Leden 2013

Grand Restaurant Festival

30. ledna 2013 v 17:00 | Jana |  jídlo
Už čtyři roky se vždy v lednu a únoru koná v České republice zajímavý festival jídla - Grand Restaurant Festival. Tenhle rok se koná od 15. ledna až do konce února, takže ještě máte čas navštívit ty nejlepší restaurace a kavárny v České republice a ochutnat tam ta nejlepší jídla.

Festivalu se účastní více než 100 restaurací v 35 českých a moravských městech. Normálně je jídlo v těchto restauracích docela drahé, protože to jsou většinou luxusní restaurace, ale během festivalu mají festivalové menu, které je stejně dobré, ale je levnější.Během festivalu máte šanci navštívit i dvě restaurace, které mají michelinskou hvězdičku (Radisson Blu hotel, Alcron a La Degustation Bohéme Bourgeoise v Praze)

Na webu grandrestaurantfestival.cz najdete seznam restaurací a mapu, kde ty restaurace jsou. Také tam najdete seznam jídel (např. bezmasá, dezerty, polévky...), podle kterého najdete restauraci, kde to jídlo mají na festivalovém menu. Potom si musíte rezervovat místa (počet osob, datum, čas) a taky si musíte vybrat, jestli máte zájem o základní degustaci (ochutnávku) nebo o vícechodové menu (dvouchodové nebo tříchodové). Cena je od 200 Kč (za základní jedno festivalové jídlo + minerálka) do 600 Kč (tři festivalová jídla + sklenička vína nebo piva + minerálka) pro jednu osobu.

Jestli rádi cestujete, můžete zkusit Mňam bus nebo Mňam vlak - organizované výlety vlakem nebo autobusem do festivalových restaurací. Během festivalu pojede například vlak z Prahy do Olomouce nebo do Brna, kde navštívíte nejlepší místní restaurace. Jíst se bude taky ve vlaku a kromě jídla jsou na programu také kulturní akce. Autobusy budou jezdit mezi pražskými restauracemi.

Letos je na festivalu několik novinek. Jedna novinka je Mňam balíček pro dva - v ceně je degustační menu a většinou jedna noc a program na jeden den (masáž, sauna, prohlídka zámku nebo hotelové kuchyně, ochutnávka vína...) v nějakém krásném luxusním hotelu (například Chateau Mcely nebo Chateau Kotěra nebo Grand Hotel Pupp v Karlových Varech).


Extra
Motto letošního festivalu je "Nejezte blbě". Na festivalu se budou vařit a jíst jídla z biopotravin, z místních a ekologických farem. Kromě jídel z produktů od farmářů budou šéfkuchaři také vařit vlastní speciality a také "nejlepší jídla od maminky" - tedy jídla, která jim vařila maminka, když byli malí.
Festival založil Pavel Maurer v roce 2010. Tenkrát trval jenom jeden měsíc, ale protože je čím dál populárnější, letos už trvá skoro dva měsíce. Pavel Maurer taky založil Prague Food Festival, který se koná v Praze na jaře a venku, například v nějakém parku nebo zahradě.

Jak lyžovat

25. ledna 2013 v 18:57 | Jana |  sport
Dnes napíšu ještě jeden článek o lyžování a příště, slibuju, už to bude článek na téma, které vás nejvíc zajímá (jak se učit česky a jídlo) Usmívající se
Dnešní článek je pro ty, kteří pojedou na české hory s českou rodinou nebo s českými kamarády a budou se učit lyžovat nebo budou chtít mluvit o lyžování.

Jak nosíme lyže
Lyže nosíme na rameni (špičky lyží dopředu). Jednou rukou držíme lyže na rameni a v druhé ruce neseme lyžařské hole.

Jak si nasazujeme lyže a hole
Když si nasazujeme lyže, dáme je vedle sebe na sníh (na rovině je to jednoduché, na svahu musíme dát lyže vedle sebe tak, aby neujely!). Lyžařské boty i vázání očistíme od sněhu (například hůlkou). Potom dáme špičku jedné boty do špičky vázání a patu boty do paty vázání. Potom slyšíme, že se vázání zavřelo (ve svahu dáme nejdříve botu do dolní lyže).
Když si sundáváme lyže ve svahu, děláme to naopak - nejdřív si sundáme horní lyži. Lyži sundáme tak, že rukou nebo holí otevřeme vázání a pak je bota volná a můžeme ji vyndat z vázání.
Když si nasazujeme hole, ruku dáme do poutka zdola a pak chytíme hůl, takže poutko máme nahoře na ruce a vidíme ho.

Jak chodíme na lyžích
Na lyžích chodíme stejně jako bez lyží, ale nezvedáme nohy (lyže), ale suneme je po sněhu dopředu. Trochu se opíráme o hole. Když máme vepředu pravou lyži, máme vepředu levou hůl (asi vedle vázání pravé lyže) a naopak - když máme vepředu levou lyži, máme vepředu pravou hůl. Takhle chodíme po rovině nebo do malého svahu / kopce.
Do prudšího svahu / kopce je ale lepší jít "stromečkem" (to znamená paty u sebe a špičky od sebe, takže je za námi ve sněhu "vánoční strom") nebo stranou - bokem ke svahu - nejdřív dáme stranou horní lyži, pak posuneme dolní lyži k horní lyži, pak zase dáme stranou horní lyži a tak pořád dokola.

Jak jedeme z kopce / ze svahu dolů
Z kopce můžeme jet buď přímo rovně dolů (to je rychlejší), nebo můžeme dělat obloučky (to je pomalejší), nebo můžeme bruslit, když jedeme porovině nebo z mírného kopce.
Když jedeme přímo rovně dolů, lyže máme paralelně vedle sebe, ne moc blízko ani ne moc daleko. Paže a kolena trochu pokrčíme. Hole jsou spíš vzadu a konce holí musí být ve vzduchu, ne ve sněhu. Váha těla je na chodidlech, díváme se dopředu. Nepředkláníme se moc a nezakláníme se. Začátečníci takhle lyžujou na hodně mírném svahu. Když chcete jet hodně rychle, více pokrčíte kolena (jako třeba lyžaři na olympiádě).
Když děláme obloučky, jedeme doprava, pak trochu dolů, pak doleva, pak zase trochu dolů, pak zase doprava....Takže je za námi ve sněhu cik-cak. Když chceme dělat oblouček, musíme přenést váhu těla na jednu nohu / lyži. Když přeneseme váhu na pravou nohu / lyži, zatočíme doleva. Když přeneseme váhu na levou nohu, zatočíme doprava. Váha je vždycky na té vnější / dolní lyži.

Jak brzdíme
Když chceme zastavit nebo zpomalit, musíme brzdit. Nejjednodušší je "plužit" / "jet pluhem". To znamená, že špičky lyží jsou blízko u sebe a konce lyží jsou daleko od sebe. Váha těla je na obou lyžích, ale spíš dovnitř. Zabrzdit taky můžeme tak, že uděláme široký oblouk do strany, ke kraji svahu nebo sjezdovky.

Extra
Když jedeme ze svahu přímo rovně dolů, říkáme, že "jedeme šusem".

Kopce, svahy a sjezdovky

24. ledna 2013 v 16:26 | Jana |  sport
Včera jsem tady psala o tom, co potřebujete, když chcete lyžovat. Takže máte lyže (se správně nastaveným vázáním a s lyžařskými botami), hůlky, lyžařské oblečení a permanentku. A teď hurá na svah nebo na sjezdovku!

Pro začátečníky (taky pro malé děti nebo starší lidi) je lepší mírný svah (kopec) nebo modrá sjezdovka. Zkušení lyžaři rádi lyžujou na prudším svahu nebo na červené nebo černé sjezdovce (ta je hodně prudká a nebezpečná), protože tam můžou jet rychleji.

Na sjezdovce musíte dodržovat pravidla. Například byste neměli dlouho stát nebo ležet uprostřed sjezdovky, když třeba spadnete. To může být nebezpečné, protože jiní lyžaři lyžujou rychle a mohli by do vás narazit a mohli by vás zranit. Měli byste proto co nejrychleji vstát nebo se dostat na kraj sjezdovky. Chodit po sjezdovce můžete jenom na kraji.

Na sjezdovce může být přírodní sníh nebo umělý (technický) sníh, když je přírodního sněhu málo. Když je špatné počasí, může být na sjezdovce led (zledovatělý sníh). Lyžovat na zledovatělém sněhu může být velmi nebezpečné, protože lyže jedou rychleji. Zledovatělá sjezdovka je hodně tvrdá, takže když spadnete, bude vás to hodně bolet a můžete se víc zranit.
Některé sjezdovky mají světla, takže tam můžete lyžovat i v noci (pozdě večer).

Nejdříve se ale musíte na svah dostat. Když lyžujete na mírném svahu (kopci), kde třeba není sjezdovka a vlek, budete se muset nahoru na kopec dostat sami - budete muset jít pěšky, buď na lyžích nebo s lyžemi na ramenou. Když ale lyžujete na sjezdovce, většinou je blízko i vlek nebo lanovka, které vás vyvezou nahoru. V českých horách o víkendu a v hlavní sezóně ale nejdřív musíte dlouho čekat ve frontě.
U jednoho vleku může být víc sjezdovek (například modrá, červená a černá). Jsou dva typy vleků: kotva (může být pro jednoho nebo pro dva lyžaře) a poma (vypadá jako talíř a je jenom pro jednoho lyžaře). Když používáte vlek, vždycky máte lyže na nohách, hůlky držíte v jedné ruce, protože tou druhou rukou držíte tyč. Kotvu nebo pomu si dáte pod zadek (pomu mezi nohy), ale nesedíte na ni! To je velká chyba, kterou dělají začátečníci. Když si totiž sednete, hned spadnete.
Potom existujou sedačkové lanovky (většinou pro dva lidi, sedíte venku, ve vzduchu, lyže máte na nohou) nebo kabinkové lanovky (většinou pro více lidí, stojíte uvnitř, lyže nemáte na nohou, ale držíte je v ruce). Nejsem si jistá, jestli máme v českých horách kabinkové lanovky. Ty jsou většinou tam, kde mají vysoké hory a dlouhé sjezdovky.

Blízko sjezdovky a vleku je většinou nějaká chata s restaurací nebo aspoň stánek s občerstvením, kde si můžete koupit teplý nápoj (čaj, grog, svařené víno) nebo něco malého k jídlu (polévku, párky, klobásy, smažák, hranolky, hamburger...). U vleku je často taky parkoviště a půjčovna lyží.

Tady se můžete podívat na dvě zajímavé stránky:
české sjezdovky.cz - informace, mapa České republika, kde můžete vidět, kde je možné lyžovat
skiarealy - sjezdovky - mapa a informace o všech českých sjezdovkách
sjezdovky.cz - videa z několika sjezdovek, informace o sjezdovkách

Lyžování

23. ledna 2013 v 17:27 | Jana |  sport
Je zima a sníh je i v Praze. Na horách je ale hodně sněhu. Proto teď hodně lidí jezdí na hory lyžovat. Jestli taky jedete na české hory lyžovat, možná vás bude zajímat tenhle článek.

Někteří lidé jezdí na hory na celý týden nebo na několik dnů (na víkend) a musí si najít nějaké ubytování. Někteří lidé mají na horách vlastní chatu nebo mají kamarády, kteří mají chatu. Když nemáte vlastní chatu, musíte si najít nějaký penzion nebo hotel nebo třeba horskou chatu, kde budete spát. Česká republika je ale malá země, takže můžete jet na hory i jenom na jeden den. Třeba z Prahy do Liberce jezdí ráno speciální autobusy (skibusy). Cesta trvá asi hodinu. Celý den tak můžete lyžovat a večer se zase vrátíte zpátky do Prahy.

Když chcete lyžovat musíte mít lyžařské vybavení. Určitě potřebujete lyže, lyžařské boty (= boty na lyže) a lyžařské hole (= lyžařské hůlky). Na lyžích musí být vázání (na boty). Když chcete dobře a hlavně bezpečně lyžovat, musíte mít správné lyže a hůlky (musí být správně dlouhé, podle vaší výšky) a taky správně nastavené (seřízené) vázání. Vázání se nastavuje (seřizuje) podle vás - podle vaší výšky (podle toho kolik měříte), váhy (podle toho kolik vážíte), podle velikosti vaší lyžařské boty a podle toho, jak zkušený lyžař jste a taky podle toho, jak jste starý (jiné nastavení má dítě a jiné nastavení má dospělý).

Kromě lyží, bot na lyže a lyžařských hůlek, potřebujete ještě lyžařské oblečení: speciální lyžařské ponožky nebo podkolenky (jsou teplé a dlouhé až pod kolena), speciální lyžařské kalhoty (jsou teplé, nepromokavé a většinou mají vysoko pas), lyžařskou bundu (teplá, nepromokavá, většinou má kapucu), teplý svetr nebo mikinu (může být rolák), lyžařské rukavice (teplé, nepromokavé), šálu a čepici (nebo lyžařskou helmu), lyžařské brýle (proti větru a taky by měly mít UV filtr proti slunci). Někdo má radši lyžařskou kombinézu než kalhoty a bundu nebo lyžařskou kuklu místo čepice. Taky je dobré vzít si s sebou krém na opalování (na obličej) a pomádu na rty. Více o lyžařském oblečení můžete číst tady, na lyže-lyže.cz (a nejenom o oblečení na lyže...).

Kdo často lyžuje, má většinou vlastní (kvalitní) vybavení a oblečení, které si s sebou vozí na hory. Když lyžujete jenom párkrát za rok a nechcete investovat do lyžařského vybavení, můžete si ho půjčit - buď od kamarádů nebo v nějaké půjčovně. Půjčovny lyžařského vybavení jsou na horách i ve městech.

Další důležitá věc, kterou budete určitě potřebovat, je permanentka nebo skipas. To je lístek, na který můžete používat vlek nebo lanovku a sjezdovku vícekrát nebo i několik dnů. Můžete si koupit permanentku na jeden den, ale taky třeba na týden (potom musíte dávat pozor, abyste ji neztratili!). Permanentku můžete koupit až u vleku na horách. A pak už můžete začít lyžovat.

Extra
Permanentky (skipasy) jsou levnější mimo lyžařskou sezónu a jsou dražší v hlavní lyžařské sezóně. Jestli vás zajímá, kolik stojí permanentky na různých místech v českých horách, podívejte se sem, na lyžování.cz.
Lidi často říkají "jelení lůj" místo pomáda na rty, "lyžáky" místo lyžařské boty a "permice" místo permanentka.


Leden

12. ledna 2013 v 13:43 | Jana
Víte, co se děje v lednu a o čem jsem už psala v roce 2011 a 2012? Četli jste tyhle lednové články?

A pamatujete si...
...kdo byl Jan Palach a co udělal 16. ledna 1969?
...co je Projekt 100?
...proč a jak je známé jméno Lopraiz a Tatra?
...kdo byl Jiří Dienstbier (starší)?
...co znamenají písmena K+M+B, která můžete teď v lednu vidět na dveřích?
...o čem je komedie S tebou mě baví svět?

Jestli ne, tak to můžete najít v článcích z ledna 2011.

A pamatujete si....
...co dělají lidi na Nový rok (co jedí, co by neměli dělat...)?
...jaká novoroční předsevzetí si lidi dávají?
...které dva tipy jak se učit česky jsem vám dala?
...co se mi stalo v pátek 13. ledna?
...co to je ples a jak vypadá tradiční český ples?
...co se mi stalo, když jsem šla koupit levné tričko?
...o čem je film Hoří, má panenko od Miloše Formana?

Odpovědi na tyhle otázky můžete najít v článcích z ledna 2012.

dít se, děje se - to happen / to be happening
pamatovat si něco - to remember
písmeno - letter (of the alphabeth)
nacházet / :najít, najde, našel - to find
dávat / :dát - to give
stávat se / :stát se - to happen
vypadat - to look like

SCN - Volba prezidenta ČR

10. ledna 2013 v 17:40 | Jana |  politika
Zpráva ze SCN (Simple Czech News)
V České republice proběhne v lednu 2013 poprvé přímá volba prezidenta. Václav Klaus v této funkci po deseti letech skončí. Ústavní soud zamítl žádost Tomia Okamury o posunutí termínu prezidentských voleb, proto se první kolo bude konat v pátek a v sobotu 11. a 12. ledna. Pokud nikdo nezíská více než polovinu hlasů, bude se konat i druhé kolo. Jeho termín je 25. a 26. ledna. Dosavadní prezident Klaus bude ve funkci až do 7. března. Tuhle zprávu (z 4.1.) a jiné zprávy můžete poslouchat tady, na webu SCN.


Možná jste si všimli, že se Česká republika připravuje na první přímou volbu českého prezidenta. To znamená, že prezidenta budou volit lidi. V minulosti volil prezidenta parlament. První kolo voleb bude už tenhle víkend - tradičně začnou volby v pátek odpoledne (ve dvě hodiny) a skončí v sobotu ve dvě hodiny odpoledne. Když žádný kandidát nebude mít víc než 50 % platných hlasů, bude se za dva týdny konat druhé kolo, kde už budou jenom dva kandidáti, kteří měli nejvíc platných hlasů.

Je 9 kandidátů na nového prezidenta. Václav Klaus už kandidovat nemůže, protože byl prezidentem už dvakrát. Poslední dobou byli kandidáti často v televizi nebo v rádiu, také asi každé noviny měli nějaký rozhovor nebo seriál rozhovorů s kandidáty. Na ulici můžete vidět bilboardy některých kandidátů (například Karla Schwarzenberga).

Kdo jsou nejznámější kandidáti?

Miloš Zeman (69 let) - dnes jsem četla v novinách, že má největší šanci stát se novým českým prezidentem. Miloš Zeman je bývalý premiér a bývalý předseda ČSSD a taky bývalý člen ČSSD. Je známé, že žije na Vysočině, rád pije alkohol (hlavně Becherovku). Lidi si myslí, že je velmi inteligentní, ale inteligentním lidem se nelíbí, že Miloš Zeman někdy mluví vulgárně (například s novináři).

Jan Fisher (62 let) - další kandidát, také bývalý premiér. Některým lidem se nelíbí, že byl několik let (před revolucí) člen komunistické strany. Fisher říká, že byl členem KSČ jenom kvůli jeho práci.

Karel Schwarzenberg (75 let) - předseda politické strany TOP 09 a taky ministr zahraničí. Karel Schwarzenberg je kníže a patří mu některé lesy, pole a rybníky v jižních a středních Čechách a taky zámek Orlík. Karel Schwarzenberg žil dlouho v zahraničí (v Rakousku) a mluví špatně česky (trochu vulgárně, trochu archaicky ale hlavně špatně vyslovuje a není mu dobře rozumět). Je známé, že někdy na oficiálních schůzích spí. Karla Schwarzenberga mají rádi někteří známí umělci a intelektuálové.

Vladimír Franz (53 let) - geniální všestranný umělec, který vystudoval práva, ale nikdy nepracoval jako právník. Píše hudbu (dostal několik cen za hudbu pro divadlo), píše básně a taky maluje a je profesor na vysoké škole. Kromě umění se taky zajímá o přírodní vědy (botaniku a mineralogii). Zajímavé je, jak vypadá - je celý potetovaný.

Jiří Dienstbier (43 let) - je senátor, je člen opoziční strany ČSSD a je syn známého politika Jiřího Dienstbiera (článek o něm máme tady na blogu). Vystudoval práva a pracoval jako advokát, než se stal politikem. Jako jediný kandidát říkal v televizních předvolebních diskuzích vždycky pravdu (podle demagog.cz)

Jana Bobošíková (48 let) - vystudovala ekonomickou školu a pracovala v České televizi a v Českém rozhlase jako moderátorka a redaktorka. Několik let byla naše euro-poslankyně. V minulosti už jednou kandidovala na prezidentku a taky na primátorku Prahy, ale neúspěšně.

Taťána Fišerová (65 let) - je známá herečka, bývalá poslankyně v parlamentu ČR. Je známé, že se zajímá nejen o politiku a umění, ale taky o dobré věci - o charitu, o ekologii...

Další kandidáti jsou:

Zuzana Roithová (59 let) - europoslankyně, vystudovala medicínu a byla ministryní zdravotnictví. Je členka KDU-ČSL.

Přemysl Sobotka (68 let) - senátor, člen ODS, vystudoval medicínu.

Extra
Ve zprávě z SCN je několik formálních slov: proběhne = bude se konat / pokud = jestli.
Tomio Okamura chtěl kandidovat na prezidenta ČR, ale neměl dost platných podpisů od lidí (50.000), proto nemohl jít do přímé volby. Tomio Okamura je napůl Čech a napůl Japonec.
ČSSD = Česká strana sociálně demokratická
KSČ = Komunistická strana Československa
KDU-ČSL - Křesťansko demokratická strana - Česká strana lidová
ODS - Občanská demokratická strana
Děkuju za vaši návštěvu a přijďte na tenhle blog zase! Jana