května 2013 v 10:30 | Reagovat

Krásné květiny. Právě vybírám nějaké květiny pro mamku k svátku... Líbí se mi brambořík, a myslím, že ji ještě nemá.. díky za květiny k inspiraci

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Děkuju za vaši návštěvu a přijďte na tenhle blog zase! Jana