Květen 2013

Karel Hynek Mácha

31. května 2013 v 23:50 | Jana |  osobnosti
Víte, co dělají lidi (hlavně mladí a zamilovaní) v Praze 1. května? Chodí na procházku na Petřín k soše Karla Hynka Máchy. Trochu jsem o tom už psala před dvěma roky. Víte, kdo byl Karel Hynek Mácha?

Karel Hynek Mácha byl český básník a prozaik, který žil v 19. století. Narodil se roku 1810 v Praze na Újezdě (pod Petřínem) a jmenoval se Ignác Mácha. Křestní jméno Ignác si později změnil na českou verzi - Hynek. Nejdříve psal německy, ale později začal psát česky.

Karel Hynek Mácha ale nenapsal moc knih, protože zemřel velmi mladý (bylo mu 25 let) a taky psal hlavně básně a povídky. Jeho nejznámější a nejlepší dílo je báseň Máj, která byla publikována pár dnů před jeho smrtí a byla v té době kritizována, protože literární kritici ji nepochopili. Máj ale o pár let později fascinoval a inspiroval mladou generaci básníků (například Jana Nerudu), kteří publikovali své básně v knize, kterou pojmenovali Máj (byla publikována 1. května 1858), a podle ní dostala skupina těchhle básníků jméno Májovci. Díky nim se stal Karel Hynek Mácha tak slavný. Dnes se na Máchu díváme jako na zakladatele české moderní poezie.

Karel Hynek Mácha žil skoro celý život v Praze, kde taky studoval na univerzitě Karlově, nejdříve filozofii a pak taky práva. Když studoval, zajímal se o literaturu, hlavně o starou českou literaturu a taky o zahraniční romantickou literaturu. Četl polské, německé a anglické romantiky, například Mickiewicze, Goetha, Byrona, Scotta, kteří ho hodně ovlivnili. Taky měl rád divadlo a sám hrál ve Stavovském divadle, ale ne jako profesionál.

Když v roce 1836 skončil studium práv, dostal místo v Litoměřicích, kde začal pracovat na podzim. V Praze ale žila jeho přítelkyně Lori a jejich malý syn, který se narodil v říjnu 1836. 8. listopadu měl mít Mácha a Lori svatbu, ale místo toho měl K. H. Mácha 8. listopadu pohřeb, protože na začátku listopadu dostal nějakou infekci (asi choleru) a během několika dnů zemřel. Byl pohřben v Litoměřicích a byl to malý pohřeb, přišel tam jenom jeho bratr. Na hřbitově v Litoměřicích ležel Mácha skoro 102 roků, až do 1. října 1938, kdy byl převezen do Prahy, protože kvůli Mnichovské dohodě se posunuly hranice a Litoměřice už nebyly v Česku, ale v nacistickém Německu. Mácha měl potom druhý velký pohřeb v květnu 1939 na vyšehradském hřbitově v Praze. Přišlo tam hodně lidí a tenhle pohřeb se stal národním protestem proti nacismu.

Extra
Karel Hynek Mácha rád cestoval a hodně chodil pěšky (například šel pěšky přes Alpy do severní Itálie). Rád chodil sám a přitom kreslil, co viděl. Měl rád divokou přírodu, často navštěvoval staré hrady a zříceniny, hlavně kolem Prahy a taky v severních a severovýchodních Čechách.
Podle Karla Hynka Máchy se jmenuje jeden z největších českých rybníků - Máchovo jezero v severních Čechách. Dříve se jmenoval Velký rybník, ale na začátku 20. století byl přejmenován na Máchovo jezero, protože blízko a kolem něj se odehrává báseň Máj.
Lidi často říkají Mácháč místo Máchovo jezero. Je to velmi oblíbené místo na dovolenou, takové české moře. Často tam taky jezdil například známý český režisér Miloš Forman, když byl dítě, protože jeho rodiče tam měli malý hotel. O víkendu pojedu na Mácháč.


Mluvíme o televizi a rádiu

30. května 2013 v 11:22 | Jana |  čeština
Minulý týden jsem psala o české televizi a českém rozhlase a dnes tady pro vás mám pár slov, která můžete použít, když budete chtít mluvit o televizi a rozhlase.

Když chcete poslouchat rádio nebo se dívat na televizi, musíte mít televizi (televizor = televizní přijímač) nebo rádio (= rozhlasový přijímač), anténu a dobrý signál. České televize už vysílají jenom digitálně (digitální vysílání), ale rádia ještě taky vysílají tradičně (analogové vysílání).

Nejdřív musíte televizi nebo rádio zapnout, lidi často říkají pustit.
Můžeš pustit / zapnout televizi? / Když jsem přišla domů, pustila jsem si / zapla jsem televizi.

Rádio posloucháme a na televizi se díváme, lidi často říkají, že (se) koukají na televizi a formálně se říká, že sledujeme televizi. Lidi taky někdy říkají bedna místo televize.
Celý den kouká na bednu. = Celý den se dívá na televizi.

V televizi nebo v rádiu dávají různé pořady, například zprávy, dokumenty, reportáže, přímé přenosy z koncertů nebo ze sportovních akcí, seriály, v televizi filmy. Taky můžeme říct, že v rádiu nebo v televizi jde nějaký pořad.
Nevíš, co dávají v televizi? = Nevíš, co jde v televizi? / Od kolika dávají tu komedii? = Od kolika jde ta komedie?/ Včera šel / byl / dávali na ČT 1 zajímavý dokument o Praze.

V televizi jsou různé programy / kanály, takže když se nám nelíbí pořad, na který se právě díváme, můžeme prostě přepnout na jiný program. K tomu většinou používáme dálkový ovladač (myslím, že dnes už nikdo nevstává z křesla a nejde přepnout program na televizoru). Taky rádio má různé stanice, takže když se nám nelíbí to, co právě posloucháme, můžeme přeladit na jinou stanici.
Nebude ti vadit, když to přepnu na ČT 4? Dávají finále Ligy mistrů. / Můžeš mi to přepnout na jedničku (ČT 1)? Za chvíli jde ten dokument. / Na Primě nic nebylo, tak jsme to přepli na Novu.

Televizi a rádio můžeme zesílit nebo dát víc nahlas, když je zvuk moc potichu. Naopak, když je televize nebo rádio moc nahlas (lidi často říkají rádio / televize řve), můžeme je ztlumit nebo ztišit.
Nemůžeš to ztišit? Strašně to řve! / Já to vůbec neslyším. - Tak to zesil / dej víc nahlas.

Když už se nechceme dívat na televizi nebo poslouchat rádio, tak je vypneme.
Jestli neposloucháš to rádio, tak já ho vypnu. / Díváš se na to, nebo to můžu vypnout?

Český rozhlas a Česká televize

22. května 2013 v 18:08 | Jana |  kultura
Je zajímavé, že letos v květnu slaví "narozeniny" Český rozhlas i Česká televize. Český (dříve Československý) rozhlas je starší - je mu 90 let, České (dříve Československé) televizi je o třicet let méně - je jí 60 let. Možná jste si všimli čísla 60, které teď můžete vidět nahoře na obrazovce, když se díváte na nějaký program ČT.

Český rozhlas (do roku 1992 Československý rozhlas) je veřejnoprávní rozhlasová stanice. Poprvé začal vysílat 18. května 1923 v Praze 9, blízko letiště v Kbelích. Od roku 1933 sídlí Český rozhlas na Praze 1 na Vinohradech na Vinohradské ulici (kousek nad Muzeem). Budova Českého (dříve Československého) rozhlasu je důležité místo v historii ČR, protože se o ní bojovalo na konci 2. světové války během Pražského povstání a taky v roce 1968 během okupace sovětskou armádou.
Český rozhlas má čtyři hlavní stanice, které může poslouchat každý. Jsou to Radiožurnál, Dvojka, Vltava (kultura + vážná hudba), Plus. Kromě toho má stanice pro děti, pro mladé, regionální stanice...
Český rozhlas je financovaný z koncesionářských poplatků - to jsou peníze, které musí každý měsíc platit každý člověk, který má doma rádio. Teď je to 45 korun.
Více informací o Českém rozhlasu můžete najít tady, na webu Českého rozhlasu.

Česká televize (do roku 1992 Československá televize) je veřejnoprávní televize. Poprvé začala vysílat 1. května 1953. Tenkrát měla jenom jedno televizní studio a jeden program a samozřejmě vysílání bylo černobílé. V sedmdesátých letech (20. století) začala vysílat barevně, měla už dva programy a přestěhovala se do jedné velké budovy na Praze 4 - Na Kavčích horách. Tam sídlí i dnes. Kromě studií v Praze má ČT taky studia v Brně a v Ostravě.
Dnes má ČT čtyři kanály, na které se může dívat každý. Jsou to ČT 1 (jednička - pro většinu lidí), ČT 2 (dvojka - programy pro menšiny, např. dokumenty...), ČT 4 (čtyřka - sport) a ČT 24 (čtyřiadvacítka - zprávy, něco jako BBC nebo CNN).
Ze začátku televizi financoval stát, ale dnes je financována z koncesionářských poplatků - to jsou peníze, který musí platit každý člověk, který má doma televizi (teď je to 135 korun za měsíc). ČT má také nějaké peníze z reklamy, ale reklama na veřejnoprávní televizi je limitovaná - maximálně 1% vysílacího času, to je maximálně 6 minut za hodinu.
Více informací o České televizi najdete tady, na webu české televize.

Extra
Veřejnoprávní média (televize, rádio) vysílají pravdivé, objektivní a neutrální zprávy a informace, nejsou závislá na žádné politické straně. Jsou financovány z veřejných financí (například koncesionářské poplatky). Kromě České televize a Českého rozhlasu existuje ještě jedno veřejnoprávní médium - Česká tisková kancelář (ČTK - čteme čé-té-ká, lidi někdy říkají četka).
Kromě veřejnoprávní televize máme v ČR taky hodně komerčních televizních stanic. První byla TV Nova a druhá nejstarší je TV Prima, které jsou i dnes největší a nejznámější a mají několik dalších "sester" (Nova cinema, Nova sport, Prima love, Prima cool...). Známá komerční rádia jsou Evropa 2, Rádio 1 (alternativní, hlavně hudba), hodně Čechů poslouchá Country rádio a rádio Impuls nebo Blaník.


Petřín

14. května 2013 v 17:13 | Jana |  Praha
Někteří z vás chtěli články o Praze. Dnes tady máme první tip, kam jít v Praze na procházku. Protože je květen, musíme jít na Petřín Usmívající se

Jak už jsem tady psala v minulosti, 1. května chodí hodně lidí na procházku do parku na Petřín, hlavně mladé a zamilované páry. Petřín je totiž ideální místo na rande a zamilované (nejen mladé) páry tam chodí skoro celý rok, nejen v květnu. Petřín je taky dobré místo na piknik.
Park je na Petříně od 19. století. Předtím tam byl divoký hustý les. Petřín má jméno podle latinského slova petra = skála, protože je tam hodně skal a dříve tam byl lom. Z kamene z Petřína se v Praze stavěly domy. Jeden čas se Petřín jmenoval kopec svatého Vavřince, podle kostela, který stojí nahoře.


Pro ty z vás, kteří neznají Petřín, to je známý kopec na levém břehu Vltavy, vysoký 327 metrů, který můžete vidět vlevo od Pražského hradu. Je to velký park (jeden z největších v Praze) a nahoře je známá věž Petřínská rozhledna.
Na severu je Strahovský klášter, Strahovská zahrada, Nerudova ulice a Pražský hrad. Na východě je Malá Strana a řeka Vltava. Na jihu je Kinského zahrada a Smíchov. Na západě je Strahov, kde jsou stadiony a studentské koleje.

Jak se dostanete na Petřín?
Můžete jet tramvají na Újezd a potom jít nahoru pěšky nebo jet lanovkou. Nebo tam můžete jít shora od Pražského hradu nebo od Strahovského kláštera. Tam se dostanete například tramvají č. 22.


Co tam uvidíte?
Procházka Petřínem je vždycky moc hezká, protože je odtud krásný výhled na Prahu, hlavně na centrum a na řeku. Ale teď na jaře, kdy kvetou všechny stromy v parku, je to tam asi nejkrásnější. Kromě parku tam můžete vidět Petřínskou rozhlednu, zrcadlové bludiště, kostel svatého Vavřince, dvě větší kaple, křížovou cestu, rozárium Růžový sad, alpinum, hvězdárnu, gotické hradby (Hladová zeď) a barokní hradby, Nebozízek (stanice lanovky a známá restaurace).
Je tam taky hodně soch, například sochy známých českých básníků nebo spisovatelů jako byli Karel Hynek Mácha a Jan Neruda.

Extra
Lanová dráha je oficiální jméno. Lidi ale říkají lanovka.
Více informací o Petříně je tady, na petrinska-rozhledna.cz, a tady, na prague city line.

Věra Čáslavská

7. května 2013 v 13:24 | Jana |  osobnosti
Minulý rok v květnu jsem chtěla napsat článek o jedné velmi zajímavé české ženě - bývalé gymnastce Věře Čáslavské, protože na začátku května slaví narozeniny a loni jí bylo 70 let. Ale nakonec jsem to nestihla, tak o ní píšu letos.

Sportovní kariéra. Věra Čáslavská je jedna z nejlepších sportovních gymnastek v historii. Má nejvíce zlatých olympijských medailí ze všech gymnastů: na olympiádě v Tokyu v roce 1964 získala tři zlaté medaile (víceboj, přeskok, kladina) a na olympiádě v Mexico City v roce 1968 získala dokonce čtyři zlaté medaile (víceboj, bradla, prostná, přeskok). Kromě toho má spoustu dalších zlatých medailí z různých mistrovství světa a taky několik stříbrných olympijských medailí (například z Mexika za kladinu). Cvičit gymnastiku začala, když jí byly tři roky.
Věra Čáslavská byla výborná sportovkyně, gymnastka, ale byla taky velmi populární - lidi ji měli moc rádi, protože byla milá, sympatická a hezká, měla dlouhé blond vlasy a pořád se usmívala.

Osobní život. Věra měla tři sestry a jednoho bratra. V šedesátých letech, když vyhrávala různé soutěže, neměla žádný osobní život - žila jenom pro gymnastiku. Dávala tomu maximum, protože nechtěla zklamat lidi - fanoušky, chtěla pořád získávat pro Československo medaile. Byla z toho potom ale hodně unavená, jak říká v dokumentu Věra 68. Měla ale přítele, se kterým se vzali na olympiádě v Mexiku. Byl to úspěšný český atlet (běžec) Josef Odložil. Spolu potom měli dvě děti - dceru a syna.
Pak přišly pro Věru Čáslavskou těžké roky. V roce 1968 podepsala známou petici Dva tisíce slov. Kvůli tomu neměla práci ani peníze. Nejdřív byla doma a starala se o děti a odpočívala. Později naštěstí dostala práci v Mexiku. Ale přišly problémy s manželem, se kterým se nakonec v roce 1988 rovedla. Její manžel, Josef Odložil zemřel o 5 let později. Někteří lidé si mysleli a myslí, že ho zabil jejich syn. Pro Věru Čáslavskou tohle byla nejtěžší doba v jejím životě. Co o tom říká, můžete číst tady, v rozhovoru na ona.idnes.cz.
V lednu 1990 se stala Věra Čáslavská poradkyní prezidenta Václava Havla. Kromě toho byla taky členkou Českého olympijského výboru a Mezinárodního olympijského výboru. Věra Čáslavská znala dobře manžele Zátopkovi.

Věra a Japonsko. Na olympiádě v Tokiu získala Věra Čáslavská tři zlaté medaile. Věra říká, že Japonci ji inspirovali, jak se pohybujou a jak jsou elegantní. Během jedné disciplíny (bradla) spadla, ale vrátila se a cvičení dokončila aspoň pro diváky, protože věděla, že medaili už nemůže dostat. Věra umí pár slov japonsky. Od Japonců dostala Samurajský meč a v roce 2010 dostala japonský Řád vycházejícího slunce.


Věra a Mexiko. Tahle olympiáda byla pro Věru Čáslavskou asi nejdůležitější, protože na ni soutěžila v době, kdy do Československa přijely ruské tanky. Zajímavé je, že o vítězství v jedné discíplíně se musela dělit s ruskou gymnastkou. Když skončily gymnastické soutěže na olympiádě, Věra Čáslavská a Josef Odložil se rozhodli, že se vezmou. Chtěli mít jenom malou svatbu v olympijské vesničce, ale když to slyšeli Mexičané, zorganizovali ji velkou svatbu přímo na hlavním náměstí v největší katedrále. V den svatby byla katedrála i náměstí plné lidí - všichni to chtěli vidět. O několik let později Věře Čáslavské Mexiko nabídlo práci - trénovat mladé gymnastky. Věra Čáslavská tam žila několik let a naučila se tam dobře španělsky.


Věra 68. Tak se jmenuje velmi zajímavý dokumentární film, který o Věře Čáslavské natočily známé české dokumentaristky Olga Sommerová (režie) a její dcera Olga Špátová (kamera). Film měl premiéru loni v květnu, když měla Věra Čáslavská sedmdesátiny. Více informací o tomhle velmi zajímavém filmu je tady, na webu České televize. Trailer k filmu Věra 68 můžete vidět tady:
Květen

1. května 2013 v 21:54 | Jana
Víte, co se děje v květnu a o čem jsem už psala minulý a předminulý rok? Četli jste tyhle květnové články? A pamatujete si...
...co je Pražské jaro?
...který známý český hudební skladatel se narodil v Litomyšli?
...kdy a kde se koná Prague Food Festival?
...kdo jsou ledoví muži?
...kdy je Den matek?
...kdy je květinový den a co to je?
...co dělají Češi 1. května?
...který sport zajímá Čechy v květnu?
...co znamená PIM?
...co to je Pražské povstání?
...jak se dostanete do Terezína a co zajímavého tam můžete vidět?
...která zelenina je typická pro květen?
Jestli ne, tak se podívejte na články z května 2011.

A pamatujete si...
...kde se koná festival Mezi ploty?
...kdo byli Jozef Gabčík a Jan Kubiš a co udělali?
...co znamená škoda a kdo byl pan Škoda?
...jak zlepšit poslech, když se učíte česky?
...která česká písnička je známá na celém světě?
...písničky Den je krásný a Láska?
Jestli ne, tak se podívejte na články z května 2012.

dít se, děje se - to happen
článek - article
pamatovat si něco - to remember
konat se - to take place
narodit se - to be born
skladatel - composer
známý,-á - famous, well known
zajímavý,-á - interesting
zlepšovat / :zlepšit něco - to improve
poslech - listening
písnička - song
svět - world
Děkuju za vaši návštěvu a přijďte na tenhle blog zase! Jana