Červenec 2013

Jídlo na svatbě

28. července 2013 v 16:15 | Jana |  jídlo
Dnes budu psát o typickém jídle, které se často jí na svatbě.

Obřad se většinou koná dopoledne a po obřadu jdou všichni svatebčané na oběd. Někdy jdou na oběd jenom rodiny ženicha a nevěsty a ostatní hosté (kamarádi, kolegové...) jsou pozvaní až na večerní party.

Oběd (svatební hostina) se většinou koná v restauraci a má několik chodů: studený předkrm, teplý předkrm, hlavní jídlo a dezert. Ale úplně na začátku je většinou přípitek - novomanželé si připijou šampaňským.
Pak se většinou stane jedna česká tradice - někdo (například číšník v restauraci) rozbije před novomanželi talíř (hodí ho na zem). Novomanželé pak dostanou smetáček a lopatku musí střepy uklidit. Ostatní se na ně dívají a podle toho, jak novomanželé spolupracujou, hádají, jaké bude jejich manželství. Novomanžele by totiž ty střepy měli uklidit společně, potom budou mít harmonické manželství. Když jeden uklízí víc a druhý třeba neuklízí vůbec, znamená to, že ten první vždycky bude dělat v manželství víc a bude poslouchat toho druhého.

Potom jdou všichni do místnosti, kde je svátečně prostřený stůl, často má tvar písmene T nebo U. V čele stolu sedí novomanželé a jejich rodiče a svědci. Svatebčané většinou nemůžou sedět, kde chtějí, ale musí sedět podle zasedacího pořádku - tam, kde je jejich jméno.

Typický studený předkrm je šunková rolka s křenem. Ale poslední dobou jsou populární i jiné předkrmy (například exotičtější krabí koktejl, parmská šunka s melounem...).
Jako teplý předkrm se většinou podává polévka. Typická svatební polévka je knedlíčková - tedy hovězí (nebo zeleninový nebo kuřecí) vývar s (játrovými) knedlíčky. Česká tradice je, že ženich a nevěsta jedí polévku z jednoho společného talíře. Každý má jednu lžíci a krmí toho druhého. Ostatní se zase na ně dívají a podle toho, kdo sní víc knedlíčků hádají, jaké bude jejich manželství.
Hlavní jídlo je většinou nějaké maso a příloha. Může to být například svíčková s knedlíky. Dezert může být svatební dort nebo něco sladkého, třeba zmrzlinový pohár.

Fotografie z albert.cz, kde je i celý recept na tuhle polévku.

Svatební dort musí být na každé hostině. Někdy se jí už po obědě, někdy se nechává na večer. Svatební dort může být hodně vysoký - může mít několik pater. Těsto je většinou lehké, často je svatební dort z piškotu. Populární jsou čokoládové nebo ovocné dorty. Dort krájí ženich a nevěsta společně a ostatní se na ně dívají, jak spolupracujou, a zase hádají, jaké bude jejich manželství. Novomanželé většinou nekrájí celý dort, ale jenom pár prvních kousků, které jsou pro ně a pro jejich rodiče. Zbytek dortu pro ostatní svatebčany potom krájí číšník nebo servírka. Svatební dort se objednává předem, ale někdo peče svatební dort sám doma.


Svatební koláčky jsou další jídlo, které musí být na každé české svatbě. Svatební koláčky jsou hodně malé (čím menší tím lepší a hezčí). Jsou kulaté a pečené z kynutého těsta. Mají různé náplně (například makovou, tvarohovou, ořechovou, jablečnou) a jsou trochu ozdobené (nahoře je mandle, ořech, oříšek, rozinka nebo posypka z mouky, másla a cukru). Někdo koláčky peče doma, někdo je kupuje v obchodě (ale musí si je objednat předem). Koláčky se jedí na svatbě, většinou jsou na stole na večerní party. Koláčky se ale taky pečou před svatbou a dávají se lidem (v malé krabičce nebo papírovém košíčku) spolu s pozvánkou na svatbu / svatební obřad.

tvarohové s rozinkou, makové a ořechové koláčky

Fotografie z svatební průvodce.cz, kde je více informací o svatbách.

Na večerní party jsou kromě svatebních koláčků také chlebíčky a jednohubky. Často se vaří guláš nebo se griluje.

Extra
Když Češi řeknou "šampaňské", myslí perlivé víno, většinou to není pravé francouzské šampaňské, ale často to je třeba české perlivé víno Bohemia sekt.
Svatební tabule je svátečné prostřený stůl. Jsou na něm talíře, příbory, skleničky, svíčky, květiny, textilní ubrousky a taky jmenovky, aby hosté věděli, kde mají sedět.

Svatba

27. července 2013 v 15:01 | Jana |  život v Česku
Příští týden oslavíme se Seanem 9. výročí naší svatby, tak mě napadlo, že dnes napíšu článek o svatbách. Jaká je tradiční česká svatba?

Lidi. Nejdůležitější lidi na svatbě jsou snoubenci - ženich a nevěsta. Nevěsta má na sobě tradičně dlouhé bílé šaty, bílé boty a často má na hlavě bílý závoj. V ruce drží svatební kytici. Ženich má na sobě tradičně černý (nebo tmavý) oblek - sako a kalhoty, černé sváteční boty, bílou košili a kravatu nebo motýlka. Na saku může mít květinu (korsáž) nebo myrtu. Po svatebním obřadu už ženich a nevěsta nejsou snoubenci, ale jsou novomanželé.
Důležití jsou také dva svědci. Nevěsta má jednoho svědka a ženich má taky jednoho svědka. Často jsou to jejich nejlepší kamarádi nebo sourozenci. Svědek má na sobě oblek, košili a kravatu, svědkyně má na sobě elegantní šaty (nesmí ale být dlouhé a bílé).
Ostatní lidi, kteří jsou pozvaní na svatbu (rodiče, rodina, kamarádi...) jsou svatebčané. Každý svatebčan má na sobě sváteční oblečení, muži mají oblek a ženy mají šaty nebo sukni a halenku. Všichni mají pod levým ramenem myrtu - kousek zelené větvičky myrty s bílou stužkou.

Více informací o myrtě (proč a jak se nosí...) je tady na http://svatebni-kytice.muj-styl.cz/myrty-pro-svatebcany.

Místo. Svatba má dvě části: obřad a recepci / oslavu. Svatební obřady se většinou konají na radnici v obřadní síni, ale poslední dobou je hodně populární mít obřad na zámku nebo na hradě. Lidé, kteří věří v Boha, mají svatební obřad v kostele. Obřady v kostele jsou většinou hodně dlouhé (trvají hodinu i déle), svatební obřady na radnici nebo na zámku trvají většinou půl hodiny. Někteří lidé, kteří se berou v létě, chtějí mít obřad venku, třeba v parku nebo na zahradě.
Oslava se často koná v nějaké hezké restauraci nebo v hotelu (v hotelové restauraci nebo v salónku). Někteří lidé mají oslavu doma, většinou na zahradě.

Extra
Říkáme, že dva lidi se berou nebo mají svatbu. Víš, že Petr a Lenka se budou brát / budou mít svatbu?
Muž se žení (s nějakou ženou) nebo si bere nějakou ženu a pak je ženatý. Koho si bere Pavel? / S kým se oženil Martin? = Koho si vzal Martin?
Žena se vdává (za nějakého muže) nebo si bere nějakého muže a po svatbě je vdaná. Koho si bere Anna? / Za koho se vdala Marta? = Koho si vzala Marta?


svatební kytice = květiny
oblek = sako + kalhoty
myrta = květina, která má zelené úzké dlouhé listy (bílé malé květy)
sourozenec = bratr nebo sestra
svatebčan = svatební host
obřad = ceremoniál

svatba - wedding
(:o)slavit - to celebrate
výročí - anniversary
důležitý,-á - important
snoubenec, snoubenka - fiancee
šaty (ty) - dress
sako - jacket
mít na sobě - to be wearing
závoj - veil
košile - shirt
kravata - tie
motýlek - bow-tie
svědek - witness
halenka - blouse
rameno - shoulder
větvička - twig
stužka, stuha - ribbon
konat se - to take place
radnice - town hall
zámek, hrad - castle
kostel - church
(:o)ženit se s někým 7I; vdávat se / :vdát se za někoho 4A; brát si / : vzít si někoho 4A = to marry sb
ženatý, vdaná - married

Červenec

24. července 2013 v 11:06 | Jana
Co se děje v červenci a o čem už jsem psala minulý a předminulý rok v červenci? Jestli jste četli tyhle články, pamatujete si...
...kteří čeští sportovci jeli na olympiádu do Londýna pro medaili?
...jak slavíme svátky a narozeniny?
...který kostel v České republice navštívil papež Jan Pavel II.?
...o čem je velmi populární česká komedie Jak dostat tatínka do polepšovny?

Jestli nevíte, tak se podívejte na články z července 2012.

A pamatujete si...
...které město je na seznamu UNESCO a narodil se tam skladatel Bedřich Smetana?
...kdo byli nebo jsou Josef Suk, Jaroslav Svěcený, Pavel Šporcl?
...kdy a kde se koná Bohemia Jazz Fest?
...který český filmový festival je nejprestižnější?
...proč jsou na začátku července dva státní svátky a máme volno?
...které Češky a kteří Češi vyhráli Wimbledon?

Jestli ne, tak se podívejte na články z července 2011.

dít se, děje se - to happen
(:o)slavit - to celebrate
papež - the pope
seznam - list
skladatel - composer
konat se - to take place
začátek - beginning
státní svátek - Bank Holiday
vyhrávat / :vyhrát - to win
Děkuju za vaši návštěvu a přijďte na tenhle blog zase! Jana