Víno

3. října 2015 v 14:41 | Jana |  co jíme
Právě teď je čas vinobraní a tak jsem se rozhodla napsat článek o vínu. Víno je alkoholický nápoj, který se vyrábí z hroznů vinné révy. Jaké je víno?

Víno může být suché, polosuché, polosladké nebo sladké (podle toho, jak chutná).

A samozřejmě červené, bílé nebo růžové (podle toho, jak vypadá). Červené víno se vyrábí jenom z modrých hroznů. V Česku jsou oblíbená tahle červená vína: Frankovka, Svatovavřinecké, Modrý Portugal, Zweigeltrebe.
Bílé víno se vyrábí nejen z bílých, ale také z modrých nebo červených hroznů. V Česku jsou oblíbená tahle bílá vína: Müller Thurgau, Chardonnay, Pálava, Rulandské, Ryzlink, Tramín a Veltlínské.

Víno může být francouzské, italské, španělské, české nebo moravské (podle toho, kde se pěstuje a vyrábí).
V Čechách se víno (správně vinná réva) pěstuje v okolí měst Mělník a Litoměřice. Víno (vinná réva) se také pěstuje na Jižní Moravě, na jih od Brna, například v okolí Znojma, Mikulova nebo Velkých Pavlovic.

Víno může být mladé (například Beaujaulais nebo české Svatomartinské) nebo archivní (= kvalitní staré víno).
Kromě klasických vín se vyrábějí také perlivá vína.

Extra
Vinná réva se pěstuje na vinici nebo na vinohradu. Vinná réva se u nás (v České republice) pěstovala už ve 3. století (přinesli ji sem Římané). Většina lidí si ale myslí, že vinnou révu přinesl do Čech z Francie král Karel IV, protože nechal založit hodně vinic, hlavně v Praze.
V minulosti bylo v Praze hodně vinic, například na Vinohradech. Dnes můžete vidět vinice u Pražského hradu (Svatováclavská vinice), v Tróji (Vinice svaté Kláry) nebo v Grébovce. Více informací je tady.


rozhodovat se / :rozhodnout se - to decide
nápoj - a drink
vinná réva - grapevine
hrozen - bunch of grapes
vyrábět / :vyrobit něco 4A z něčeho 2G - to produce / to make
vinice, vinohrad - vineyard
(:vy)pěstovat - to grow

verbs marked with two dots (:) are perfective because they only have two tenses - future and past (for more information on perfective verbs see lesson 30 in Čeština extra)
4A = 4th case / accusative
2G = 2nd case / genitiv
Víte, jak si objednáte víno v restauraci? Nebo kde a jak můžete koupit dobré víno? O tom budou příští články tady na blogu.
Možná vás budou zajímat i tyhle články tady na blogu:
Vinobraní
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Děkuju za vaši návštěvu a přijďte na tenhle blog zase! Jana