Březen 2013

Velikonoční menu

31. března 2013 v 18:05 | Jana |  co jíme
Minulý týden jsem si všimla, že skoro každá restaurace v Praze má speciální velikonoční menu. Proto dnes budu psát o tom, jaká jsou tradiční a typická jídla, která jíme na Velikonoce doma nebo v restauraci.

Maso. Maso se dříve jedlo hlavně na Velikonoční neděli a pondělí, protože předtím byl 40 dnů velikonoční půst (který začínal na Popeleční středu, když skončil masopust). Na jaře lidi dříve jedli hlavně maso z mladých zvířat, například jehněčí, telecí, kůzlečí. Dnes je taky populární kuřecí maso a králičí maso. Maso může být pečené. Typická jsou taky jídla z mletého masa, jako například sekaná. Další typické jídlo je roláda - to je plátek masa, na který dáte nějakou náplň, a potom ten plátek masa zarolujete a dáte péct do trouby. Roládu potom krájíte na plátky (na nich vidíte spirálu z masa a náplně). V náplni jsou často vajíčka a bylinky, ale může tam být sýr, houby, šunka... Jako příloha jsou často brambory (často nové brambory pečené ve slupce) nebo nějaká příloha z brambor (bramborová kaše) a taky něco zeleného (špenát, hrášek, kopřivy, bylinky, listový salát...)

Zelené. Na jaře je všechno zelené (myslím venku, v přírodě), proto taky velikonoční jídla jsou "hodně zelená". Na Velikonoce musí být nějaká zelená polévka - často je to hrášková polévka (hráškový krém) nebo špenátová polévka. Dělají se saláty, používají se bylinky (pažitka, petrželka...) a taky kopřivy. Zelené jídlo se jedlo hlavně na Zelený čtvrtek.

Nádivka (někde říkají hlavička, protože se do ní dávalo maso z hlavy jehněte nebo kůzlete). Nádivka je typické velikonoční jídlo. Potřebujete na ni hodně vajec. Do nádivky se ještě dává bílé pečivo (nakrájené na kostičky) a maso. Někdo říká, že tam má být 5 druhů masa, někdo říká, že tam mají být tři druhy masa. Často se do nádivky dává jenom uzené (vepřové) maso. Kromě masa tam taky je hodně zeleného (bylinky nebo kopřivy). Nádivka se potom peče v troubě. S nádivkou je to jako s bramborovým salátem na Vánoce - každá rodina má svůj recept. Někde do nádivky dávají česnek, majoránku, někde tam dávají mandle, muškátový oříšek...

Vejce. Na Velikonoce se samozřejmě jí hodně vajíčka. Syrová vajíčka se dávají do nádivky nebo se z nich peče velikonoční pečivo. Syrová vajíčka se taky vaří natvrdo, potom se barví a zdobí a v pondělí se dávají koledníkům. Po Velikonocích mají všichni doma spoustu vařených vajíček. Proto taky existuje spousta receptů, co s těmi vařenými vajíčky udělat (různé saláty a pomazánky nebo se dávají do polévky nebo do masové rolády...).

Tady se můžete podívat na seznam restaurací, které v Praze mají speciální velikonoční menu. Tady, na slowfood.cz je další seznam restaurací se speciálním velikonočním menu. Kromě jídla, o kterém jsem dnes psala, je v jejich menu taky často (divoký) česnek, karotka (mladá mrkev), ředkvičky, pošírovaná = zastřená vejce...

Pražské legendy

27. března 2013 v 18:11 | Jana |  knihy pro vás
Březen je měsíc knihy. Nebo aspoň když jsem chodila do školy, byl březen měsíc knihy. To znamenalo, že knihovny a knihkupectví organizovaly různé akce a propagovaly knihy. Podle Wikipedie je teď březen měsíc čtenářů (několik let byl také měsíc internetu). Proto budeme mít na Českém blogu od března novou rubriku Knihy pro vás - budou to recenze knih a učebnic češtiny pro cizince.

Dnes začneme s knihou Pražské legendy, kterou napsala (tedy adaptovala) Lída Holá, známá autorka učebnic češtiny pro cizince (New Czech Step by Step, Czech Express). Tahle kniha je pro studenty na úrovni A2 (jestli čtete články tady na blogu bez problémů, je tahle kniha dobrá i pro vás).

V knize je 10 pražských legend. Některé možná znáte nebo jste o nich slyšeli (například legenda o Golemovi nebo o Bruncvíkovi). Legendy nejsou dlouhé - jenom na jednu stranu. U každé legendy je obrázek (ilustrace), na kterém vidíte nějakou scénu z legendy, takže vidíte, o čem ta legenda je. Také je tam malá fotografie místa, o kterém ta legenda je. Úplně na začátku knihy je mapa Prahy, kde můžete vidět, kde je v Praze těch 10 míst, o kterých můžete číst v knize. Jsou hlavně na Starém městě, je tam taky Karlův most, Malá Strana a Nové Město.

V druhé části knihy jsou cvičení - ke každé legendě je tam několik cvičení. Některá můžete dělat sami a zkontrolovat si správné odpovědi v klíči. Ale taky jsou tam některá cvičení, kdy budete potřebovat pomoc - učitele nebo českého kamaráda, který vás opraví (jsou to cvičení, kdy máte něco napsat nebo říct). Ve cvičeních uvidíte, jestli jste dobře rozuměli textu a taky si procvičíte gramatiku a nová slova z textu. Instrukce ke cvičením jsou česky, nejsou těžké, ale myslím, že tam je několik slov, kterým možná nebudete rozumět. Většina cvičení má ale příklad, na kterém uvidíte, co máte dělat.

Úplně vzadu je slovníček - každá legenda má jeden seznam českých slov a jejich překlad do angličtiny, němčiny a ruštiny. Na poslední straně je taky CD, na kterém jsou všechny legendy, takže je můžete taky poslouchat, nejen číst.
Tip: Zkuste nejdřív poslouchat legendu na CD, třeba i několikrát. Když nebudete něčemu rozumět, můžete se podívat do slovníčku. Nakonec si legendu přečtěte v knize.

Mně se kniha moc líbí. Texty jsou hezky napsané, čeština je normální, přirozená (viz ukázka dole), ale není moc těžká, takže jí budete dobře rozumět. Cvičení jsou zajímavá a užitečná. Kniha hezky vypadá, grafika je jednoduchá, jsou tam hezké fotografie a obrázky. Kniha je docela malá a lehká, takže ji můžete mít v tašce a číst ji, třeba když jedete do práce nebo do školy. Škoda, že tam není víc legend.

Knihu můžete docela dobře používat i sami, bez učitele. Jestli máte rádi Prahu a chcete číst nějakou českou knihu, můžu vám Pražské legendy jenom doporučit.

Daně - 4. strana formuláře

26. března 2013 v 21:20 | Jana |  život v Česku
Dnes tady máme krátký článek o tom, jak vyplnit zadní / poslední stranu formuláře.

Nahoře je tabulka, ve které je seznam příloh, které můžete nebo musíte dát do daňového přiznání. Úplně vpravo je bílý sloupek, do kterého musíte napsat číslo. To číslo je, kolik listů má vaše příloha. Pravděpodobně budete muset dát do daňového přiznání Přílohu číslo 1 (výpočet základu daně z podnikání...) a do bílého sloupku napíšete číslo 1, protože Příloha č. 1 má jenom jeden list.
Možná ještě budete mít další přílohy, například nějaké potvrzení (když pracujete na živnostenský list, ale taky máte zaměstnání - normální práci, kde jste zaměstnaný a máte pracovní smlouvu, potom vám váš zaměstnavatel dá potvrzení o tom, kolik jste si vydělali minulý rok a kolik za vás váš zaměstnavatel zaplatil na daních). Na poslední řádek tabulky musíte napsat, kolik listů celkem mají všechny přílohy nebo potvrzení, která dáváte do daňového přiznání. Když je to jenom příloha č. 1, tak tam napíšete 1.

Další tabulku na zadní straně daňového přiznání pravděpodobně nebudete muset vyplňovat, ale určitě nesmíte zapomenout vyplnit třetí tabulku, kam napíšete datum, kdy jste daňové přiznání vyplňovali, a taky se tam musíte podepsat. Jestli máte razítko, můžete tam dát i vaše razítko. To je asi všechno, co budete muset na zadní straně daňového přiznání vyplnit.

Daně - 1. strana formuláře

18. března 2013 v 17:41 | Jana |  život v Česku
Máte růžový formulář Přiznání k dani z příjmů fyzických osob (DAP). Můžete psát jenom na bílé místo - na bílé řádky nebo políčka. Když tam nemáte co napsat, jenom je proškrtněte. Formulář má 4 strany, ale možná budete muset vyplnit taky nějakou přílohu (většinou je to Příloha 1). Dnes si řekneme, jak vyplnit první stranu DAP

První strana formuláře
Vlevo nahoře musíte napsat přesné jméno a adresu vašeho finančního úřadu, potom vaše daňové identifikační číslo (najdete ho na dokumentu o registraci na vašem FÚ, často je stejné jako vaše IČO, ale je před ním CZ) a taky tam musíte vyplnit vaše rodné číslo.
Pak musíte napsat, jestli je tohle vaše daňové přiznání normální (řádné) - to znamená první a podáváte ho včas, nebo jestli už jste jedno daňové přiznání podali na FÚ, ale byla tam nějaká chyba (opravné) nebo jestli dáváte daňové přiznání později, než jste měli (dodatečné). To je řádek 03. Řádek 04 pravděpodobně nebudete muset vyplňovat a v řádku 05 pravděpodobně uděláte křížek u slov NE, jestli nemáte daňového poradce a jestli nejste velká firma.
Potom musíte vyplnit za jaké období podáváte daňové přiznání (DAP) - tenhle rok tam napíšete rok 2012.

Další část se jmenuje Údaje o poplatníkovi a tam musíte vyplnit informace o vás: vaše jméno a příjmení (to které máte teď; například vdané ženy mají jiné příjmení), a rodné příjmení (to, které jste měli, když jste se narodili - muži a svobodní mají většinou stejné příjmení a rodné příjmení).
Potom musíte vyplnit vaši státní příslušnost - napíšete stát, ze kterého jste. Dál musíte vyplnit vaši adresu, kde bydlíte teď, když vyplňujete a podáváte daňové přiznání (DAP). Jestli jste minulý rok v prosinci bydleli někde jinde, musíte napsat, kde jste bydleli na řádek 19 - 22. Jestli bydlíte na stejném místě / na stejné adrese, tak tyhle řádky nevyplňujete.

Extra
Obec znamená město nebo vesnice. Číslo popisné má každý dům, je to červené číslo na domě. Ve velkých městech mají domy také orientační čísla - pro lepší orientaci. Jsou modrá a na jedné straně ulice jsou vždycky lichá (1, 3, 5, 7...) a na druhé straně ulice jsou vždycky sudá (2, 4, 6, 8...) orientační čísla. Když máte obě čísla, píšete nejdříve popisné číslo, pak "lomeno" (/) a pak orientační číslo (například 2034/5).
PSČ znamená poštovní směrovací číslo a je to číslo vaší pošty. V ČR to je vždycky pět čísel (například pošty v Praze mají vždycky na začátku 1, další číslo říká, která část Prahy to je, například 120 00 je pošta na Praze 2; Středočeský kraj má na začátku 2, například Kladno má PSČ 272 00). Když píšeme PSČ, většinou děláme mezeru mezi třetím a čtvrtým číslem.
Vpravo nahoře na první straně DAP je místo pro razítko finančního úřadu. Je dobré vyplnit DAP dvakrát a jedno daňové přiznání (kopii) mít potom doma. Nechte si na něj na FÚ taky dát razítko, abyste měli důkaz, že jste daňové přiznání podali a kdy jste ho podali.

Daně a daňové přiznání

14. března 2013 v 21:14 | Jana |  život v Česku
Na vaše přání dnes píšu článek o daních (z příjmu). Jestli žijete v České republice a pracujete na živnostenský list (ŽL) a váš příjem byl víc než 15 000 korun za minulý rok nebo máte jiné nezdaněné příjmy, musíte podat daňové přiznání za minulý rok. Jestli máte daňového poradce, musíte to udělat do konce června. Jestli nemáte daňového poradce, musíte podat daňové přiznání už do konce března. Když podáte daňové přiznání, musíte do jednoho měsíce taky podat Přehled o příjmech a výdajích OSVČ za minulý rok vaší zdravotní pojišťovně a OSSZ (tedy nejpozději do konce dubna). Já to dělám všechno najednou už na začátku února, abych měla klid a abych se nemusela stresovat.

Nejdříve musíte mít správné formuláře. Na OSSZ a vaší zdravotní pojišťovně budou mít pravděpodobně jenom jeden typ formuláře, ale na finančním úřadě (FÚ) mají hodně formulářů. Vy budete pravděpodobně potřebovat ten růžový formulář (Přiznání k dani z příjmu fyzických osob). Až si budete brát formuláře, je dobré si vzít dva (jeden si můžete vyplnit nanečisto a pak budete mít kopii), a taky si nezapomeňte vzít instrukce, jak ty formuláře vyplnit (Pokyny k vyplnění přiznání nebo přehledu). Formuláře a pokyny k vyplnění formulářů si taky můžete stáhnout na internetu a vytisknout.

Potom spočítáte vaše příjmy a výdaje, vyplníte formuláře a podáte je. Jestli máte nějaké nedoplatky, musíte je rychle zaplatit (nejpozději do týdne). Někdy je můžete zaplatit hned na místě, hotově na pokladně (když to není moc peněz).

Vyplnit daňové přiznání může být velmi jednoduché, ale taky velmi komplikované. Záleží na tom, co děláte - jak pracujete (jestli jenom na živnostenský list nebo jste taky někde zaměstnaný), jestli máte příjmy jenom z vaší práce nebo jestli máte ještě jiné příjmy (například pronajímáte byt)...
Nejsem účetní ani daňový poradce, tak vám tady nemůžu v jednom článku dávat detailní instrukce, jak vyplnit daňové přiznání. Chtěla bych vám jenom dát pár užitečných obecných informací o tom, co musíte udělat, a taky bych vás chtěla naučit některá užitečná slova, abyste o vašem daňovém přiznání mohli mluvit, abyste mu lépe rozuměli a abyste se třeba mohli na něco zeptat (třeba vašeho daňového poradce nebo vaší účetní).

Dnes několik důležitých slov:
Daňový poplatník je člověk, který platí daně. Může to být podnikatel (má živnostenský list) nebo zaměstnanec (je někde zaměstnaný).
OSVČ znamená Osoba samostatně výdělečně činná a je to člověk, který pracuje na živnostenský list (a musí podávat daňové přiznání).
SVČ znamená Samostatná výdělečná činnost - to je práce, kterou děláte na živnostenský list (ŽL).
Fyzická osoba je (jeden) normální člověk, právnická osoba je většinou nějaká firma (nebo taky město, škola nebo jiná instituce).

Extra
OSSZ (čteme ó-es-es-zet) znamená Okresní správa sociálního zabezpečení.
Lidi často říkají "živnosťák" místo živnostenský list. Pracuju na živnosťák.
Lidi často říkají "finančák", místo finanční úřad. Musím jít na finančák.
Nejznámější zdravotní pojišťovna je Všeobecná zdravotní pojišťovna = VZP (čteme vé-zet-pé).

Březen

7. března 2013 v 10:43 | Jana
Víte, co se děje v březnu a o čem jsem už psala minulý a předminulý rok?
A pamatujete si...
...jak se jmenujou jarní květiny, které kvetou v březnu?
...co to je a kdy je Hodina Země?
...co znamená zkratka DMS?
...co to je půst?
...co je Jeden svět?
Jestli ne, tak se podívejte na články z března 2011.

A pamatujete si...
...co je Febiofest?
...kdo byl a kdy žil Jan Amos Komenský (kterého můžete vidět na 200 Kč)?
...kdo je Olympic?
...co je na webu demagog.cz?
Jestli ne, tak se podívejte na články z března 2012.

dít se, děje se - to happen
pamatovat si - to remember
kvést, kvete - to blossom
zkratka - abbreviation
článek - article
žít - to live

Čech ve vesmíru

2. března 2013 v 20:54 | Jana
Dnes je to přesně 35 let, kdy letěl první (a taky poslední) Čech do vesmíru. Bylo to 2. března 1978 a ten muž se jmenoval Vladimír Remek. Vlastně to byl napůl Čech a napůl Slovák (tedy pravý Čechoslovák), protože jeho maminka byla Češka a jeho tatínek byl Slovák. Před ním už bylo ve vesmíru hodně kosmonautů (86), ale byli to jen Rusové (tedy Sověti) nebo Američani. Díky Vladimíru Remkovi byla Česká republika (tedy Československo) třetí zemí na světě, která poslala svého občana do vesmíru.

Vladimír Remek letěl se sovětským kosmonautem Alexejem Gubarevem a letěli na vesmírné lodi Sojuz 28. Startovali ze sovětského kosmodromu Bajkonur (v Kazachstánu), odkud předtím letěl do vesmíru první pes (Lajka), první muž (Jurij Gagarin) a první žena (Valentina Těreškovová). Remek a Gubarev byli ve vesmíru celkem 6 dnů.

Extra
Vladimír Remek je dnes náš europoslanec v Evropském parlamentu. Než se stal kosmonautem, byl vojenský letec.
Více informací můžete číst v článku na Radiožurnálu (tady) nebo se můžete podívat na video na stream.cz (tady).
Další Čech, který se letěl do vesmíru (v roce 2011), byl krteček Usmívající se
Děkuju za vaši návštěvu a přijďte na tenhle blog zase! Jana